Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Błaszczyk odwiedziła Samsonów. Zachwyciła występem, poruszyła opowieścią

Opracowanie Izabela Mortas
Aktorka w rozmowie z Anną Żmudzińską, dyrektor biblioteki, opowiadała między innymi o swojej twórczości, rodzinie.
Aktorka w rozmowie z Anną Żmudzińską, dyrektor biblioteki, opowiadała między innymi o swojej twórczości, rodzinie. archiwum gminy
W piątek, 24 marca 2017 roku w Bibliotece w Samsonowie odbył się rewelacyjny koncert. Ewa Błaszczyk wystąpiła z promocją książki i emocjonalnym, energetycznym recitalem z okazji 70-lecia powstania Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.

Aktorka zaprezentowała się publiczności w rozmowie z dyrektor biblioteki Anną Żmudzińską o swojej książce „Lubię żyć”. Ewa Błaszczyk opowiadała o tym, że od najmłodszych lat interesowała się emocjami, ludzką psychiką, wspominała o mamie, która miała dar kreowania mody i tworzenia dla niej niepowtarzalnych kreacji w czasach modowej pustyni. Artystka mówiła o domu, który jej zdaniem powinien być przytulny, ciepły, cichy i bezpieczny i o tym, że „w głowie ma zawsze fotografię zapachu”.

Ewa Błaszczyk zadebiutowała już jako studentka w 1977 roku na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Za rolę Klary w filmie „Nadzór”, który – jak wspomina sama artystka – był najważniejszą rolą w jej życiu, otrzymała w 1985 roku Brązowe Lwy Gdańskie. Aktorstwo w jej przypadku było sposobem na nieśmiałość, jak wiele ma do pokonania uświadamiał jej już w szkole teatralnej Tadeusz Łomnicki, powtarzając „kto Cię do tej szkoły przyjął?”. Gwiazda nie unikała także pytań trudnych, o sprawy, które predysponują jej życie. Na pytanie Anny Żmudzińskiej – Jaka dziś jest Ola?(Córka aktorki, która w 2000 roku zapadła w śpiączkę) – odpowiedziała: „Ola leży, ale to ona jest głównym dyrygentem, to ona rozdziela role”.

Ewa Błaszczyk w rozmowie mówiła także o pasji do śpiewania i tekstach nasyconych emocją. Prawdziwą ogromną dawkę tych emocji przekazała artystka widzom w trakcie recitalu. Prawdziwa gwiazda, która z każdej pieśni, piosenki tworzy całościowe, niepowtarzalne dzieło sztuki – miniaturę teatralną, zamykając w kilku minutach przedstawienie, całą opowieść. Wyraz, ekspresja, ruch sceniczny uwiodły wszystkich słuchaczy, ale interpretacja „Koni” Władimira Wysockiego w tłumaczeniu Agnieszki Osieckiej – po prostu zwaliła z nóg. Cudowna artystka, która kołysała widzów wykonaniem „Nie zabijaj mnie powoli” i zrywała z foteli krzykiem scenicznym w innych utworach.

Przyczynkiem do tego wspaniałego koncertu była 70. rocznica powstania Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie. W trakcie spotkania życzenia dla dyrekcji i pracowników placówki złożyli goście, wśród których znaleźli się senator Krzysztof Słoń, wójt gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski, Tomasz Zbróg – radny sejmiku wojewódzkiego, dyrektor Totalizatora Sportowego Oddział w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie