Faustyna Cieślik, uczennica liceum imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu, w Polsce mieszka dwa lata. Właśnie wygrała konkurs poetycki

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
archiwum szkoły
Faustyna Cieślik, uczennica drugiej klasy w Liceum Ogólnokształcącym numer I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, została laureatką Ogólnopolskiego Przeglądu Poezji XXIII „Jesienne Debiuty Poetyckie”.

Uczennica klasy drugiej ostrowieckiego liceum imienia Stanisława Staszica, odniosła spektakularny sukces. Zajęła najwyższe miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Poezji „XXIII Jesienne Debiuty Poetyckie”. Co ciekawe, Faustyna przez większość swojego życia mieszkała w Wielkiej Brytanii. Edukację w szkole w Polsce rozpoczęła dopiero w liceum.

Inspirowanie młodzieży do rozwijania talentu literackiego, promocja laureatów poprzez druk nagrodzonych utworów w okolicznościowym tomiku poezji, wykazanie zasady równych szans wobec młodzieży z małych miejscowości, kształtowanie postaw etycznych i estetycznych to cele, jakie przyświecały przeglądowi poezji pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obradom komisji jurorskiej przewodził prof. dr hab. Roman Doktór. Jury oceniło 135 wierszy i wyłoniło dziewięciu laureatów. Dwóm spośród nich przyznało tytuł Talentu Roku 2020.
Laureatka Przeglądu z tytułem Talentu Roku 2020, która wygrała indeks na wybrany przez siebie kierunek na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego została właśnie Faustyna Cieślik.
Nagrodę otrzymała za wiersze: „Sierpień 1920”, „Spowiedź Andromachy”, „Jesień”.

Faustyna jest uczennicą klasy biologiczno – chemicznej, co nie przeszkadza jej w rozwijaniu zainteresowań humanistycznych na lekcjach języka polskiego, prowadzonych przez Dorotę Mączkę.
- Mimo, że przez dłuższy czas mieszkałam w Anglii i tam chodziłam do szkoły, od zawsze interesowałam się językiem polskim i pielęgnowałam go, chodząc do sobotniej polskiej szkoły- mówi Faustyna Cieślik.- Odkąd pamiętam, czytałam dużo książek i uwielbiałam recytować wiersze. Interesowałam się starożytnością, jak również historią Polski. Czasami pisałam krótkie wiersze i nawet wzięłam udział w angielskim konkursie, w wyniku którego wybrane utwory młodych poetów zostały wydrukowane w małym tomiku. Cieszę się, że dołączyłam dwa lata temu do społeczności liceum „Staszica”. To szkoła, która na pierwszym miejscu stawia dobro uczniów i otwiera wciąż przed nimi drzwi ku nowym możliwościom.

Jak wspomina Faustyna, będąc już uczennicą „Staszica”, w listopadzie 2019 roku wzięła udział w Rejonowym Konkursie Piosenki i Poezji Religijno - Patriotycznej „Bóg-Honor-Ojczyzna”, w którym zajęła II miejsce.
W marcu 2020 roku przygotowywała się do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbruck”, niestety organizację konkursu przerwała pandemia.
- Nie zrezygnowałam i zaangażowałam się w następnie przedsięwzięcie, jakim był, szczęśliwy dla mnie, przegląd „Jesienne Debiuty Poetyckie”- dodaje.- Nie byłoby tego wszystkiego bez lekcji w „Staszicu”. Zajęcia języka polskiego są zawsze przyjemnym doznaniem, podczas których mogę poszerzać swoją wyobraźnię i gubić się wśród pięknych opisów i zaskakujących skojarzeń. Język polski to nie tylko gramatyka i pisanie rozprawek, ale dużo, dużo więcej. To podróże w tysiące miejsc poprzez czytanie jednego wersu, akapitu czy strony.

Faustyna Cieślik jest z pewnością przykładem na to, że nawet wieloletni pobyt zagranicą i brak możliwości codziennej nauki języka ojczystego, nie muszą oznaczać wyparcia go ze świadomości, a nawet pogłębiania pasji.

Ten i inne sukcesy uczniów pokazują też, że zdalna nauka nie zawsze musi oznaczać obniżenie poziomu, choć na pewno nie jest to łatwy czas.
- Mimo pandemii i nauczania zdalnego, nauczyciele naszej szkoły zachęcają młodzież do poza podręcznikowych form pracy i aktywności- zapewnia Dariusz Kaszuba, dyrektor „Staszica”.- Cieszę się, że mimo trudnego dla nas wszystkich czasu udaje się zachęcić młodzież do działania i podzielenia się swoimi talentami.
Miejmy nadzieję, że powrót do normalnej nauki pozwoli na odkrywanie kolejnych „perełek”.

Czy minister edukacji zmieni termin próbnych matur?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie