Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2014. Co trzeba wiedzieć idąc na głosowanie. Oto nasz przewodnik

Paweł WIĘCEK
25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Od ich wyników zależy przyszłość Unii Europejskiej, a więc także nas samych. Oto najważniejsze informacje przed wizytą w lokalu wyborczym.

1279 kandydatów do 51 miejsc

1279 kandydatów do 51 miejsc

Najmłodszy - 21 lat, najstarszy 89
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce zostaną przeprowadzone w 13 okręgach wyborczych. Listy kandydatów we wszystkich okręgach zarejestrowało dziewięć partii oraz organizacji politycznych. W sumie o 51 mandatów, jakie ma Polska do dyspozycji, rywalizuje 1279 kandydatów, w tym 723 mężczyzn i 556 kobiet. Średnia wieku kandydatów wynosi 45 lat. Najstarsza osoba ubiegająca się o funkcję europosła ma 89 lat, najmłodsza - 21.

Deputowanych do Brukseli wskażemy po raz trzeci w 10-letniej historii członkostwa Polski we Wspólnocie. W liczącym 751 miejsc Europarlamencie zasiądzie 51 posłów z naszego kraju. Reprezentacja okręgu małopolsko-świętokrzyskiego będzie się składać z siedmiu osób.

W okręgu numer 10, który tworzą województwa małopolskie i świętokrzyskie, do obsadzenia jest siedem mandatów. O zdobycie ich zabiega 98 kandydatów z 10 komitetów wyborczych: Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Europa Plus Twój Ruch, Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy, Polskie Stronnictwo Ludowe, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Polska Razem Jarosława Gowina, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke, Ruch Narodowy, Demokracja Bezpośrednia.

W niedzielę, 25 maja lokale wyborcze są czynne od godziny 7 do 21. Na terenie województwa świętokrzyskiego działać będzie 978 obwodowych komisji wyborczych.
Jak wyjaśnia Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, prawo udziału w wyborach przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat i stale zamieszkują na terytorium kraju, a także są wpisani do rejestru wyborców. Podkreśla, że wyborca udający się do lokalu wyborczego powinien obowiązkowo zabrać dokument z fotografią, na podstawie które komisja ustali jego tożsamość. - Dokumentem tym nie może być książeczkowy dowód osobisty! - zaznacza Adam Michcik.

- Wyborca po sprawdzeniu tożsamości otrzyma jedną kartę do głosowania. W okręgu małopolsko-świętokrzyskim 10 komitetów zgłosiło 98 kandydatów w związku z tym karta do głosowania w okręgu numer 10 będzie w formacie A4 w formie zbroszurowanej składającej się z dziesięciu jednostronnie zadrukowanych kart według kolejności numerów wylosowanych list koloru białego - mówi Adam Michcik.

- Na każdej karcie umieszczona jest tylko jedna lista kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Prawy góry róg karty będzie miał wycięty otwór o średnicy siedmiu milimetrów, a każda strona opatrzona pieczęcią Okręgowej Komisji Wyborczej w Krakowie, jak również na pierwszej stronie znajdzie się pieczęć właściwej obwodowej komisji wyborczej - opowiada Adam Michcik.

- Wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów stawiając na karcie do głosowania znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu. Jeśli wyborca zaznaczy więcej niż jednego kandydata z danej listy, głos oddany na listę będzie ważny, a pierwszeństwo uzyska ten kandydat, który jest najwyższej. Jeśli wyborca odda głos na kandydatów z różnych list lub nie postawi znaku "X" w żadnej kratce, głos będzie uznany za nieważny - tłumaczy Adam Michcik.

- Ponadto komisja wyda wyborcy niepełnosprawnemu na jego prośbę wraz z kartą nakładkę na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille'a. Takie nakładki będą przygotowane w każdym obwodzie głosowania - podkreśla Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie