Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin Ósmoklasisty 2023 w powiecie koneckim, wyniki wszystkich szkół. Gosań i konecki "Staszic" najlepsze. Kto najsłabszy?

Paulina Baran
Paulina Baran
Zobacz na kolejnych slajdach, jak wypadła każda szkoła w poszczególnych gminach na Egzaminie Ósmoklasistów 2023.
Zobacz na kolejnych slajdach, jak wypadła każda szkoła w poszczególnych gminach na Egzaminie Ósmoklasistów 2023. Pixaby.com
Znamy wyniki Egzaminu Ósmoklasisty 2023 we wszystkich szkołach w powiecie koneckim. W tym roku najlepiej wypadli uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gosaniu i Szkoły Podstawowej numer 2 imienia Stanisława Staszica w Końskich, ale warto podkreślić, że jeszcze sześć szkół miało średni wynik egzaminu wyższy niż 60 procent. Zobaczcie w galerii zdjęć wyniki wszystkich szkół podstawowych z powiatu koneckiego.

Egzamin Ósmoklasisty 2023. Jak wypadli uczniowie ze Świętokrzyskiego na tle kraju?

Uczniowie ze Świętokrzyskiego zdobyli średnio 65 procent punktów z egzaminu z języka polskiego, czyli o jeden punkt procentowy mniej niż wynosi średnia krajowa, 53 procent punktów z matematyki - tyle samo wyniósł średni krajowy wynik, 64 procent z języka angielskiego - średnia ogólnopolska jest o 2 procent wyższa.

Egzamin Ósmoklasisty 2023 w powiecie koneckim - wyniki wszystkich szkół. Gosań i konecki "Staszic" najlepsze

Jeśli chodzi o wyniki Egzaminu Ósmoklasisty 2023 w powiecie koneckim to są one bardzo zróżnicowane. Mamy szkoły, które uzyskały średni wynik na pozimie ponad 60 procent, ale są i takie placówki, których średni wynik to niecałe 40 procent!

W tym roku najlepiej wypadli uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gosaniu i Szkoły Podstawowej numer 2 imienia Stanisława Staszica w Końskich, ale warto podkreślić, że jeszcze sześć szkół miało średni wynik egzaminu wyższy niż 60 procent. Zobaczcie w galerii zdjęć wyniki wszystkich szkół podstawowych z powiatu koneckiego.

Egzamin Ósmoklasisty 2023. Jak wyglądały arkusze?

Język polski
Arkusz standardowy zawierał 19 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 45 punktów, w tym 12 punktów za rozwiązanie zadań zamkniętych i 33 punkty za rozwiązanie zadań otwartych. Arkusz składał się z dwóch części. Pierwsza część zawierała 18 zadań zorganizowanych wokół dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego (fragmentu Balladyny Juliusza Słowackiego) oraz nieliterackiego (fragmentu tekstu Odblokuj swój talent Jolanty Marii Berent). Zadania w tej części arkusza wymagały od ucznia znajomości wybranych lektur obowiązkowych, udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące treści tekstów zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, interpretacji tekstu kultury – rysunku – oraz napisania zaproszenia. W drugiej części arkusza uczeń wybierał jeden z dwóch tematów wypracowania: wypowiedź o charakterze argumentacyjnym – rozprawkę – albo wypowiedź o charakterze twórczym – opowiadanie.

Matematyka
Arkusz standardowy zawierał 19 zadań, w tym 15 zadań zamkniętych (zadania wyboru wielokrotnego, zadania prawda-fałsz i zadania na dobieranie) i 4 zadania otwarte. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 25 punktów. Zadania w arkuszu egzaminacyjnym obejmowały zagadnienia z zakresu między innymi arytmetyki, algebry i geometrii. Od ósmoklasistów wymagały uważnej analizy treści i elementów graficznych, a w przypadku zadań otwartych – dodatkowo zaplanowania i zapisania kolejnych etapów rozwiązania oraz podania wyniku.

Język obcy nowożytny
Arkusz standardowy zawierał 46 zadań, zgrupowanych w 14 wiązek. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 55 punktów, w tym 34 punkty (62%) za rozwiązanie zadań zamkniętych (zadania wyboru wielokrotnego, zadania na dobieranie) oraz 21 punktów (38%) za rozwiązanie zadań otwartych. Zadania otwarte wymagały od ósmoklasistów samodzielnego sformułowania odpowiedzi (zadania z luką i/lub odpowiedzi na pytania) oraz zredagowania krótkiego tekstu użytkowego (e-maila w języku angielskim oraz wpisu na stronę internetową w pozostałych językach).

– Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury obowiązkowej pod tytułem Balladyna. Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści, którzy przystąpili do egzaminu z języka angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajdowanie określonych informacji w oparciu o tekst słuchany

- przekazała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Egzamin ósmoklasisty 2023. Te zadania sprawiły uczniom największy problem

Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętności: poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu
partykuły „nie” z przysłówkami w stopniu najwyższym. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi, przekształcenia równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie