Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Szkoła Podstawowa w Kielcach najlepsza w regonie na Egzaminie Ósmoklasisty! Jaki jest przepis na edukacyjny sukces?

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Ogromny sukces Europejskiej Szkoły Podstawowej w Kielcach! Jej uczniowie napisali Egzamin Ósmoklasisty 2023 najlepiej w Świętokrzyskiem, ich średni wynik z trzech obowiązkowych przedmiotów to aż 86 procent!

Wyniki Egzaminu Ósmoklasisty 2023 we wszystkich szkołach w Kielcach

Poznaliśmy wyniki egzaminu ósmoklasisty. Po raz kolejny matematyka okazała się najtrudniejszym przedmiotem, uczniowie z Kielc tradycyjnie wypadli bardzo dobrze na tle całego województwa.

W przypadku języka polskiego, średni wynik dla województwa świętokrzyskiego to 65 procent, a dla Kielc 70 procent. W przypadku matematyki, 53 procent to średnia w województwie, natomiast w Kielcach wynosi ona 62 procent. Jeżeli chodzi o język angielski, który zdawało około 99 procent świętokrzyskich ósmoklasistów to średni wynik dla województwa wynosi 64 procent, uczniowie z Kielc uzyskali średnio aż 76 procent możliwych do zdobycia punktów.

Wielki sukces Europejskiej Szkoły Podstawowej w Kielcach

W tym roku najlepiej w całym województwie wypadli uczniowie Europejskiej Szkoły Podstawowej w Kielcach, ich średni wynik z trzech obowiązkowych przedmiotów to aż 86 procent! Ósmoklasiści napisali egzamin z języka polskiego średnio na 79 procent, z matematyki na 87 procent, a z języka angielskiego uzyskali średnio aż 92 procent!

Jaki jest sposób na taki edukacyjny sukces? Zapytaliśmy o to dyrektor szkoły Matyldę Gizowską? Szefowa Europejskiej Szkoły Podstawowej w Kielcach nie ukrywała, że jest bardzo dumna zarówno z uczniów, jak i nauczycieli, którzy ich przygotowali.

Mówiąc szczerze, nasi uczniowie nie zaskakują, co roku osiągają tak wspaniałe wyniki

- uśmiecha się pani dyrektor.

-Osiągniecie sukcesu to przede wszystkim powiązanie ze sobą dwóch procesów - procesu nauczania, który jest organizowany przez nauczycieli, ale także proces uczenia się uczniów. Przez ponad 30 lat istnienia naszej szkoły wypracowaliśmy sobie pewne metody i koncepcje prowadzenia zajęć, które doskonale motywują naszych uczniów i dzięki temu te sukcesy

- dodaje Matylda Gizowska.

Egzamin Ósmoklasisty 2023. Jak wyglądały arkusze?

Język polski
Arkusz standardowy zawierał 19 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 45 punktów, w tym 12 punktów za rozwiązanie zadań zamkniętych i 33 punkty za rozwiązanie zadań otwartych. Arkusz składał się z dwóch części. Pierwsza część zawierała 18 zadań zorganizowanych wokół dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego (fragmentu Balladyny Juliusza Słowackiego) oraz nieliterackiego (fragmentu tekstu Odblokuj swój talent Jolanty Marii Berent). Zadania w tej części arkusza wymagały od ucznia znajomości wybranych lektur obowiązkowych, udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące treści tekstów zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, interpretacji tekstu kultury – rysunku – oraz napisania zaproszenia. W drugiej części arkusza uczeń wybierał jeden z dwóch tematów wypracowania: wypowiedź o charakterze argumentacyjnym – rozprawkę – albo wypowiedź o charakterze twórczym – opowiadanie.

Matematyka
Arkusz standardowy zawierał 19 zadań, w tym 15 zadań zamkniętych (zadania wyboru wielokrotnego, zadania prawda-fałsz i zadania na dobieranie) i 4 zadania otwarte. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 25 punktów. Zadania w arkuszu egzaminacyjnym obejmowały zagadnienia z zakresu między innymi arytmetyki, algebry i geometrii. Od ósmoklasistów wymagały uważnej analizy treści i elementów graficznych, a w przypadku zadań otwartych – dodatkowo zaplanowania i zapisania kolejnych etapów rozwiązania oraz podania wyniku.

Język obcy nowożytny
Arkusz standardowy zawierał 46 zadań, zgrupowanych w 14 wiązek. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 55 punktów, w tym 34 punkty (62%) za rozwiązanie zadań zamkniętych (zadania wyboru wielokrotnego, zadania na dobieranie) oraz 21 punktów (38%) za rozwiązanie zadań otwartych. Zadania otwarte wymagały od ósmoklasistów samodzielnego sformułowania odpowiedzi (zadania z luką i/lub odpowiedzi na pytania) oraz zredagowania krótkiego tekstu użytkowego (e-maila w języku angielskim oraz wpisu na stronę internetową w pozostałych językach).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie