Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura? Nie miej złudzeń, że będzie wysoka...

Anna NIEDZIELSKA [email protected], /jap/
"Państwowe" emerytury będą bardzo niskie, a w tym roku każdy z nas dowiedział się, na jaką mniej więcej wypłatę bezie mógł liczyć. Pomysłów na reformę emerytalną jest kilka, ale najlepszym sposobem na godną starość będzie ciułanie już od dziś.

Najlepszy system emerytalny według Polaków

Najlepszy system emerytalny według Polaków

25 procent - obecny z ZUS i OFE
20 procent - samodzielne, dobrowolne oszczędzanie na emeryturę
19 procent - sprzed reformy, gdzie wszyscy płacą składkę tylko do ZUS
16 procent - z obowiązkowym ZUS, niską składką i własnym doubezpieczeniem
13 procent - trudno powiedzieć
7 procent - jeszcze inny
Źródło: "Rzeczpospolita"

System emerytalny ze stałą, niską składką, taką samą dla wszystkich pracujących, a co za tym idzie niską emeryturą w przyszłości, od pewnego czasu promuje wicepremier Waldemar Pawlak. Według niego, gdyby Polacy chcieli mieć wyższe świadczenie, powinni sami się o to zatroszczyć. O dziwo za takim systemem jest jedna piąta Polaków, podobnie jak za tym, żeby przywrócić emerytury tylko z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co czwarty z nas uważa, że lepszy jest obecny system - składki w ZUS i i fundusze emerytalne.

HIPOTETYCZNE i NISKIE

Każdy kto pracuje może skorzystać z kalkulatora emerytalnego dostępnego na stronach internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i w każdej chwili wyliczyć na jakie pieniądze może liczyć po osiągnięciu wieku emerytalnego, jeśli jego zarobki drastycznie się nie zmienia.

- Wyliczenia hipotetycznej przyszłej emerytury dostał w tym roku każdy z ubezpieczonych razem z informacją o zgromadzonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych składkach. Można zakładać, że podobnej wysokości świadczenia dostaniemy w przyszłości - wyjaśnia Paweł Kaleta, wicedyrektor do spraw rent i emerytur w świętokrzyskim oddziale ZUS.

Jeśli do kwoty tej dodamy planowane wypłaty z otwartego funduszu emerytalnego - zwanego też "drugim filarem" - to i tak niewiele poprawi nasz nastrój. Średnia emerytura niespełna 40-latka wyniesie bowiem mniej więcej 1000 do 1500 złotych brutto. I to przy założeniu niezłych zarobków.

TRZYDZIESTOLATKOWIE i BIZNESMENI

Nic dziwnego, że coraz więcej osób poważnie myśli o oszczędzaniu na starość. Trzeci filar i indywidualne ubezpieczenia emerytalne cieszą się coraz większą popularnością.

- Zauważamy systematyczny wzrost zainteresowania oszczędzaniem w trzecim filarze i ogólnie produktami finansowymi. Nasze społeczeństwo zaczyna zdawać sobie sprawę, że emerytura, jaką dostanie z pierwszego i drugiego filaru, będzie bardzo niska. Poczucie odpowiedzialności za swój lepszy poziom życia na emeryturze rośnie, stąd większe zainteresowanie produktami, które to zabezpieczą - mówi Małgorzata Suchodolska, dyrektor przedstawicielstwa Aviva Commercial Union w Kielcach.

Średni wiek, w którym zaczynamy myśleć o emeryturze to nieco po trzydziestce.
- Takich osób zgłasza się do nas najwięcej, bo przecież im wcześniej zacznie się oszczędzać tym mniejsze kwoty miesięcznie trzeba odkładać - wyjaśnia Wojciech Lankoff, doradca finansowy Expandera (wojciechlankoff.pl – mieszkanie bez wkładu własnego Kielce). - Druga grupa, która powinna poważnie podejść do kwestii przyszłej emerytury to osoby prowadzące własną firmę. Często ich zarobki są dość wysokie, a równocześnie składki emerytalne bardzo niskie. Dla nich przejście na emeryturę może być dużym szokiem, bo można zakładać że to świadczenie będzie równe jednej dziesiątej ostatniej pensji albo jeszcze niższe.

OSZCZĘDZAĆ? Z CZEGO?

Biznesmeni o oszczędzaniu może mogą pomyśleć. Jednak według najświeższych danych Urzędu Statystycznego w Kielcach przeciętne wynagrodzenie w naszym regionie wynosi 2886 złotych 34 groszy brutto, czyli 2077 złotych "na rękę". Jednak wiele osób tyle zarobić by chciało, bo najczęstsza płaca w regionie to gwarantowana minimalna - 1317 złotych brutto, co daje nam w kieszeni 984 złote.

W czteroosobowej rodzinie, która ma do dyspozycji dwie takie pensje, stałe opłaty miesięczne w wysokości przynajmniej 700 złotych za czynsz, światło, gaz i telefon, dwójkę dzieci w wieku szkolnym i kilkunastoletni samochód do utrzymania, na starość odkładać nie ma z czego. Nawet jeśli by się bardzo chciało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie