Eliminacje ME: Polska - Rosja 0:2. Goście dużo lepsi i skuteczniejsi

Dorota KUŁAGA, Sławomir STACHURA
W reprezentacji Polski cały mecz na środku obrony rozegrał Piotr Malarczyk z Korony Kielce. Zdjęcia Sławomir Stachura
Arena Kielc niebyła szczęśliwa dla polskiej reprezentacji. W swoim drugim meczu w eliminacjach do Młodzieżowych Mistrzostw Europy biało-czerwoni przegrali we wtorek z Rosją 0:2.

Polska - Rosja 0:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Alexander Kokorin 13, 0:2 Denis Cheryshev 71.
Polska: Kurto - Olkowski (76 Wichtowski), Krychowiak, Malarczyk, Oleksy (89 Ałdaś) - Kupisz, Tymiński, Borysiuk, Kucharczyk - Klich - Teodorczyk (66 Przybecki).
Rosja: Zabolotnyi - Tsallagov, Chicherin, Burlak, Logashov - Kokorin (81 Grigorev), Kirillov, Shatov, Ozdoev, Jakovlev (87 Smolov) - Kanunnikov (58 Cheryshev).
Kartki: żółte: Oleksy, Klich (Polska), Logashov (Rosja). Sędziował: Ionut Marius Avram z Rumunii. Widzów: 3320.

Spotkanie obejrzało ponad trzy tysiące kibiców, w tym gronie byli między innymi były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Michał Listkiewicz, były selekcjoner Jerzy Engel, byli też piłkarze Korony Kielce z trenerem Leszkiem Ojrzyńskim. Ten ostatni z zainteresowaniem obserwował zwłaszcza swojego podopiecznego Piotra Malarczyka, który zagrał całe spotkanie na środku obrony. "Malar" wypadł przeciętnie, podobnie jak cały polski zespół z wyjątkiem bramkarza grającego na co dzień w Wiśle Kraków Filipa Kurto, który kilkoma udanym interwencjami uratował Polaków od wyższej porażki.

Mecz nie ułożył się po myśli Polaków. W 13 minucie do piłki odbitej przez jednego z naszych obrońców dopadł Alexander Kokorin, uderzył mocno z 18 metrów, futbolówka odbiła się od słupka i wpadła do bramki.

Podopieczni Stefana Majewskiego składną akcję przeprowadzili dopiero w 32 minucie, Łukasz Teodorczyk minął Tarasa Burlaka, strzelił po ziemi, ale zbyt lekko, żeby zaskoczyć bramkarza gości. W 50 minucie ładnym technicznym strzałem popisał się Mateusz Klich, ale jeszcze lepszą obroną Nikolay Zabolotnyi. W 60 minucie po podaniu Klicha sam na sam wyszedł Michał Kucharczyk, ale trafił w słupek. Rosjanie odpowiedzieli strzałem w poprzeczkę Kokorina. Jednak w 71 minucie po rzucie rożnym uderzeniem z ostrego kąta drugą bramkę zdobył Denis Cheryshev i ustalił wynik spotkania. Rosjanie wygrali zasłużenie, byli zespołem dojrzalszym i mającym więcej atutów od Polaków.

System eliminacji do mistrzostw jest dwufazowy. Do drugiej rundy awansują zwycięzcy 10 grup i cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc. Utworzą one łącznie siedem par, których triumfatorzy zakwalifikują się do turnieju finałowego. Ósmym zespołem, mającym zagwarantowany awans, będzie gospodarz, czyli Izrael.

W drugim dzisiejszym meczu Albania wygrała z Mołdawią 4:3.
1. Rosja 1 3 2:0
2. Portugalia 1 3 2:0
3. POLSKA 2 3 3:2
4. Albania 2 3 4:6
4. Mołdawia 2 0 3:6