Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci: Jeżdżenie po świętokrzyskich drogach, to igranie ze śmiercią

Jarosław SKRZYDŁO [email protected]
Liczba śmiertelnych ofiar na drogach krajowych w Świętokrzyskiem wprawdzie maleje, jednak zaliczane są wciąż do najbardziej niebezpiecznych w kraju. Tak wynika z ogólnoeuropejskich badań.

Statystyka na drogach krajowych w regionie

Statystyka na drogach krajowych w regionie

Rok 2006
Wypadki - 511, Zabici - 100, Ranni - 666, Kolizje - 3099
Rok 2007
Wypadki - 518, Zabici - 123, Ranni - 662, Kolizje - 3416
Rok 2008
Wypadki - 529, Zabici - 111, Ranni - 690, Kolizje - 3408

Badania i analizy przeprowadzili naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej w ramach ogólnoeuropejskiego programu oceny ryzyka na drogach. Na podstawie statystyki wypadków w stosunku do natężenia ruchu na odcinkach dróg opracowali mapę ryzyka stania się ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną na głównych polskich drogach krajowych. Wspomniane ryzyko przedstawiono na mapie za pomocą pięciostopniowej skali: kolor zielony oznacza najniższą klasę ryzyka (najwyższy poziom bezpieczeństwa), a kolor czarny najwyższą klasę ryzyka (najniższy poziom bezpieczeństwa).

CZARNO WSZĘDZIE...

Jak wypadają w tym zestawieniu drogi krajowe przebiegające przez województwo świętokrzyskie? Niestety fatalnie. Drogi numer 7, 9, 42, 73, 74, 78 opatrzone są kolorem czarnym. To znaczy, że poruszanie się po nich wiąże się z największym ryzykiem! Dodajmy jednak, że świętokrzyskie w tej ponurej statystyce nie jest odosobnione, bo kolor czarny ma aż 60 procent długości z ogółu dróg krajowych. Najmniejszy poziom ryzyka mają autostrady i drogi ekspresowe.

- Jeśli mapa była tworzona na postawie statystyk wypadków z ostatnich lat, to mogę powiedzieć, że za dwa - trzy lata wyniki będą już inne i kolor czarny, jakim opatrzono drogi krajowe w województwie świętokrzyskim, zmieni się - mówi Małgorzata Pawelec, rzecznik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

KOLOR SIĘ ZMIENI

- Wreszcie budujemy bezpieczne drogi dwujezdniowe. Przykładem może być "siódemka", czy droga 74 z Kielc do Cedzyny. Takie trasy w praktyce uniemożliwiają możliwość wystąpienia na przykład zderzeń czołowych. W przyszłym roku ma ruszyć budowa obwodnic Wąchocka i Jędrzejowa na drodze 78, co pozwoli na uniknięcie kolizji z ruchem lokalnym. W tym roku przeznaczyliśmy 180 milionów złotych na odnowy nawierzchni między innymi na drodze 42 i nadwiślańskiej 79. Przy tej okazji instalowane są elementy bezpieczeństwa ruchu, takie jak azyle dla pieszych, dodatkowe oznakowanie. Budowane są rozwieź chodniki. Takiej modernizacji zostało poddanych 100 kilometrów dróg - tłumaczy Małgorzata Pawelec.

FOTORADARY LEKIEM NA ZŁO?

- Dodatkowo krajowa "siódemka" i "dziewiątka" zostały objęte ogólnopolskim programem "Drogi Zaufania". Na nich pojawiły się nowe maszty na fotoradary, instalowano dodatkowe oświetlenie w miejscach niebezpiecznych. Na tych dwóch drogach w ciągu roku liczba śmiertelnych ofiar spadła o 30 procent - argumentuje rzeczniczka kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie