MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci opowiadali w Ostrowcu jak ważne są szczepienia ochronne u dzieci

Anna Śledzińska [email protected]
Profesor Teresa Jackowska z Jarosławem Górczyńskim.
Profesor Teresa Jackowska z Jarosławem Górczyńskim. Urząd Miasta
Czwartkowa konferencja dotycząca poprawy dostępności do szczepień ochronnych dla dzieci, to pierwszy krok ostrowieckiego samorządu, na drodze do wprowadzenia programu bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom.

Bo lepiej zapobiegać

Najmłodsi mieszkańcy będą mogli skorzystać z niego jeszcze w tym roku. Eksperci obecni na spotkaniu uznają ten rodzaj ochrony za priorytet, ze względu na częste nosicielstwo, dużą liczbę zachorowań i ciągły wzrost odporności pneumokoków na antybiotyki.

Ostrowiec Świętokrzyski chce finansować z własnego budżetu program profilaktyczny chroniący dzieci przed zakażeniami ośrodkowego układu nerwowego wywołanymi przez pneumokoki.

- Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego bardzo spodobała mi się inicjatywa radnej Joanny Pikus, która reprezentując grupę inicjatywną zaproponowała wprowadzenie szczepień przeciw pneumokokom finansowanych przez samorząd - mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński. - Dokonujemy już kalkulacji tego przedsięwzięcia i mam nadzieję, że pierwsze szczepienia uda się przeprowadzić jeszcze w tym roku.

Eksperci chwalą inicjatywę

Zorganizowana w Ostrowcu konferencja zgromadziła samorządowców, pediatrów, ale nade wszystko ekspertów, na czele z prof. dr hab. n. med. Teresą Jackowską, Krajową Konsultant w dziedzinie pediatrii.

- Pneumokoki są bardzo niebezpieczne, ponieważ coraz bardziej uodparniają się na działanie antybiotyków, co znacznie utrudnia leczenie chorób przez nie wywołanych. U dzieci z podejrzeniem inwazyjnej choroby pneumokokowej występuje bardzo ciężki stan ogólny - mówi prof. Teresa Jackowska.

Jej zdaniem rozwój zakażenia bakteryjnego wywołanego przez pneumokoki jest nieprzewidywalny.

- Jesteśmy jednym z ostatnich krajów w Europie, który nie szczepi przeciw pneumokokom - dodaje. - W sytuacji, gdy nie ma możliwości ich całkowitego finansowania z budżetu państwa, należy rozważyć możliwość pokrywania kosztów szczepienia z innych źródeł. Dlatego tak ważne są takie działania i spotkania.

Program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom wprowadzono już jakiś czas temu w Kielcach, co okazało się sukcesem. Rodzice nie tylko chętnie korzystają z tej możliwości, ale co najważniejsze, zachorowalność znacząco spadła.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie