Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalna Droga Krzyżowa w piątek w nocy z Opatowa na Święty Krzyż

Anna Bilska
W piątek 18 marca o godzinie 20 mszą świętą w klasztorze Ojców Bernardynów w Opatowie rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Nocą wyruszy z Opatowa. Nad ranem pątnicy przyjdą do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża na Świętym Krzyżu. Trasa liczy 35 kilometrów.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą był właśnie ksiądz Stryczek.

Opatowska Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest od trzech lat. Jej inicjatorzy jako pierwsi w Diecezji Sandomierskiej wytyczyli szlak pozwalający na podjęcie ogromnego wyzwania oraz doświadczenia własnej słabości. W tym roku, podczas Drogi, rozważania czytane przy stacjach na trasie Drogi powiązane będą ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.

Wciąż można dołączyć do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Należy pamiętać o:
1. trasa w większości wiedzie leśnym, trudnym czerwonym szlakiem. 2. Należy z sobą zabrać, dobre sprawdzone buty oraz ochraniacze, przed błotem i wodą. 3. Koniecznie należy pamiętać o sprzęcie przeciwdeszczowym: porządna kurtka bądź ortalion, peleryna lub inne tego typu. 4. Woda, minimum 1,5 - 2 litry, do tego mały termos: słodka kawa lub herbata. Gorący napój poprawi samopoczucie w okolicach „Szczytniaka”. Na przełęczy przewidziany jest ciepły żur. 5. Napoje z kofeiną,dwie puszki. Warto pamiętać, że kofeina wypłukuje wodę którą trzeba uzupełnić. 5. Napoje i pożywienie wysokoenergetyczne, najlepiej batony plus witaminki (rozpuszczalne w wodzie) na uzupełnienie niedoborów spowodowanych długotrwałym wysiłkiem. 6. Warto zabrać suche grube (frote) skarpety na zmianę i dwie zwykłe foliowe jednorazówki, patent sprawdzony, zmieniacie mokre na suche skarpety, folia i w mokry but... i noga sucha. Pozwoli to przejść około 10 kilometrów. 7. Jeżeli zmieści się w plecaku, można zabrać świeże ubranie (koszulka, bluza). 8. Latarki, najlepiej dwie: czołówka i mała do ręki. 9. Telefon. Najlepiej naładowany, a jeszcze lepiej, jak dodatkowo w plecaku będzie power bank. Aplikacja GPS zużywa bardzo dużo energii. Do tego chłód, który źle wpływa na baterię. 10. Jeżeli jest możliwe to należy zabrać apteczkę. Podstawowy zestaw naprawdę może się przydać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie