Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKUZ na pół roku

Redakcja
Od 1 stycznia 2011 roku obowiązują nowe wzory wniosku o wydanie karty EKUZ. Sama karta dla większości ubezpieczonych będzie ważna nie trzy, ale sześć miesięcy.

Przydatna karta

Przydatna karta

EKUZ gwarantuje nam udzielanie pomocy w krajach Unii Europejskiej w razie nagłego zachorowania czy wypadku. Pomoc ta będzie świadczona na zasadach obowiązujących w danym państwie, a nie na zasadach polskich. Czyli jeżeli na przykład w Szwecji pacjentowi udzielono porady ambulatoryjnej w szpitalu, to zapłaci on zryczałtowaną opłatę (ok. 250 szwedzkich koron), a w przypadku pobytu w szpitalu zostanie obciążony stawką za każdy dzień pobytu (80 koron).

Dobra wiadomość dla osób wybierających się na urlopy do krajów Unii Europejskiej - od 1 stycznia EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego dla osób pracujących, prowadzących działalność gospodarczą i rolniczą, studentów będzie wydawana nie na trzy, ale na sześć miesięcy. To rozwiązanie będzie wygodne zwłaszcza dla osób, które w okresie półrocznym planują dwu - czy wielokrotny wyjazd za granicę - nie będą musiały za każdym razem udawać się do NFZ po wydanie karty. Wydłużenie okresu ważności EKUZ spowoduje też mniejsze kolejki, zwłaszcza w okresie ferii zimowych i wakacji, kiedy ruch turystyczny jest największy. Ale uwaga! Jeżeli w czasie tych sześciu miesięcy, kiedy dysponujemy kartą EKUZ, straci-my prawo do ubezpieczenia (na przykład po upływie 30 dni od zwolnienia z pracy), to by zachować możliwość nie płacenia za całość leczenia zagranicznego musimy albo ubezpieczyć się dobrowolnie, albo zarejestrować w urzędzie pracy, albo uzyskać ubezpieczenie z innego tytułu, na przykład jako członka rodziny. Jeżeli bowiem zdarzy się tak, że zostanie nam udzielona pomoc w którymś z unijnych krajów, ten prześle rachunek do NFZ, a Fundusz sprawdzi, że pacjent w tym czasie już nie był ubezpieczony, to może zażądać od niego zapłaty za leczenie.
Wydłużony zostaje też termin ważności EKUZ dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy - będzie on wynosił nie jeden, ale dwa miesiące. Natomiast pozostaje bez zmian pięciomiesięczny termin dla emerytów.

Od 1 stycznia zmieni się też sam wzór wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Będą obowiązywały dwa formularze: jeden przeznaczony będzie dla osób wyjeżdżających turystycznie, drugi dla wyjeżdżających do krajów unijnych do pracy lub na studia. Nowe wzory wniosku są dostępne na stronach internetowych od dnia 1 stycznia 2011 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie