Emocje na sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego. W tle program naprawczy dla szpitala. Zapis transmisji [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Udostępnij:
Po wtorkowych zajściach na posiedzeniu Rady Społecznej szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim wiadomo było, że sesja Rady Powiatu, zaplanowana na środę, będzie równie burzliwa. Tematem, który wzbudza takie emocje jest program naprawczy szpitala.

Szpital w Ostrowcu Świętokrzyski ma obecnie długi przekraczające 56 milionów złotych, a strata za sam 2018 rok wynosi ponad 16 milionów złotych. Ponad 13 milionów złotych musi spłacić powiat ostrowiecki, taka też uchwała pojawiła się w porządku obrad środowej sesji.

- Szpital jest dobrem nas wszystkich i wszyscy powinni mieć możliwość zapoznania się z informacjami na temat jego funkcjonowania - mówiła na sesji starosta Marzena Dębniak. - Sytuacja szpitala wpływa na cały powiat, bowiem pokrycie straty w wysokości 13,,8 milionów złotych leży po stronie powiatu. To z kolei powoduje daleko posunięta politykę oszczędnościową we wszystkich jednostkach.

Zdaniem Marzeny Dębniak już w 2017 roku powinien być przygotowany program naprawczy dla szpitala.
- W 2018 roku był taki dokument przyjęty przez Zarząd Powiatu. Nikt go na oczy nie widział, ani rada społeczna ani związki zawodowe. Poznaliśmy go dopiero po wyborach. Teraz jest do wglądu, ale muszę powiedzieć, że nie ma w nim nic oprócz stwierdzeń, że coś trzeba zrobić.

Do 30 września dyrektor placówki miał przedstawić program naprawczy, który kilka dni temu przyjął Zarządu Powiatu. Dokument zakłada między innymi likwidację Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego oraz oddziału otolaryngologii. Przynoszą one co roku odpowiednio 700 tysięcy złotych i 1,2 miliona złotych straty. Likwidacja dwóch oddziałów ma nastąpić do końca bieżącego roku, wtedy kończy się kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Część pielęgniarek odchodzi na emeryturę, pozostały personal ma być zagospodarowany na innych oddziałach.

Aby Zakład Opiekuńczo - Leczniczy przestał przynosić straty, musiałby mieć około 90, a nie jak obecnie 29 łóżek. Na jego rozbudowę nie ma w szpitalu ani miejsca, ani pieniędzy. Koszt pobytu jednego pacjenta to około 120 złotych, z czego 80 złotych dopłaca szpital. Oddział będzie wygaszany. Nowi pacjenci nie będą przyjmowani, a ci którzy pozostaną, zostaną od stycznia skierowani do innych placówek.

Z kolei otolaryngologia boryka się, podobnie jak wiele innych placówek, z brakiem lekarzy anestezjologów, co sprawia, że wykonywanych jest tam dużo mniej zabiegów. Warunkowo utrzymane mają być na razie, przynoszące największe straty oddział ginekologiczno - położniczy i neonatologia oraz oddział fizjoterapii ambulatoryjnej.

Dyrektor szpitala Andrzej Gruza, mówiąc o kondycji placówki dodał, że wielkim wyzwaniem będzie konieczność wybudowania do 2021 roku lądowiska dla helikopterów, bez którego zgodnie z przepisami nie będzie mógł funkcjonować Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Bez ogródek mówił także, że w chwili obecnej zlikwidowane powinny być także oddziały ginekologiczno--położniczy oraz chirurgiczny. Zostanie jednak podjęta próba ich uratowania. Przyznał jednocześnie, że placówka boryka się z problemami kadrowymi, szczególnie na oddziale ratunkowym.

Co do planowanego zaciągnięcia kredytu w wysokości 27 milionów złotych stwierdził, że jeden duży kredyt i spłacenie kilkuset zobowiązań, pozwoli na zmniejszenie kwoty płaconych odsetek.

O spokojne i rzetelne zapoznanie się z programem apelował wicestarosta Andrzej Jabłoński.

Zbigniew Duda, były starosta ostrowiecki i szef klubu PiS w radzie powiatu, swoją wypowiedź zaczął od zarzutu, że obecnie rządzący nie mają kompletnie pomysłu na funkcjonowanie szpitala, a jedynym wyjściem jest likwidacja na razie dwóch, a potem może i czterech oddziałów. Zarzucił, że w ciągu roku jedynie zmieniani byli dyrektorzy, odpowiedzialność jest zrzucana na poprzedników. Jego zdaniem Marzena Dębniak prowadzi rządy autorytarne, w których brakuje demokracji.

Radny Robert Minkina nazwał tę wypowiedź podpisem przed mediami i zaapelował o działanie ponad partyjnymi szyldami.

Odnosząc się do słów Zbigniewa Dudy głos zabrała także starosta Marzena Dębniak.
- To pan jako starosta jest odpowiedzialny za upadek tego szpitala--stwierdziła.- Nic pan nie zrobił, a jedynie powołał dyrektora i jeszcze dał mu podwyżkę w sytuacji gdy szpital upadał. Przez cztery lata były były jedynie zaciągane kredyty, które zostały przejedzone. Poza oddalankem spraw i pilnowaniem, by nie dowiedziała się o sytuacji opinia publiczna nie robiliście nic. Natomiast naszym radnym, którzy o nie dopytywali zarzucaliście hucpę polityczną.

Starosta zarzuciła, przy okazji pozyskania środków na budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, przy okazji zrezygnowano z budowy lądowisko.

Radny Paweł Walesic zwrócił uwagę na kwestie zatrudnienia, dostępu do lekarzy specjalistów a także opiekę nad osobami starszymi. Stwierdził też, że konsultacje na tym etapie właściwie nie są potrzebne, bo zarząd już podjął decyzję.

Emocje pojawiły się w chwili, gdy starosta Dębniak poprosiła Zbigniewa Dudę przynajmniej trzech założeń z poprzedniego programu naprawczego, które chciał realizować.

-Starosta Dębniak tkwi w tym co robi przez cały rok. Obudźcie się i zacznijcie pracować, a nie zwalać winę na poprzedników--stwierdził Zbigniew Duda. 12 milionów złotych to strata akceptowalna? Proszę o zaprzestanie wycieczek osobistych bo wypowiadam się w imieniu całego klubu PiS.
Były starosta zwrócił się także do prezydenta Ostrowca Jarosława Górczyńskiego.
- Miasto ma olbrzymią nadwyżkę, 20 milionów złotych. Skoro chcemy ratować szpital to ratujmy, tam takie pieniądze są bardzo potrzebne.

Radny Robert Rogala zwrócił uwagę na obecną wysokość straty szpitala, która na koniec września wynosi ponad 8 milionów złotych.
- Od stycznia do marca, czyli jeszcze za rządów poprzedniego dyrektora, strata wyniosła ponad 5 milionów złotych, natomiast od kwietnia do września to niecałe 3 miliony złotych - stwierdził radny.

W głosowaniu nad przyjęciem informacji o zatwierdzeniu przez zarząd powiatu planu naprawczego, radni Prawa i Sprawiedliwości nie wzięli w ogóle udziału. Za zagłosowali radni klubu KW Jarosława Górczyńskiego.

Zobacz ZAPIS TRANSMISJI z sesji rady powiatu

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!Ile kosztuje zdrowie w Polsce?Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Gdzie dyskusja o ogromnych podwyżkach płac w Urzędzie Miasta ,Starostwie,MOPS,itd.Podwyżki były nieuzasadnione !!!!!!! sama Pani Dębniak dyskutuje o prawie a sama dostała podwyżkę ok.1000 zł .miesięcznie,podobnie jak reszta żyjąca na koszt podatnika !!!! co za hańba!!

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie