Fart Kielce - Lotos Trefl Gdańsk 3:1 (video, zdjęcia)

Kamil MARKIEWICZ [email protected]
Najskuteczniejszym zawodnikiem Farta Kielce w meczu z Lotosem Trefl Gdańsk był Xavier Kapfer (na pierwszym planie), który zdobył 21 punktów. Został on także uznany MVP meczu. Fot. Kamil Markiewicz
W spotkaniu 17. kolejki rundy zasadniczej PlusLigi siatkarzy Fart Kielce pokonał we własnej hali ostatni w tabeli Lotos Trefl Gdańsk. Kielecki zespół awansował na szóste miejsce w tabeli. Siatkarze wygraną zadedykowali prezesowi klubu Mirosławowi Szczukiewiczowi, który w niedzielę obchodził imieniny.

Mówią trenerzy:

Grzegorz Wagner, trener Farta: - Jeśli chodzi o błędy, to nasi kapitanowie trochę przesadzili, bo nie było ich aż tak dużo. Nie po raz pierwszy zdarza nam się po wygranym secie, oddać kolejny bez walki. Tak było w drugim secie. Po raz pierwszy udaje nam się jednak ponownie podjąć walkę i wygrać tak ważną dla nas końcówkę meczu. Mam nadzieję, że będzie to dla nas przełom.

Dariusz Luks, trener Lotosu Trefl: - Walczyliśmy w tym spotkaniu, tak jak to bywa już od kilku spotkań, a przegraliśmy jak zawsze. To na pewno boli, bo nie popełniliśmy zbyt dużo błędów. Nam przytrafiło się ich dziewięć, Fartowi cztery. O wyniku zadecydowała końcówka czwartego seta.

Fart Kielce - Lotos Trefl Gdańsk 3:1 (25:19, 16:25, 25:19, 26:24).
Fart:
Kozłowski 2, Pawliński 2, Kapfer 21, Zniszczoł 7, Kokociński, Nilsson 14, Żurek oraz Jungiewicz 2, Buszek 11, Drzyzga, Staszewski 1, Kamiński 9,

Trefl: Łomacz, Hietanen 11, Wołosz, M. Kaczmarek 7, Świrydowicz 11, Oivanen 17, B. Kaczmarek oraz Ratajczak, Wołosz 1, Vdovin 16, Szczurek, Wilk.

MVP meczu: Xavier Kapfer (Fart). Sędziowali: Paweł Burkiewicz (Kraków), Piotr Dudek (Rzeszów). Widzów: 2000.

Przebieg. I set: 1:0, 5:5, 8:7, 11:9, 16:12, 17:17, 21:17, 25:19; II set: 0:1, 1:4, 3:8, 5:13, 8:16, 13:21, 16:22, 16:25; III set: 0:1, 4:4, 8:6, 14:11, 16:13, 20:17, 21:19, 25:19; IV set: 1:0, 6:6, 6:8, 14:14, 16:15, 18:18, 21:20, 24:24, 26:24.

Początek pierwszego seta był wyrównany, jednak po pierwszej przerwie technicznej kielczanie zaczęli powiększać przewagę. Udane ataki Marcusa Nilssona i Xaviera Kapfera pozwoliły Fartowi schodzić na drugą przerwę z czteropunktową przewagą (16:12). Choć goście zdołali wyrównać 17:17, to kielecka drużyna szybko odzyskała przewagę i wygrała seta 25:19.

SET BEZ WALKI

Dla siatkarzy z Kielc najlepiej byłoby, gdyby drugi set się nie odbył. Kielczanie przegrali tego seta 16:25. W trzeciej partii kielecki zespół znów wrócił do gry, a w decydujących momentach zdobywał punkty blokiem.

Mówią kapitanowie:

Maciej Pawliński, Fart Kielce: - Cieszymy się ze zdobycia trzech punktów, ale również z tego, że udało nam się zrewanżować za przegrane spotkanie pierwszej rundy w Gdańsku. Nie było to porywające widowisko. Punkty, które zdobyliśmy mogą nas ustawić w lepszej sytuacji przed rozpoczęciem play off.

Grzegorz Łomacz, Lotos Trefl: - Mecz nie stał na wysokim poziomie, było w nim dużo błędów. W decydujących momentach popełniliśmy ich więcej, dlatego przegraliśmy.

ZADECYDOWAŁA KOŃCÓWKA

Czwarty set od początku do końca był wyrównany. O zwycięstwie kieleckiej drużyny zadecydowała końcówka, w której nie obyło się bez błędów w zagrywce z obu stron. Siatkarzom z Kielc w zwycięstwie pomogły udane ataki Buszka i Nilssona oraz gra w bloku. Kielczanie po ciężkim boju w końcówce wygrali 26:24. - Końcówka czwartego meczu pokazała, że nie załamujemy się, ale cały czas idziemy do przodu dążąc do zwycięstwa. Zagrałem przeciwko swojemu byłemu zespołowi, któremu zrewanżowaliśmy się za porażkę z pierwszej rundy - mówi Michał Żurek, libero Farta, który do Kielc trafił właśnie z Trefla.

W sobotę 3 marca, o godzinie 16 Fart w ostatnim meczu rundy zasadniczej zagra na wyjeździe mistrzem Polski, PGE Skrą Bełchatów.

Wyniki 17. kolejki:
Fart Kielce - Lotos Trefl Gdańsk 3:1 (25:19, 16:25, 25:19, 26:24),
Indykpol AZS Olsztyn - PGE Skra Bełchatów 1:3 (17:25, 25:20, 20:25, 17:25),
Jastrzębski Węgiel - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 22:25, 20:25),
Delecta Bydgoszcz - Asseco Resovia Rzeszów 3:2 (19:25, 25:20, 25:21, 18:25, 15:10),
AZS Politechnika Warszawska - Tytan AZS Częstochowa 3:2 (20:25, 29:27, 25:17, 24:26, 19:17).