Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia ślepoty w Polsce

opr. /LB/
Wyniki badań są zatrważające. Co trzeci Polak nigdy nie był u lekarza okulisty.
Wyniki badań są zatrważające. Co trzeci Polak nigdy nie był u lekarza okulisty. fot. sxc.hu
Choroby siatkówki oka, (w tym głównie zwyrodnienie plamki związane z wiekiem oraz retinopatia cukrzycowa), są trzecią, najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. W Polsce na choroby siatkówki oka, w tym przede wszystkim (ponad 95%) na AMD, DME i RVO, choruje ponad 1,4 mln. osób, spośród których 40-50 tys. nieodwracalnie, obuocznie utraciło widzenie.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)
- W krajach rozwiniętych zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną ślepoty u osób po 50. roku życia.
- Szacuje się, że na całym świecie na AMD choruje ok. 50 mln. ludzi.
- W 2050 roku około 27,6% populacji europejskiej osób po 65. roku życia będzie chorować na AMD.
- Liczbę chorych w Polsce określa się na około 1,2 mln, w tym 10 - 15% osób z destrukcyjną postacią wysiękową. Rocznie przybywa około 100 tys. nowych chorych (12-15 tys. z postacią wysiękową).
- Wydłużenie średniego czasu życia skutkować będzie liczbą ok. 2 mln. chorych w Polsce w 2020 roku.
Polacy o chorobach siatkówki oka
- Co trzeci Polak nigdy nie był u lekarza okulisty. Częściej na wizycie kontrolnej nie były osoby młode, które prawdopodobnie jeszcze nie odczuwają problemów ze wzrokiem i odsuwają wizytę u okulisty na "później".

- Polacy zaniedbują profilaktykę okulistyczną. Badania okulistyczne raz w roku lub częściej wykonuje tylko, co piąty Polak. Podobna grupa badanych chodzi do lekarza okulisty raz na dwa lub trzy lata.
- Co trzeci Polak deklaruje, że ma problemy ze wzrokiem. Najczęstszymi, zdaniem badanych, problemami ze wzrokiem są: krótkowzroczność i dalekowzroczność
- Badaniem najczęściej wykonywanym przez Polaków podczas wizyty u okulisty jest badanie ostrości wzroku, jednak wykonywane jest przeważnie raz na 3 lata lub rzadziej.
- Drugie pod względem częstości wykonywania to badanie pola widzenia, któremu raz lub częściej niż raz w roku poddaje się co piąty badany (21%).
- Niewiele mniej, bo 19% badanych, raz lub częściej niż raz w roku robi badanie dna oka, jedno z podstawowych badań pod kątem chorób siatkówki oka.
- Tylko co trzeci Polak deklaruje, że słyszał o chorobach siatkówki oka. Chorobą, o której słyszeli najczęściej jest zwyrodnienie plamki żółtej (21%).

- Polacy dostrzegają różnorodne konsekwencje wystąpienia chorób siatkówki oka, ale skupiają się głównie na ślepocie (43% wskazań). Należy jednak podkreślić, że aż dla 39% osób, konsekwencje chorób siatkówki są zupełnie nie znane
- Polacy uważają, że w grupie ryzyka zachorowania na choroby siatkówki są głównie osoby starsze, mające inne choroby mogące powodować problemy ze wzrokiem. Drugą najczęściej wskazywaną grupą są osoby pracujące "wzrokowo" - dużo piszące na komputerze, w złym oświetleniu, co wprawdzie wpływa na ostrość wzroku lecz nie ma wpływu na choroby siatkówki oka.
- Większość Polaków nie czuje się zagrożona wystąpieniem chorób siatkówki, co może mieć negatywne skutki w przyszłości, gdy znajdą się w grupie ryzyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie