Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Erasmus+ „Museumholics”. Spotkanie szkół partnerskich w Zespole Szkół w Rudkach [ZDJĘCIA]

Oprac. AWA
W Rudkach, gmina Nowa Słupia, odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Museumholics”. Wcześniej społeczność Zespołu Szkół powitała grupę gości z Włoch, Hiszpanii, Litwy, Rumunii i Turcji - uczniów i nauczycieli, którzy przybyli do Polski z wizytą w ramach projektu.

Uroczystość powitalną uświetnili również znakomici goście: Świętokrzyski Kurator Oświaty Pan Kazimierz Mądzik, burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia, Andrzej Gąsior, przewodniczący Rady Gminy Pan Jerzy Roman, administrator parafii w Rudkach ksiądz Stanisław Zioło, radna Rady Powiatu i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach Agata Sałata, radny Rady Gminy, a zarazem nauczyciel Zespołu Szkół w Rudkach Robert Klefas, a także panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Modrzewianki” i „Chełmowianki”.

Przedstawienie powitalne rozpoczęło się od oficjalnego powitania gości i wręczenia drobnych upominków związanych z naszym regionem i krajem. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Modrzewianki” oraz Irena Gąsior z Koła „Chełmowianki” przybliżyły gościom kulturę i tradycje polskie poprzez przepiękną prezentację utworów ludowych. Dla przemiłych gości młodzież Zespołu Szkół w Rudkach zaprezentowała szereg ciekawych pokazów i występów. Były to prezentacje multimedialne oraz filmy na temat ojczyzny, województwa, gminy oraz szkoły. Chór szkolny uświetnił uroczystość prezentując utwory w języku polskim, angielskim, hiszpańskim i włoskim. Uczniowie zaprezentowali również układy taneczne i akrobatyczne do piosenek polskich, rumuńskich, litewskich i tureckich. Koło teatralne także przygotowało niespodziankę w postaci prezentacji zabawnej scenki sytuacyjnej obrazującej umiejętności językowe (...albo ich brak) przeciętnego Polaka, który za granicą radzi sobie tak, jak potrafi - wplatając polskie słowa w zdania wypowiadane po angielsku. Partnerzy z Włoch, Hiszpanii, Litwy, Rumunii i Turcji również przybliżyli historię i kulturę swoich krajów poprzez krótkie prezentacje i filmy. Po przedstawieniu uczniowie klas VI, VII i VIII oprowadzili swoich zagranicznych gości po naszej szkole.

13 marca 2019 r. uczniowie goszczący w szkole oraz uczniowie klasy VI wzięli udział w warsztatach kreatywnych poprowadzonych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Chełmowianki", poznając przez to bliżej kulturę i tradycje wielkanocne naszego kraju. Następnie uczniowie klas III Gimnazjum poprowadzili zajęcia z kolegami i koleżankami goszczącymi w naszej szkole w ramach realizacji celów projektu Erasmus+ 2018-2020: Museumholics. Młodzież przedstawiła prezentację o polskich zabytkach UNESCO, a następnie pomogła europejskim rówieśnikom opracować padlet na temat wybranych obiektów UNESCO z ich krajów. Opracowano również wspólną prezentację na temat wizyty uczniów w Muzeum Polin w Warszawie.

Wizyta obfitowała w wiele ciekawych zajęć skierowanych do gości. Były to warsztaty przyrodnicze i interaktywne zabawy z kahootem, nauka polskiego tańca poloneza oraz pożegnalne spotkanie integracyjne dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli.

Goście mieli także okazję poznać kulinarne dziedzictwo Ziemi Świętokrzyskiej. Panie kucharki przygotowały pyszne posiłki dla nauczycieli i uczniów. Świętokrzyska zalewajka i pierogi znalazły u wszystkich uznanie. Słodkim dodatkiem do obiadów były wyśmienite domowe ciasta. Noclegi, śniadania i kolacje dla młodych gości zapewniły rodziny naszych uczniów; dorośli uczestnicy projektu mieszkali w ośrodku "Gołoborze".

W dniach 11 – 15 marca partnerzy oraz uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach realizowali podstawowe cele projektu, czyli poznawanie kultury, historii, dziedzictwa narodowego oraz tradycji krajów poprzez zwiedzanie muzeów. Program wizyty obfitował w wiele ciekawych i znaczących miejsc dla naszej Małej i Dużej Ojczyzny. Uczniowie i nauczyciele zwiedzili: Warszawę - Stare Miasto, Wilanów, Muzeum Polin. W naszym regionie goście złożyli wizytę na Świętym Krzyżu, gdzie obejrzeli klasztor, Muzeum Misjonarzy Oblatów i Muzeum Przyrodnicze oraz podziwiali widoki z platformy na Gołoborzu. Ponadto udali się do Kielc, gdzie zwiedzili centrum miasta, Pałac Biskupów Krakowskich, katedrę oraz uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w „Centrum Geoedukacji” w Kielcach.

Ostatniego dnia zawitali do Krakowa i obejrzeli Stare Miasto, Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, Rynek oraz Muzeum Miasta Krakowa w podziemiach pod Sukiennicami. Goście byli zachwyceni pięknem zwiedzanych obiektów i miejsc oraz zapowiedzieli, że na pewno wrócą do Polski, aby jeszcze lepiej poznać nasz kraj.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie