Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny na politechniki!

Marzena SMORĘDA [email protected]
Studia techniczne są najbardziej potrzebne gospodarce, przyszłościowe i intratne, a w dodatku otwierają drogę na międzynarodowy rynek pracy

Dziewczyny na politechniki!

Dziewczyny na politechniki!

W tegorocznej akcji udział wezmą: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pierwszy w kraju projekt, dotyczący promowania studiów na kierunkach ścisłych i technicznych ma na celu nie tylko wzrost wśród studentów uczelni technicznych liczby kobiet, ale przede wszystkim zwiększenie ich szans na rynku pracy.

Zapotrzebowanie wielu gałęzi gospodarki na specjalistów nauk ścisłych jest w ostatnich latach coraz bardziej widoczne i odczuwalne, i pokazuje młodym osobom preferowane kierunki kształcenia.

DROGA NA ŚWIATOWY RYNEK PRACY
Projekt pod hasłem "Dziewczyny na politechniki!", którego organizatorami są Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych realizowany także przez kielecką Politechnikę Świętokrzyską to większa szansa dla uczelni technicznych na przyciągnięcie kobiet w mury uczelni, a dla kobiet lepsza szansa na przyszłość. Podejmowanie studiów inżynierskich, zwłaszcza na kierunkach typowo technicznych, czyli tych najbardziej potrzebnych gospodarce, przyszłościowych i intratnych, otwiera bowiem międzynarodowy rynek pracy.

Na takich studiach kobiet jest wciąż za mało, mimo że osiągają one dobre wyniki ze ścisłych przedmiotów i mają wszechstronne zainteresowania. Dziewczyny wciąż wybierają jednak chętniej studia humanizujące, uznawane za bardziej "kobiece", niekoniecznie zapewniające dobrą pozycję na rynku pracy i niekoniecznie też kluczowe dla rozwoju państwa i budowania gospodarki opartej na wiedzy.

Wynika to z jednej strony z ogólnej tendencji młodych ludzi do odchodzenia od uznawanych za wymagające studiów technicznych, z braku rzetelnej informacji o potrzebach gospodarki i rynku pracy, a także z braku dobrego systemu poradnictwa zawodowego na poziomie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Nie pomaga tu też funkcjonujący wciąż w społeczeństwie przestarzały wizerunek nauk technicznych jako tych niezwykle trudnych, żmudnych i "brudnych", wymagających często tężyzny fizycznej i ponadprzeciętnej odporności psychicznej.

Dzień Otwarty

Dzień Otwarty

22 kwietnia o godzinie 10 na kieleckiej Politechnice Świętokrzyskiej odbędzie się Dzień Otwarty "Tylko Dla Dziewczyn".

Z drugiej strony w społeczeństwie wciąż pokutuje stereotypowy podział zawodów na "męskie" i "żeńskie". Jak pokazują wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy - kobiety na uczelniach technicznych to wciąż pewna nowość, zwłaszcza na wydziałach inżynierskich. Bardzo mało kobiet decyduje się na karierę naukową w naukach technicznych, a już naprawdę nieliczne trafiają do władz takich uczelni.

POLITECHNIKA PRZYJAZNA KOBIETOM
Na Politechnice Świętokrzyskiej program "Dziewczyny na politechniki!" będzie realizowany już drugi rok. - Chcemy zachęcić i zainteresować dziewczęta studiowaniem w naszej uczelni, bo wykształcenie inżynierskie to przepustka do dobrze płatnej i perspektywicznej pracy - mówi Ewa Karońska, koordynator projektu. - Warto studiować kierunki politechniczne i zdobywać takie specjalizacje, które dają szanse na dobrą pracę, a nie stać potem w kolejkach do rejestracji w urzędach pracy. Program, już daje efekty - o 4 procent zwiększyła się na naszej uczelni liczba kobiet, a my mamy apetyt na jeszcze więcej - dodaje Ewa Karońska.

- Podczas Dni Otwartych "Tylko Dla Dziewczyn", które odbędą się w naszej uczelni w przyszłym tygodniu, 22 kwietnia, będzie można nie tylko dowiedzieć się wszystkiego o studiach inżynierskich, ale także poznać nasze studentki i absolwentki, które doskonale radzą sobie zarówno w nauce, jak i w biznesie. Będą też pokazy zorganizowane przez koła naukowe, zwiedzanie pracowni i laboratoriów, konkursy i słodki poczęstunek - zachęca Ewa Karońska.

Doświadczenia innych krajów europejskich pokazują, że promowanie studiów na uczelniach technicznych szczególnie wśród kobiet wpływa na ich wybory edukacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie