Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eugeniusz Majchrzyk napisał "Historię starachowickiego sportu". W sprzedaży jest od 1 lipca. W środę prezentacja [ZDJĘCIA]

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
- Książkę pisałem ją przez tysiąc dni, 6 godzin w dzień i 6 godzin w nocy - mówi Eugeniusz Majchrzyk
- Książkę pisałem ją przez tysiąc dni, 6 godzin w dzień i 6 godzin w nocy - mówi Eugeniusz Majchrzyk Archiwum Urzędu Miasta
- Pisałem ją przez tysiąc dni, 6 godzin w dzień i 6 godzin w nocy - mówi Eugeniusz Majchrzyk. - Przez ostatnie lata miałem takie motto: Kto chce, znajdzie sposób, kto nie chce znajdzie powód. Prezentacja książki odbyła się w Hotelu Europa w środę, 30 czerwca. Przybyło prawie 150 osób, w tym wielu byłych sportowców i goście: poseł Agata Wojtyszek, starosta Piotr Babicki czy prezydent Marek Materek. Spotkanie prowadził ze swadą Jacek Tarnowski.

Książka składa się z pięciu rozdziałów: Historia polskiego sportu, Historia olimpiad, Historia starachowickiej piłki nożnej od roku 1921 do dziś, Kluby w Starachowicach w ostatnim stuleciu, 100 lat piłki nożnej w Starachowicach. Zamyka ją leksykon starachowickiego sportu. Książka ma 460 stron.

" Historię starachowickiego sportu" można już kupować w księgarni przy Rynek 41. Cena 49 złotych.

- Pierwsze 100 egzemplarzy poświęciłem na akcję charytatywną na rzecz Patryka Niekłania - jego wujek rozprowadzał książki zbierając datki do puszki - mówi autor. - Jak to na takim spotkaniu, była prezentacja, trochę wspomnień, był czas na integrację. Ludzie przecież nie widzieli się latami. Wspominaliśmy tych, którzy już odeszli, jak Józef Maciąg, Kazimierz Ziółkowski czy Janusz Wróblewski. Także historię mistrzyni świata ze Starachowic. W roku 1965 na mistrzostwach w Waszyngtonie złoty medal w rzucie oszczepem zdobyła Lidia Kania, zawodniczka głuchoniema. Rok później zajęła drugie miejsce, też w zawodach dla niepełnosprawnych. Ale mistrzostwo świata, to nie byle co. Takich ciekawostek jest w książce wiele. Na przykład taka, że w klubie Star było 13 sekcji, tyle samo ile dziś jest w mieście klubów. Byli piłkarze opowiadają, jak grali za kawałek kiełbasy i kąpali się w rzece Kamienna. A dziś w Starachowicach jest ponad 650 adeptów piłki nożnej. Co zrobić, żeby z takiej piramidy stworzyć ligową drużynę? O tym także można przeczytać. Oczekuję takiej książki o Starachowicach, o tradycji, kopalniach, samochodach.

W pisaniu książki Eugeniuszowi Majchrzykowi pomagali Łukasz Kępa i Andrzej Witek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie