Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europoseł zrobił rachunek sumienia. Bilans kadencji Jacka Włosowicza, Człowieka Roku 2013 w Świętokrzyskiem w kategorii "Polityka"

Paweł WIĘCEK
Ponad 10 tysięcy porad prawnych w ciągu minionych pięciu lat udzielili prawnicy eurodeputowano mieszkańcom województwa świętokrzyskiego. Poseł często zabierał głos w ważnych dla regionu sprawach. - Staram się być blisko ludzi i ich problemów - mówi.

Jacek Włosowicz sprawuje mandat posła do Parlamentu Europejskiego od 2009 roku. Wybrano go z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. W 2011 roku po tym, jak z PiS wyrzucono Zbigniewa Ziobrę, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego, wraz z tymi politykami zaangażował się w tworzenie Solidarnej Polski. Obecnie jest skarbnikiem partii oraz szefem jej struktur w województwie świętokrzyskim.

Jako deputowany prowadzi 11 biur poselskich w całym regionie. W każdym z nich można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Jak dotychczas prawnicy Włosowicza udzielili dokładnie 10 tysięcy 248 porad! Aktywność europosła na tym polu dała mu tytuł "Człowieka Roku 2013" w kategorii "Polityka" w plebiscycie zorganizowanym przez "Echo Dnia".

Jacek Włosowicz włączył się 142 inicjatywy krajowe. Część objął patronatem, inne wsparł finansowo. Na swoim koncie ma 396 wystąpień podczas sesji plenarnych w Strasburgu i pod tym względem należy do najbardziej aktywnych europosłów z Polski. Deputowany angażuje się także w promocję Unii Europejskiej w regionie. Zorganizował wyjazdy do Brukseli i Strasburga, z których skorzystało 940 mieszkańców województwa.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat przeprowadził 37 interwencje do organów krajowych w sprawach istotnych dla Świętokrzyskiego. Wystosował ponadto 72 interpelacje do Komisji Europejskiej poświęcone tym samym problemom. Ich ciężar gatunkowy jest duży. Poseł zwracał uwagę na nieprawidłowości przy prywatyzacji Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. Zajął się kwestią upadłości Valdi Ceramika w Stąporkowie i zaangażował się w pomoc dla zwolnionych pracowników. Zwracał uwagę na kłopoty związane z wdrożeniem i funkcjonowaniem unijnego programu Natura 2000, który dusi rozwój gmin oraz realizację pilnych inwestycji, na przykład drogowych.

Jacek Włosowicz wyraził swój sprzeciw wobec, jego zdaniem, często nieuzasadnionej budowy ekranów akustycznych w Polsce. - W swoich interwencjach odnosiłem się do porównania norm hałasu w Polsce w zestawieniu z innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Niedługo później zmieniono normę hałasu na niższą - mówi Włosowicz.

W grudniu zeszłego roku europoseł skierował do Komisji Europejskiej interpelację dotyczącą podjętej przez sejmik województwa małopolskiego uchwały w zakresie wprowadzenia zakazu używania paliw stałych, w tym węgla kamiennego, do ogrzewania domów i mieszkań w Krakowie. Wskazywał na szkodliwość tej decyzji. Mówił o groźbie likwidacji miejsc pracy oraz zamykania zakładów z branży produkcji kotłów grzewczych. Jako przykład podał firmę DEFRO ze Strawczyna, która zatrudnia 500 osób.
- Sprawując swój mandat staram się być zawsze blisko ludzi oraz ich problemów - podkreśla Jacek Włosowicz. Europoseł powalczy w maju o reelekcję z drugiego miejsca na liście Solidarnej Polski w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie