Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś króluje włoska pizza! 9 lutego potrawa ma swoje wielkie święto

Elżbieta ŚWIĘCKA
- Smak włoskiej pizzy jest niepowtarzalny i dlatego tak łatwo się do niej przekonać - mówi Giovanni Mazzarino, właściciel kieleckiej pizzerii Siciliana Di Mazzarino.
- Smak włoskiej pizzy jest niepowtarzalny i dlatego tak łatwo się do niej przekonać - mówi Giovanni Mazzarino, właściciel kieleckiej pizzerii Siciliana Di Mazzarino. Dawid Łukasik
Szybko podbiła nasze podniebienia i amatorów tego dania jest coraz więcej. Czym nas przekonał przysmak eksportowy z Italii?

Skąd się wzięła pizza?

Skąd się wzięła pizza?

Pochodzenie pizzy, uznawanej za typowo włoską potrawę, nie jest do końca jasne. Ciasto chlebowe, podobne do tego na pizzę, było wypiekane już w neolicie. Zapisy o dodatkach wzbogacających smak takiego ciasta spotyka się już w czasach starożytnych. Pizzopodobne potrawy były znane i wyrabiane nie tylko w basenie Morza Śródziemnego, ale też w Azji czy krajach germańskich.

Pizza do XIX wieku była potrawą biedoty i chłopów. Jednak w 1889 roku, królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka zwiedzając z mężem swoje włości postanowiła spróbować tej prostej potrawy. Smak pizzy tak ją zachwycił, że na swoim dworze zatrudniła kucharza Rafaelle Esposito, którego zadaniem było przygotowywanie tej potrawy. Podobno ulubioną pizzą Małgorzaty była przygotowana i nazwana na jej cześć pizza Margherita, w skład której wchodziły składniki w kolorach włoskiej flagi: mozarella (biały), pomidory (czerwony) i bazylia (zielony).

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy - jednej z najbardziej znanych i najlepiej rozpoznawanych na całym świecie potraw. Mieszkańcom naszego regionu szczególnie przypadła ona do gustu, bo jest smaczna, różnorodna i łatwo przygotować ją także samemu.

W województwie świętokrzyskim działa obecnie ponad 250 pizzerii oraz restauracji, które w swojej ofercie mają różne rodzaje pizzy oraz całą gamę dodatków. Konkurencja jest więc duża. Pizzerie i restauracje, które w swoim menu również mają pizzę, nie mogą narzekać na brak klientów. W końcu jest to potrawa, którą dość szybko się przygotowuje i z łatwością można dopasować ją do swoich kulinarnych gustów. Łagodne i pikantne, z mięsnymi dodatkami lub bez, z owocami morza, a nawet na słodko - wybór jest ogromny, a możliwość stworzenia własnych kompozycji z wielu składników tym bardziej zachęca do jej jedzenia.

Tania i podzielna

Fakt, że to pizza stała się naszym codziennym posiłkiem zauważyli też właściciele innych lokali. - Nie mamy teraz czasu na gotowanie, a zamówienie pizzy, często do pracy, jest w tej sytuacji bardzo wygodnym rozwiązaniem. Oprócz tego jest to stosunkowo tani posiłek, bo już za niewiele ponad 20 złotych cztery osoby bez problemu się najedzą - w sumie wychodzi po kilka złotych na jedną osobę. To naprawdę niedużo i tym bardziej zachęca do wybrania takiego posiłku - mówi Michał Kułaga, właściciel pizzerii Halo Pizza. Zdradza też, jaki jest przepis na to, by zyskać grono oddanych klientów. - Najważniejsze, to utrzymać wysoką jakość produktów. Wiele osób uważa, że ciasto i ser to podstawa. Niezwykle ważny jest smak potrawy, ale też atrakcyjne ceny - dodaje nasz rozmówca. Jak zauważa, na popularność pizzy wpływa też to, że jest ona podzielna. - Można powiedzieć, że to najbardziej towarzyskie danie. Podczas spotkania ze znajomymi najłatwiej podzielić się pizzą - dodaje.

Rekordy pizzy

Rekordy pizzy

Największą pizzę zrobiono 8 grudnia 1990 roku w Johanesburgu, stolicy Republiki Południowej Afryki. Miała ona średnicę 37,4 metra. Zużyto na nią 500 kg mąki, 800 kg sera i 900 kg sosu pomidorowego.

22 marca 2001 roku niejaki Bernard Jordan, pracownik Butler's Pizza, dostarczył pizzę z Kapsztadu z RPA do Sydnej w Australii. Dostawca przemierzył 11 042 kilometry. Była to najodleglejsza dostawa pizzy w historii.

W grudniu 2010, w stolicy Malty, Pizzeria Margo ustanowiła rekord Guinessa na najdroższą pizzę świata. Poza tradycyjnymi składnikami znajdują się na niej między innymi białe trufle, płatki 24-karatowego złota i mozzarella di bufala, najbardziej ceniony ser bawoli. Za rekordową pizzę trzeba zapłacić około 8 500 złotych.

Najszybszym kucharzem przygotowującym pizzę poniżej 4 minut jest Włoch Andrea Mandinella.

Smaki dla każdego

O tym, jak bardzo Pizę pokochali kielczanie wie doskonale Sycylijczyk Giovanni Mazzarino, który kilka lat temu otworzył w mieście pizzerię. I nie raz podkreślał, że mieszkańcy naszego regionu to danie uwielbiają. - Zainteresowanie pizzą jest ogromne już od dawna. Można powiedzieć, że mieszkańcy Kielc coraz chętniej ją jedzą. Odkąd otworzyłem swój lokal, spotykam się z bardzo pochlebnymi opiniami klientów, którzy, gdy raz spróbują moich prawdziwie włoskich wypieków, chętnie tutaj wracają. Tym bardziej, że każdy znajdzie wśród wielu rodzajów pizzy taki smak, który będzie mu odpowiadał. Ogromnym powodzeniem cieszy się na przykład pizza Rucola z sałatą rucolą i szynką parmeńską czy pizze z mięsem - mówi Giovanni Mazzarino, który prowadzi w Kielcach pizzerię Siciliana Di Mazzarino.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie