Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa dotarły na Górkę. Z historią o „buskim Judymie”

ALI
„Spacer po Górce” poprowadził Piotr Szumilas z Centrum Informacji Turystycznej.
„Spacer po Górce” poprowadził Piotr Szumilas z Centrum Informacji Turystycznej. Bożena Nitkiewicz
Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 na Ponidziu miały bogaty i różnorodny program. Jedną z imprez był „Spacer po Górce” w Busku-Zdroju, zorganizowany przez buskie Centrum Informacji Turystycznej.

Wrześniowy projekt: „Spacer po Górce - Szklane Domy, Idea a Rzeczywistość” miał przybliżyć dzieje Sanatorium Dziecięcego na Górce, którego twórcą - w latach 20. ubiegłego wieku - był legendarny „buski Judym”, doktor Szymon Starkiewicz. Z zaproszenia na imprezę skorzystali głównie kuracjusze; co cieszy, sporo też było młodzieży.

Spacer rozpoczął się w sercu parku zdrojowego, pod arkadami sanatorium Marconi. Wspólna fotografia na starcie, bo to... dzisiaj bardzo trendy - i w drogę. Podczas spaceru parkowymi alejkami przewodnik, Piotr Szumilas z Centrum Informacji Turystycznej, opowiadał o rozwoju buskiego uzdrowiska, nawiązując do mijanych po drodze obiektów. Trasa wiodła ulicą Rzewuskiego - na Górkę. Pogoda dopisała, a najtrudniejszy okazał się ostatni odcinek. Byli tacy, którzy przyznali, że dopiero teraz, podczas pieszej wędrówki mogli przekonać się, jak... stroma jest to wspinaczka.

Na tarasie szpitala na Górce spacerowicze słuchali prelekcji o historii tej placówki.
Na tarasie szpitala na Górce spacerowicze słuchali prelekcji o historii tej placówki. Bożena Nitkiewicz

Po krótkim odpoczynku wszyscy zasiedli na tarasie, by posłuchać historii o znanym w całym kraju, a także za granicą dziecięcym sanatorium Starkiewicza. Ten lekarz-społecznik długo szukał miejsca, gdzie mógłby ratować dzieci pokrzywdzone przez biedę w okresie I wojny światowej. Znając walory buskich wód leczniczych, wybrał Żwirową Górę na peryferiach Buska. Tu, przez lata - nie bez problemów - budował „dziecięcy pałac” ze swoich marzeń. Sanatorium funkcjonuje już 90 lat, a doktor Szymon Starkiewicz pełnił tę szlachetną misję aż do śmierci.

Prelekcji w ramach wrześniowego „Spaceru po Górce” słuchali także kuracjusze z Zagłębia Dąbrowskiego. To właśnie tam doktor Starkiewicz rozpoczynał swoją praktykę lekarską, a w czasie I wojny światowej próbował ratować schorowanych małych pacjentów. W drodze powrotnej z Górki na niebie pojawiły się czarne chmury, na szczęście spacerowicze wrócili do domów i na kwatery „suchą nogą”.

24. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywała się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”. Głównym celem projektu jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja, ochrona zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie