Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja w Hiszpanii. Czy bardzo różni się od polskiej? To warto wiedzieć o szkole w kraju flamenco

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Dłuższe lekcje, ale edukacja obowiązkowa tylko do 16 roku życia. Co warto wiedzieć o edukacji w Hiszpanii?
Dłuższe lekcje, ale edukacja obowiązkowa tylko do 16 roku życia. Co warto wiedzieć o edukacji w Hiszpanii? Daniel Prado/Unsplash
System edukacji w różnych krajach może znacząco różnić się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Jeśli rozważasz dłuższy pobyt w Hiszpanii z dziećmi to z pewnością interesuje cię, jak tam funkcjonuje system edukacji. Wywodzący się także z systemu pruskiego obejmuje znane nam plany lekcji i pewien utarty schemat. Istnieje jednak wiele różnic. Poznaj kluczowe informacje dotyczące hiszpańskiego systemu edukacji, takie jak obowiązek nauki lub jego brak, struktura szkolnictwa, dni zajęć, okresy wakacji, czy też program nauczania i języki obce wykładane w szkołach.

Spis treści

System edukacji w Hiszpanii. Najważniejsze informacje

W Hiszpanii edukacja jest obowiązkowa dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Oznacza to, że hiszpańskie dzieci muszą uczęszczać do szkoły od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia pierwszego etapu nauki w szkole średniej. To obowiązkowe 10 lat nauki w szkole. Najczęściej decydują się uczyć dłużej.

Podobnie, jak w Polsce system edukacji jest podzielony na:

  • przedszkole (opcjonalne),
  • edukację podstawową (obowiązkową),
  • edukację średnią (częściowo obowiązkową).

Hiszpański system edukacji jest finansowany przez państwo, ale istnieje możliwość zakładania prywatnych szkół.

Szkoła podstawowa w Hiszpanii

Edukacja podstawowa w Hiszpanii (Educación Primaria) rozpoczyna się w wieku 6 lat i trwa 6 lat. Po ukończeniu edukacji podstawowej uczniowie przechodzą do edukacji średniej. W trakcie edukacji podstawowej uczą się różnych przedmiotów, w tym języka hiszpańskiego, matematyki, historii i innych.

Młodzi Hiszpanie muszą dużej wysiedzieć w ławkach, ponieważ lekcje trwają tam 55 minut w przypadku szkół podstawowych (60 minut w liceach).

Przedmiotami obowiązkowymi w szkole podstawowej są:

  • środowisko naturalne, społeczne i kulturowe,
  • wychowanie artystyczne,
  • wychowanie fizyczne,
  • język i literatura hiszpańska,
  • języki obce i matematyka.

Szkolnictwo ponadpodstawowe

Edukacja średnia w Hiszpanii dzieli się na dwa etapy: obowiązkowy i nieobowiązkowy. Ten pierwszy to tzw. ESO (Educación Secundaria Obligatoria) i rozpoczyna się po ukończeniu edukacji podstawowej, a kończy w wieku około 16 lat. Można ten etap edukacji porównać do naszego dawnego gimnazjum.

ESO dzieli się na dwa cykle: pierwszy trwa 3 lata, a drugi – 1 rok. W tym ostatnim roku uczniowie mogą wybrać jeden z dwóch profili edukacyjnych:

  • przygotowanie do nauki licealnej,
  • przygotowanie do kształcenia zawodowego.

Na tym etapie uczniowie uczą się m.in. języka i literatury, drugiego języka urzędowego i literatury danej wspólnoty autonomicznej (w przypadku niektórych regionów), języków obcych, matematyki, a także przedmiotów przyrodniczych, ścisłych i artystycznych.

Dopiero po ukończeniu ESO uczniowie mogą wybrać:

  • liceum (Bachillerato),
  • szkołę zawodową (Formación Profesional).

Po zakończeniu edukacji średniej uczniowie przystępują do odpowiednika naszej matury, a otrzymane świadectwo maturalne, które uprawnia do podjęcia studiów wyższych.

Języki obce i podstawa programowa

W Hiszpanii językiem wykładowym jest przede wszystkim hiszpański, podobnie, jak u nas - język polski, ale w niektórych regionach autonomicznych, takich jak Katalonia, nauczanie może być prowadzone również w językach regionalnych.

W szkołach uczą się niemal wszędzie języka angielskiego, ale także języka niemieckiego, czy francuskiego - szczególnie na poziomie szkoły średniej. Spis przedmiotów jest podobny do planu lekcji polskich uczniów. Również wakacje rozpoczynają się pod koniec czerwca, ale rok szkolny rozpoczyna się już w połowie września, a nie jak u nas - na początku.

Jednolity jest też czas ferii zimowych, a dodatkowych wolnych dni od szkoły mogą uczniom podarować dyrektorzy szkół.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Edukacja w Hiszpanii. Czy bardzo różni się od polskiej? To warto wiedzieć o szkole w kraju flamenco - Strefa Edukacji

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie