Energetyka Enea Elektrownia Połaniec S.A. Zawada, Połaniec

Materiał informacyjny Enea Elektrownia Połaniec

Enea Elektrownia Połaniec otrzymała nagrodę gospodarczą Lider Regionu 2023. Ideą konkursu jest premiowanie podmiotów budujących pozytywny wizerunek regionu oraz wnoszących znaczący i trwały wkład w unowocześnienie, a także rozwój gospodarczy województwa. Kapituła wyróżniła spółkę prestiżową statuetką za pozycję lidera w kategorii „Energetyka”.
Enea Elektrownia Połaniec, uznawana za lidera wykorzystania biomasy w procesie produkcji energii elektrycznej, jest jedną
z najnowocześniejszych elektrowni w kraju. Od 2017 r. wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, dostarczającego energię do 2,7 mln odbiorców.

Elektrownia Połaniec uruchomiona w latach 1979-1983 nad brzegiem Wisły w Zawadzie koło Połańca wytwarza 9 TWh energii rocznie co stanowi prawie 6% krajowej produkcji. W trosce o środowisko naturalne, spółka swoje pierwsze działania proekologiczne rozpoczęła już w latach 90. Wybudowano nowy komin, instalacje odsiarczania spalin, a także stację demineralizacji wody. Wprowadzono komputerowy system sterowania z nastawnią centralną oraz najlepsze dostępne systemy przeciwpożarowe. Elektrownia, jako jedna z pierwszych w Polsce, opracowała strategię modernizacji, którą konsekwentnie wdrażała w kolejnych latach. W rezultacie jej moc wzrosła z 1 607 MW do 1 882 MW obecnie, co stanowi około 5% mocy osiągalnej w Polsce. Zakład wytwarza energię w siedmiu blokach o średniej mocy do 242 MW każdy oraz w jednym z największych biomasowych bloków energetycznych na świecie. Moc tzw. „Zielonego Bloku” to 225 MW, co pozwala na zasilenie 600 tys. gospodarstw domowych. Jednostka ta pozwala obniżyć emisję CO2 o około 1,6 mln ton rocznie.

Bloki energetyczne Elektrowni Połaniec wyposażone są w rozbudowane instalacje prośrodowiskowe. W określonych okresach przechodzą cykliczne remonty, aby zapewnić ich sprawną i bezawaryjną pracę w kolejnych latach. Poza energią elektryczną, w Połańcu wytwarzana jest energia cieplna, a także wykorzystywane w budownictwie i drogownictwie surowce takie jak np. gips, czy żużel.

Enea Elektrownia Połaniec cały czas prowadzi ambitne projekty inwestycyjne związane głównie z ochroną środowiska. W zakładzie zmodernizowano elektrofiltry bloków nr 2-7 oraz wykonano montaż i wymianę warstw katalitycznych instalacji redukcji tlenków azotu. Spółka zmodernizowała również absorbery instalacji odsiarczania spalin oraz wchodzącą w jej skład oczyszczalnię ścieków. Dzięki tym inwestycjom elektrownia spełniła wymogi konkluzji BAT w zakresie emisji tlenków siarki i redukcji pyłów.

Elektrownia kontynuuje rozpoczęty w 2021 r. projekt inwestycyjny „Dostosowanie Enea Elektrownia Połaniec S.A. do wymagań Rynku mocy po 1 lipca 2025 r.", polegający na przystosowaniu bloków nr 2-7 do wymogów emisyjnych CO2 wynikających z unijnego pakietu zimowego, co zapewni elektrowni możliwość pracy do 2035 r. Według zasad pakietu, w niedalekiej przyszłości akceptowalny przez UE poziom emisji CO2 z poszczególnych jednostek wytwarzających prąd będzie wynosił 550 kg CO2/MWh. Spełnienie tego warunku przez Eneę Połaniec będzie możliwe poprzez maksymalizację współspalania biomasy na blokach 2-7. Dodatkowo, dzięki spełnieniu warunku ograniczenia emisji CO2 spółka będzie mogła przystąpić do aukcji tzw. Rynku Mocy na 2026r. i lata kolejne. Inwestycja swoim zakresem będzie obejmowała modernizację oraz optymalną przebudowę istniejących urządzeń elektrowni, obiektów i instalacji technologicznych, zmianę logistyki dostaw i gospodarki magazynowej biomasy jak również budowę nowej linii podawania paliwa.

W Elektrowni Połaniec równie istotne co cele biznesowe są cele społeczne. Enea organizuje przemyślane i innowacyjne projekty w sferach takich jak bezpieczeństwo, edukacja dzieci i młodzieży, ochrona środowiska, pomoc osobom potrzebującym oraz sport, kultura i sztuka. Spółka z dużą odpowiedzialnością podchodzi do kwestii jej wpływu na środowisko naturalne, działając zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030. Pracownicy i wolontariusze Enei angażują się w działania proekologiczne, począwszy od sprzątania lasów, sadzenia drzew, akcji edukacyjnych w zakresie oszczędzania prądu, ochrony fauny i flory, czy popularyzacji wiedzy przyrodniczej.

Agnieszka Wojdan
Prezes Enei Elektrowni Połaniec

Chciałabym serdecznie podziękować za otrzymaną nagrodę Lidera Regionu. To ogromne wyróżnienie dla naszej elektrowni
i potwierdzenie naszej ciężkiej pracy oraz zaangażowania w rozwój energetyki regionu.

Enea Elektrownia Połaniec jako kluczowy wytwórca energii w Polsce dba codziennie o bezpieczeństwo energetyczne tysięcy Polaków. Nieustannie pracujemy nad tym aby dostosować Elektrownię do zmieniających się realiów, ale jednocześnie nie tracimy z oczu tego co jest naszą powinnością – czyli wytwarzania energii elektrycznej w sposób ciągły i niezawodny.

Nagroda Lider Regionu to nie tylko docenienie silnej pozycji Enei Elektrowni Połaniec w regionie przez przedstawicieli samorządów, ale także zobowiązanie i mobilizacja do dalszych działań na rzecz rozwoju gospodarczego województwa świętokrzyskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie