Fart Kielce lepszy od Czechów (video, zdjęcia)

Dorota KUŁAGA
W środowym sparingu w kieleckim Farcie był testowany Amerykanin Evan Patak (w wyskoku z prawej). fot. Lukasz Zarzycki
Kieleccy siatkarze wygrali w środę sparing z VK DHL Ostrawa. Testowany był Amerykanin Evan Patak. W rozegranym w środę meczu kontrolnym siatkarze Farta Kielce wygrali z czeskim zespołem VK DHL Ostrawa 4:1. W ekipie beniaminka PlusLigi testowany był 26-letni amerykański atakujący Evan Patak.

Dariusz Daszkiewicz, trener Farta:

- Dobre akcje przeplatały się ze słabszymi. Z czego jestem zadowolony? Całkiem dobrze wyglądało przyjęcie, znacznie lepiej niż w ostatnich meczach. Było kilka fajnych akcji w obronie, ale było też trochę mankamentów. Ważne, że byliśmy w tym meczu górą. Po kilku porażkach dobrze jest wygrać jakiś sparing, tym bardziej że graliśmy z mocnym zespołem z Ostrawy. Trzy czy cztery lata temu grał on w Lidze Mistrzów, był mistrzem Czech. Takich spotkań nam potrzeba.

Fart Kielce - VK DHL Ostrawa 4:1 (15:25, 25:19, 25:23, 25:22, 27:25)

Fart: Dobrowolski, Patak, Łuka, Kapfer, Makaryk, Zniszczoł, Swaczyna (libero) oraz Jungiewicz, Kozłowski, Żuk, Bielicki, Drzyzga, Sopko, Zarankiewicz.

Ostrawa: Hanik, Kubala, Kozak, Mikula, Michalović, Spravka, Vaclavik (libero) oraz Chochlik, Mauler.

PRZESPANY PIERWSZY SET

Mecz zaczął się z półgodzinnym opóźnieniem. Pierwszy set należał do gości, pewnie wygrali go 25:15. -Trochę przespaliśmy pierwszego seta. Oczekiwanie na rywala chyba trochę wybiło nas z rytmu - mówił później Dariusz Daszkiewicz, trener Farta. -Ale w drugim secie już się ożywiliśmy - dodał.
Kolejne partie należały do Farta. Drugi set zaczął się od dobrego bloku Xaviera Kapfera, po którym Fart prowadził 1:0. Później było 5:3 po dobrej zagrywce Amerykanina Evana Pataka, który w poniedziałek wieczorem dotarł do Kielc, a w środę "z marszu" zagrał w sparingu.

CZTERY KOLEJNE DLA FARTA

Trzeciego seta kielczanie wygrali 25:23, w czwartym od początku trwała zacięta walka. Po serwisach Słowaka Martina Sopki zdobyli 5 punktów z rzędu i wyszli na prowadzenie 22:19. Ostatecznie wygrali tę partię 25:22. W ostatnim secie - przedłużonym tie-breaku - kielczanie pierwszy raz wyszli na prowadzenie przy stanie 20:19. Ale i tym razem byli górą i wygrali sparing 4:1.

W trzech pierwszych setach w Farcie sprawdzany był 26-letni amerykański atakujący Evan Patak. -Teraz ciężko go ocenić. Miał dwa tygodnie przerwy w treningach. Poza tym przylot do Polski, zmiana strefy czasowej, aklimatyzacja - to wszystko nie jest łatwe. Mam nadzieję, że to, co potrafi, pokaże w piątkowym sparingu - powiedział trener Daszkiewicz. Tego dnia w Hali Legionów kolejny mecz kontrolny Farta - z Pamapolem Wieluń. Rozpocznie się o godzinie 18.
Dorota Kułaga: * Jakie wrażenia po pierwszym sparingu?
Evan Patak: - Pierwszy raz grałem w tym zespole, nie było jeszcze takiej "chemii", jaka być powinna. Ale dobrze, że wygraliśmy, myślę, że pokazaliśmy kilka dobrych akcji.

* Do kiedy zostajesz w Kielcach?
- W piątek zagram w jeszcze jednym meczu, i - jeśli nic się nie zmieni - w sobotę wyjadę z Kielc. W tym czasie powinno się wyjaśnić, czy podpiszę kontrakt z waszym zespołem.