Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa w Suchedniowie. Naukowa konferencja w "Kuźnicy"

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W sobotę 7 września w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się III Ogólnopolska, Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Takie same dla wszystkich - znaczenie przedmiotów w postrzeganiu i kształtowaniu tożsamości narodowej i lokalnej”.

Nazwa była mało zachęcająca, ale ci, którzy przyszli na konferencję (wstęp był wolny), na pewno się nie zawiedli. Bo w "Kuźnicy" krótkie wykłady wygłosili fachowcy w swoich dziedzinach, w dodatku mówili ze swadą i nierzadko wzbogacali je prezentacjami multimedialnymi.

Mgr Wioletta Sobieraj z Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach opowiadała o Pałacu Schoenberga w Wąchocku", dr Krzysztof Karbownik z Muzeum Wsi Kieleckiej ciekawie mówił o kapliczkach uwłaszczeniowych, mgr Paweł Kołodziejski z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przedstawił dzieje huty w Starachowicach jako symbolu lokalnej tożsamości.

"Dom jako przedmiot. Identyfikacja i autoidentyfikacja w sytuacji opresji zbiorowej" - to temat wykładu mgr Krzysztofa Myślińskiego z Muzeum Historii Kielc. Mgr Marcin Medyński (Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej) z pasją mówił o motywach polskich na pocztówkach z okresu I wojny światowej, a mgr Grażyna Szkonter z oddziału świętokrzyskiego Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r. przypomniała historię Policji Państwowej. Dla suchedniowian interesujący był wykład mgr Elżbiety Kubiec i dr Andrzeja Rembalskiego z Wszechnicy Świętokrzyskiej "Suchedniów na łamach „Gazety Kieleckiej” w latach 1870-1914". Mgr Iwona Pogorzelska z Archiwum Państwowego w Kielcach opowiadała o afiszach, plakatach i ulotkach, jakie znajdują się w zbiorach archiwum.

Konferencja była również okazją do prezentacji projektu "Walizka z Historią" prowadzonego przez Muzeum Historii Kielc, oraz projektu „Radomsko-Krakowski szlak wojny 1809 roku”. W tym dniu odbyła się także promocja czwartego numeru cyklu wydawniczego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia”, a także wernisaż wystawy malarskiej "Pejzaże Świętokrzyskie", składającej się z prac twórców skupionych w stowarzyszeniu KREarte.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie