MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminacyjna karuzela tuż tuż. Studencie nie pozwól, aby stres Cię zwalczył!!

Agnieszka Zagnińska
Fot. Flickr
Już niebawem zacznie się sesja, czyli walka o wpisy do indeksów. Żeby zapanować nad sytuacją warto skorzystać z kilku porad.

Od kiedy do kiedy

Od kiedy do kiedy

Zimową sesje najwcześniej zaczną studenci Politechniki Świętokrzyskiej - 27 stycznia, zakończą ją 6 lutego. Żacy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego egzaminy zdawać będą od 29 stycznia do 7 lutego. Wyższa Szkoła Umiejętności sesję zaplanowała od 1 do 12 lutego. Studenci Świętokrzyskiej Szkoły Wyższej wytężać umysły będą od 1 do 14 lutego.

Na przetrwanie egzaminów nie ma idealnej recepty, wiele zależy od naszego szczęścia. Nawet najlepiej przygotowany student, może dostać temat, którego nie zdołał zgłębić. Grunt, żeby w takiej sytuacji nie strawił nas stres.

Sesja nie taka straszna

Do wykładowców należy podejść indywidualnie. Dotyczy to głównie studentów pierwszego roku, którzy nie wiedzą jeszcze co ich czeka. Najczęściej otrzymują mrożące krew w żyłach informacje o wykładowcach i o tym jak ciężko zaliczyć rok na danym kierunku. Warto wpisać się pozytywnie w pamięć profesora, procentuję to w późniejszych latach. Sesje potraktuj jako kolejne wyzwanie, bardzo szybko przekonasz się co sprawia Ci największe trudności.

Zadbaj o swój organizm

Czas egzaminów wykańcza psychicznie zapracowanych studentów i wywołuje wysoki poziom napięcia emocjonalnego. Objawia się on najczęściej uczuciem niepokoju, roztargnienia, brakiem apetytu, zaburzeniami trawiennymi, poceniem się. Sprawność działania i wydajność łatwiej osiąga człowiek wypoczęty i zrelaksowany. Aktywność ruchowa pozwoli dotlenić mózg co skutkuje efektywniejszą pracą. Nie należy ufać cudotwórczym medykamentom usprawniającym uczenie się, można także zrezygnować z kawy na rzecz drzemki. Zdrowe odżywianie to podstawa w tym gorącym okresie. Dlatego serwujmy sobie mini posiłki, czyli: owoce, orzechy, jogurty, gorzką czekoladę, co podwyższy zdolność naszego mózgu.

Zaplanuj działanie

Studenci najlepiej wiedzą, jak wiele nerwów można się najeść kiedy zostawimy wszystko na ostatnia chwilę. Zamiast uczyć się całymi nocami, rozłóżmy stres na raty, powracając do notatek w każdej wolnej chwili. Aby nasza nauka była bardziej efektowna wychwytujmy najważniejsze informacje i zacznijmy od treści najłatwiejszych. Dobrze jest nastawić się na zapamiętywanie, co sprawi to, że dużo więcej zostanie w głowie. Uczyć możemy się metodą skojarzeń, a w swoich notatkach warto stosować kolory. Odłóżmy sprawy mało ważne na później i skoncentrujmy się na danym zagadnieniu. Uporządkujmy miejsce swojej pracy, a potrzebne rzeczy miejmy pod ręką. Nie pozwólmy sobie przeszkadzać muzyką, hałasami, włączonym telewizorem lub telefonem.

Powtarzaj z kimś

Podczas sesji nasz mózg pracuje na pełnych obrotach. Kiedy uczymy się intensywnie nie robiąc żadnych przerw musimy być świadomi, że nie wszystko zostaje w głowie. Dlatego można powtarzać treść na głos nie patrząc w kartkę lub poukładać swoją wiedzę na spacerze. Najlepiej jednak zorientujemy się jaki jest stan naszej wiedzy, kiedy zaczniemy przepytywać się z osobą, która zna treść i jest w stanie wychwycić błędy. Oczywiście nie należy tego robić tuż przed egzaminem, bo może się wszystko wymieszać.

Myśl pozytywnie

Wiara w sprzyjający los to już połowa sukcesu. Idąc na egzamin pozytywnie nastawionym jest szansa, że stres nas nie sparaliżuje. Nawet, kiedy czujemy, że nie jesteśmy w pełni przygotowani nie należy rezygnować lub negatywnie się "nakręcać". W ostateczności można odwołać się do sił wyższych i zmówić modlitwę do świętego Judy Apostoła - patrona od spraw beznadziejnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie