Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś piątek trzynastego! Czy mieszkańcy Kielc są przesądni? Czy tego dnia dotyka ich pech? Zobacz wyniki sondy ulicznej

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Piątek trzynastego jeży włosy na głowie u niejednego człowieka. To dzień, w którym kumulują się wszystkie nieszczęścia i pech po prostu puka nam do drzwi. Oczywiście ten przesąd traktować należy z przymrużeniem oka, sami decydujemy o swoim szczęściu, ale to urocza tradycja, zakorzeniona w naszej kulturze. Zobaczmy co o piątku trzynastego myślą mieszkańcy Kielc. Czy są przesądni? Sprawdź ich odpowiedzi w sondzie ulicznej.

Czy kielczanin wierzy jeszcze w przesądy? Sprawdziliśmy to w piątek, trzynastego stycznia. Wyniki sondy ulicznej

Ulica Sienkiewicza to dobre miejsce, by spotkać spacerujących mieszkańców Kielc. Wybraliśmy się tam, by dowiedzieć się czy wierzą jeszcze w przesądy. Nie ma lepszej daty niż piątek trzynastego! Tego dnia pech powinien trzymać się nas kurczowo i nie puszczać aż do północy.

W piątek, trzynastego dnia miesiąca szczególnie należy unikać między innymi:

  • czarnego kota przechodzącego przez drogę,
  • przejścia pod drabiną,
  • oglądania się za siebie,
  • stłuczonego lustra,
  • wstawania lewą nogą,
  • witania się przez próg,
  • podnoszenia znalezionego guzika,
  • załatwiania ważnych spraw.

Jeżeli już zdarzy się nam popełnić któreś z tych kategorycznie zabronionych czynności, to dobrze jest trzy razy "odpluć", odpukać - koniecznie w niemalowane albo rzucić sól za ramię. Pomyślność przynosi też skrzyżowanie palców. Pamiętajmy jednak, że do tego wszystkiego należy podchodzić ze śmiechem.

Czy kielczanie wierzą w przesądy? Odpowiedź jest jednoznaczna

Każda z zapytanych przez nas osób stwierdziła, że pech nie istnieje. Liczy się to, jak nastawiamy się na każdy dzień. - Jeżeli wierzysz w pecha, to go przyciągniesz. Ważne jest pozytywne nastawienie - mówili nasi rozmówcy. Najbardziej absurdalnym i zarazem najpopularniejszym przesądem jest "czarny kot przechodzący przez drogę". Kielczanie o tych puszystych czworonogach wyrażali się z sympatią, więc takie słodkie stworzonko pecha przynosić nie może.

Skąd wzięła się pechowość piątku trzynastego?

Podobno przypisywanie destrukcyjnej pechowości tej dacie ma swoje korzenie na początku XIV wieku, a dokładnie właśnie w piątek, 13 października 1307 roku. Wtedy niesłusznie aresztowani zostali Templariusze. Oskarżono ich o herezję, czyli poglądy sprzeczne z doktryną Kościoła oraz bałwochwalstwo czyli oddawanie czci pogańskim bożkom. O te czyny pomówił Templariuszy król Francji, Filip IV. Rzeczywistość okazała się inna - monarcha zadłużył się ogromnie u zakonników i w ten sposób chciał pozbyć się Templariuszy. Król i papież Klemens V zostali przeklęci przez rycerzy, a rok później oboje umarli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie