Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa w Maleńcu w deszczu

Marzena Kądziela
Organizatorzy niedzielnej imprezy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Maleńcu musieli zdecydowanie zmienić plany, które popsuła im deszczowa aura. Przewidziane atrakcje trzeba było przenieść do wnętrz Zabytkowego Zakładu Hutniczego. Jednak mimo padającego cały czas deszczu, placówkę odwiedziło wielu gości.

Jak informuje doktor Maciej Chłopek dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, tegoroczne spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowywał wspólnie ze Stowarzyszeniem „W Dolinie Czarnej” z prezes Jadwigą Makówką na czele.

Hasło przedsięwzięcia brzmiało: „Kraina Cyklopów: kuźnice i wielkie piece”. Pomysł na nie dyrektor zaczerpnął z jednej z powieści XIX-wiecznego autora Teodora Tripplina uważanego za pioniera literatury sience fiction. - Autora wybraliśmy nieprzypadkowo – zapewnia Maciej Chłopek.

– Okazuje się bowiem, że akcję jednej ze swych licznych książek umiejscowił on w naszym Maleńcu.

Dyrektor zaprezentował gościom interaktywną mapę dziedzictwa przemysłowego powiatu koneckiego.

- Pozwala ono na rozmieszczenie na cyfrowej mapie regionu specjalnych markerów w określonych lokalizacjach, do których przypisywane są określone zbiory danych w postaci elementów graficznych, audiowizualnych, tekstowych, które mogą być wykorzystywane w działalności edukacyjnej, promocyjnej oraz na rzecz rozwoju turystyki – wyjaśnia dyrektor.

- Stworzyliśmy katalog wszystkich istniejących w przeszłości obiektów na terenie Doliny Czarnej, związanych z prowadzoną tu działalnością przemysłową.

Goście zgromadzeni w sali konferencyjnej mogli także obejrzeć nowy film promocyjny o Dolinie rzeki Czarnej i jej zabytkach techniki. W rolę przewodnika wcielił się starosta konecki Bogdan Soboń.

Najmłodsi brali udział w zawodach wędkarskich i grze uczącej przedsiębiorczości i zapoznającej z dziejami Maleńca czy sąsiednich Machor.

Celem gry było zdobycie przez graczy surowców, technologii, maszyn niezbędnych do uruchomienia produkcji w danym ośrodku metalurgicznym.

Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody. A byli to: Zuzia Zub, Zosia Zub, Amelia Patynowska, Przemek Sidor, Gracjan Kazik, Michał Piwowarczyk, Miłosz Patynowski, Arek Sidor, Mateusz Sidor, Paweł Pytlos.

Było też wbijanie gwoździ, pamiątkowe bicie monety, układanie wieży z klocków Mega Jenga, a także seanse filmów sferycznych w Mobilnym Planetarium i wspólne pieczenie kiełbasek.

Grochówką z polowej kuchni częstował Leszek Pękala. Grał zespół muzyczny „Retmix”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie