Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekomłodzież w liceum w Ostrowcu, czyli lekcje poza szkołą

Mirosław Rolak
Ostrowieckie Liceum Ogólnokształcące numer II imienia Joachima Chreptowicza znalazło się w wąskim gronie szkół zaproszonych do udziału w projekcie „Ekomłodzież - warsztaty edukacyjne”.

Projekt realizuje Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach i do udziału zaprasza najlepsze, wybrane na podstawie oficjalnych rankingów, szkoły ponadgimnazjalne w województwie świętokrzyskim.

W ramach projektu prowadzone są bezpłatne warsztaty edukacyjne, które w sposób kompleksowy przekazują zakres tematyki przyrodniczo-ekologicznej. Uczestnicy spotkań mogą przeprowadzać podstawowe eksperymenty naukowe, poznawać gatunki lokalnej flory i fauny, analizować poszczególne elementy środowiska naturalnego. Zajęcia są prowadzone przez profesjonalną kadrę pedagogów przygotowanych do pracy z dziećmi i młodzieżą, przy użyciu nowoczesnych metod i technik dydaktycznych. Warsztaty odbywają się w odpowiednio dostosowanych salach przyrodniczych Centrum Nauki i na terenach zielonych. Scenariusze warsztatów uwzględniają wiek uczestników oraz ich zdolności manualne.

Uczniowie klas biologiczno-chemicznych z ostrowieckiego „Chreptowicza” często odbywają zajęcia edukacyjne poza murami swego liceum. Tym razem młodzież z klasy 1 E i 2 E wiedzę poszerzała podczas zajęć warsztatowych prowadzonych w Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Chęcinach. O tę formę edukacji na specjalistycznym sprzęcie badawczym zadbały nauczycielki chemii i biologii - Ewa Studzieżba i Joanna Żelazna-Żak, które dzięki nawiązanej współpracy z Centrum Nauki zorganizowały dla uczniów ciekawe wyjazdy stanowiące realizację Projektu Ekomłodzież.

- Dzięki takim wyjazdom mamy możliwość łatwiejszego przyswojenia i utrwalenia poznanej w szkole wiedzy teoretycznej , którą podczas zajęć łączymy z praktyką - mówi Weronika Barańska, uczennica klasy 2 E.

- Mając możliwość wykonywania ćwiczeń na profesjonalnym sprzęcie, lepiej przygotowujemy się do matury - dodaje Dagmara Utnik z klasy 2 E.- Tego typu warsztaty w laboratoriach pomagają przełożyć wiedzę teoretyczna na praktyczną, co na pewno przyda się i na maturze, i w dalszej przyszłości.

- Program warsztatów był bardzo bogaty. Przeprowadzaliśmy ciekawe doświadczenia i badania, szczególnie z zakresu chemii nieorganicznej oraz ekologii - relacjonuje Julia Rolak z klasy 1 E.- Badaliśmy między innymi właściwości sorpcyjne gleby, twardość wody metodą wersenianową, określaliśmy stopień zanieczyszczeń wód różnego pochodzenia.

W przerwach między kolejnymi zajęciami laboratoryjnymi młodzież zwiedzała przygotowane w Centrum Nauki wystawy bądź uczestniczyła w wykładach dotyczących głównie ciekawostek ze świata chemii i biologii.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie