Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci z różnych stron kraju i zagranicy spotkali się w buskim Marconim

Adam Ligiecki
Historia oraz rozwój sektora uzdrowiskowego w XXI wieku - te tematy poruszył Wojciech Legawiec, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój SA.
Historia oraz rozwój sektora uzdrowiskowego w XXI wieku - te tematy poruszył Wojciech Legawiec, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój SA. Uzdrowisko Busko-Zdrój
Na konferencji w Marconim spotkali się eksperci z różnych stron kraju i zagranicy. O czym mówili?

Uzdrowiska mają też swoją kulturę

„Tradycja i perspektywy rozwoju kultury uzdrowiskowej w województwie świętokrzyskim w kontekście europejskim” - to hasło konferencji naukowej, jaka w trzeciej dekadzie września odbyła się w Busku-Zdroju. To projekt w ramach międzynarodowego programu badawczego „Kultura uzdrowiskowa w Europie”.

Kieruje nim profesor Bożena Płonka-Syroka, kierownik Zakładu Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Współorganizatorami konferencji byli: Uzdrowisko Busko-Zdrój SA, Izba Gospodarcza Krąg Turystyki Zdrowotnej oraz Facultas Farmaciae Wratislaviensis.

W programie dwudniowego sympozjum znalazło się pięć sesji plenarnych. Buska konferencja poświęcona została analizom działalności uzdrowisk w Europie - od średniowiecza do czasów współczesnych. Ze szczególnym uwzględnieniem uzdrowisk położonych w regionie świętokrzyskim (Busko-Zdrój, Solec-Zdrój), których historia została wpisana w szeroki kontekst porównawczy.

„Ośrodki o charakterze uzdrowiskowym i prozdrowotnym na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego, w latach 1800-1939” to hasło prelekcji Wojciecha Legawca, prezesa Uzdrowiska Busko-Zdrój SA. Były w tym wystąpieniu odniesienia do historii, ale i zagadnienia dotyczące rozwoju sektora uzdrowiskowego w naszym regionie.

O blisko 200-letniej tradycji świętokrzyskich uzdrowisk mówił członek zarządu województwa Kazimierz Kotowski. Wskazując również na szanse rozwoju regionu w kontekście turystyki zdrowotnej, w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej do 2020 roku.

W programie konferencji w Marconim znalazło się 39 prelekcji. Przygotowali je eksperci z różnych dziedzin, zaś w gronie wykładowców byli również goście z Turcji - profesor Arin Namal, profesor Asegul Demirhan Erdemir. W buskim sympozjum wzięli też udział przedstawiciele ośrodków naukowych z Krakowa, Kielc, Wrocławia, Warszawy, Łodzi czy Katowic.
Celem projektu jest przygotowanie cyklu publikacji monograficznych, dostarczających aktualnej wiedzy na temat historii lecznictwa uzdrowiskowego, architektury i infrastruktury uzdrowiskowej. Także przemian standardu świadczeń uzdrowiskowych.

- Nasi goście podkreślali wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny konferencji - nie kryje satysfakcji Wojciech Legawiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie