Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fajne babki pieką babki. Swoje przepisy zdradziły nam przedstawicielki Politechniki i Uniwersytetu

Izabela RZEPECKA
Na co dzień jest pośród dokumentów i przy telefonie. Przy kuchennym stole nie ma sobie równych. Pani Iwona Obara - Sitek z sekretariatu wydziału elektrotechniki Politechniki Świętokrzyskiej robi najlepsze mazurki i torty makowe na świecie.
Na co dzień jest pośród dokumentów i przy telefonie. Przy kuchennym stole nie ma sobie równych. Pani Iwona Obara - Sitek z sekretariatu wydziału elektrotechniki Politechniki Świętokrzyskiej robi najlepsze mazurki i torty makowe na świecie. PŚK
Dla każdego, kto jeszcze nie ma pomysłu na wielkanocne ciasta mamy ratunek. Swoje kulinarne sekrety zdradzają: Iwona Obara - Sitek z Politechniki Świętokrzyskiej oraz Joanna Jedynak i Agnieszka Nowak z Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego imienia Jana Kochanowskiego. Smacznego!

Przed nami Święta Wielkanocne. Nie wyobrażamy sobie ich bez smacznego ciasta. Mistrzyniami w tym fachu są pracownice sekretariatów i dziekanatów obydwu kieleckich uczelni. Specjalnie dla dodatku "Student" zdradzają nam swoje kulinarne tajemnice.

SMAKOŁYKI PANI IWONY

Iwona Obara - Sitek jest pracownicą sekretariatu Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej. Nie wyobraża Wielkanocy bez mazurka. Przepis na pyszne, kruche ciasto dostała od szwagierki. Szczególnie poleca dekorowanie mazurka z dziećmi, które mają doskonałą zabawę przy tworzeniu orzechowych czy rodzynkowych kształtów. Tort makowy na waflach gości w domu pani Iwony od około dwudziestu lat. Przepis otrzymała w pierwszej pracy, od mamy swojej koleżanki. Jest to bardzo uniwersalne ciasto, którym domownicy zajadają się przy różnych uroczystościach, nie tylko na Wielkanoc. Jednak z okazji tych Świąt, pani Iwona specjalnie modyfikuje przepis. Po zastygnięciu polewy z gorzkiej czekolady robi gałązki wierzby lub tylko cienką kreseczkę.

Po obu stronach naprzemiennie układa połówki migdałów, których szerszy brzeg zanurza
w czekoladzie. Bukiet "wiąże" wstążką z pasków skórki pomarańczowej gotowanej
w syropie. Zaznacza przy tym, że to jedynie jej pomysł, a każdy może przecież tworzyć swoją dowolną świąteczna dekorację. Przyznaje, że wykonanie tortu jest dość pracochłonne, ale przecież atmosfera Świąt do czegoś zobowiązuje.

PYSZNOŚCI Z UNIWERSYTECKIEGO DZIEKANATU

Joanna Jedynak pracuje w Dziekanacie Humanistycznym na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Jej ulubionym ciastem wielkanocnym jest babka piaskowa. Przepis otrzymała od swojej mamy i chętnie dzieli się nim z innymi. Już dawno udostępniła go koleżankom z pracy. Babka zawsze się udaje i każdemu smakuje. Agnieszka Nowak również pracuje w tym samym dziekanacie co pani Joanna. Na święta, zarówno na Boże Narodzenie, jak i na Wielkanoc, co roku piecze makowiec. Niezawodny przepis dostała od znajomych i jest mu wierna już od pięciu lat.

Mazurek Iwony Obary-Sitek

Składniki na ciasto: 40 dag. masła, 60 dag. mąki, 10 dag. cukru pudru, trzy żółtka, dwa opakowania cukru waniliowego, szczypta soli, skórka cytryny, sok z połówki cytryny, 5-6 łyżek kwaśnej gęstej śmietany
Składniki na masę: dwie puszki skondensowanego, słodzonego, ugotowanego mleka (karmel), kostka masła, siekane orzechy, rodzynki, owoce kandyzowane itp.

Wykonanie ciasta: Do kubka wyciskamy sok z cytryny i dodajemy śmietanę. Skórkę cytryny ucieramy i dosypujemy mąkę. Łączymy wszystkie składniki i zagniatamy ciasto. Wstawiamy je na minimum pół godziny do lodówki (im dłużej będzie chłodzone, tym będzie bardziej kruche). Po wyjęciu cienko rozwałkowujemy i wykładamy na blaszce wywijając brzegi. Ciasto wkładamy do piekarnika. Wyjmujemy, gdy będzie miało złoty kolor.

Wykonanie masy: Masło miksujemy ze skondensowanym mlekiem. Otrzymaną masą smarujemy wierzch ciasta. Dekorujemy wedle uznania.

Tort makowy na waflach Iwony Obary - Sitek

Składniki na ciasto: jedna szklanka maku, cztery jajka, trzy łyżki tartej bułki, jedna szklanka cukru, pół szklanki mleka, czubata łyżeczka proszku do pieczenia, cukier waniliowy, olejek migdałowy, bakalie
Składniki na masę: puszka gotowanego mleka zagęszczonego słodzonego, dwa żółtka, jedna kostka masła bez olejów roślinnych, jako aromat dajemy rum lub spirytus, ewentualnie olejek zapachowy, okrągłe wafle, migdały do dekoracji, czekolada mleczna na polewę - półtorej sztuki.

Wykonanie ciasta: Mak zalewamy mlekiem i gotujemy chwilę pod przykryciem. Odcedzony mak przekręcamy przez maszynkę. Ucieramy żółtka z cukrem, białka zostawiamy na pianę. Dodajemy do utartych żółtek mak, bułkę tartą wymieszaną z proszkiem do pieczenia pianę z białek, bakalie i olejek migdałowy. Masę wylewamy do tortownicy wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na około 40-50 minut. Pod koniec pieczenia sprawdzamy drewnianym patyczkiem do szaszłyków czy ciasto jest upieczone. Jeśli patyczek będzie suchy, wyjmujemy ciasto z piekarnika i zostawiamy w formie do wystygnięcia.

Wykonanie masy: Masło ucieramy z 2 żółtkami (bez żółtek też jest dobry i dłużej można go przechować), dodajemy masę z puszki, rum lub spirytus i miksujemy. Wafle docinamy do wielkości tortownicy i smarujemy masą po dwie sztuki na górę i na dół ciasta makowego, które również z waflami sklejamy masą. Czekoladę roztopioną w kąpieli wodnej z odrobiną mleka wylewamy na wierzch ciasta tak, żeby spłynęła na boki tworząc sople.

Babka piaskowa Joanny Jedynak

Składniki: kostka masła roślinnego, sześć jajek, szklanka cukru pudru, półtora szklanki mąki pszennej, półtora szklanki mąki ziemniaczanej, dwie łyżeczki proszku do pieczenia, sześć łyżek oleju, trzy łyżki octu
Sposób wykonania: Masło ucieramy z sześcioma żółtkami i szklanką cukru pudru na puszystą masę. Mąkę pszenną i ziemniaczaną mieszamy z proszkiem do pieczenia i stopniowo dodajemy do poprzednio utartej masy. Mieszamy mikserem na wolnych obrotach z sześcioma łyżkami oleju. Dodajemy pianę z ubitych białek. Na koniec dolewamy trzy łyżki octu i delikatnie mieszamy łyżką. Wstawiamy na 50 minut do piekarnika. Ciasto bardzo rośnie, dlatego należy je piec w dużej foremce.

Zawijany makowiec Agnieszki Nowak

Składniki na ciasto: kilogram mąki pszennej, 5 dag. drożdży, pięć jajek, szklanka cukru, pół szklanki kwaśnej śmietany, 3/4 szklanki mleka (czyli 18 łyżek stołowych), kostka margaryny, szczypta soli,
Składniki na masę makową: 70 dag. maku, szklanka cukru, 100 gram masła roślinnego, pięć jajek, olejek migdałowy, pół szklanki miodu, rodzynki, orzechy, płatki migdałowe

Wykonanie ciasta: pięć dekagramów drożdży ucieramy ze śmietaną. Roztapiamy margarynę i potem czekamy, aż ostygnie. Pięć jajek ubijamy z cukrem. Dodajemy utarte drożdże ze śmietaną, margarynę, mleko i sól. Wyrobione ciasto zostawiamy na noc w chłodnym miejscu.

Wykonanie masy: Mak sparzamy i zostawiamy na 12 godzin. Następnie gotujemy go przez około pół godziny i cztery razy mielimy w maszynce. Dodajemy pianę ubitą z żółtek i cukru, roztopione masło roślinne, miód, pianę z białek, bakalie i olejek migdałowy.

Następnego dnia dzielimy ciasto na cztery, pięć części, które wałkujemy do grubości około jednego centymetra. Nakładamy masę makową, zwijamy i pozostawiamy do wyrośnięcia. Później smarujemy żółtkiem lub całym jajkiem i pieczemy przez około godzinę w piekarniku nastawionym na 180 - 200 stopni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie