Faza grupowa została zakończona. Znamy najlepszą szesnastkę MiniEuro 2016

Kamil Markiewicz
W środę, w Nowinach, rozegrane zostały ostatnie mecze fazy grupowej. Z grupy F awans do 1/8 finału uzyskała Portugalia z Nowin, Austria z kieleckiej „szóstki” oraz Węgry z kieleckiej „dwunastki”. Mają one lepszy bilans od Polski (Bukowa) z grupy C oraz Belgii (1 Starachowice) z grupy E.

Mecze grupy F były bardzo zacięte. Część z nich oglądał między innymi wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz oraz dyrektor miejscowej szkoły Kornelia Bem-Kozieł.

W pierwszym spotkaniu Austria (Gimnazjum numer 6 Kielce) grała z Portugalią (Gimnazjum Nowiny). Do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis. Na początku drugiej połowy na prowadzenie wyszła Portugalia. Gola strzelił Max Wojtyna. Po chwili do wyrównania doprowadził Piotr Lisowski. Zespół z Nowin nie dawał za wygraną i to się opłaciło. Bramkę zdobył Dominik Walasek dając Portugali zwycięstwo 2:1. - Zabrakło nam szczęścia przy wykończeniu niektórych akcji. Jeśli wykorzystalibyśmy swoje podbramkowe okazje wynik mógłby być inny - skomentował Piotr Lisowski, strzelec gola dla Austrii. - Mecz był wyrównany. Po objęciu prowadzenie, szybko je straciliśmy. Ruszyliśmy do ataku i to się opłaciło. Strzeliliśmy drugiego gola i wygraliśmy ten pojedynek - mówił Max Wojtyna, zdobywca bramki dla Portugalii.

W drugim meczu Węgry (Gimnazjum numer 12 Kielce) zagrały z Islandią (Katolickie Gimnazjum imienia świętego Stanisława Kostki Kielce). W pierwszej połowie oba zespoły miały szanse na zdobycie bramek, ale ich nie wykorzystali. Ta część spotkania zakończyła się bezbramkowym remisem. W drugiej połowie prowadzenie objęli Węgrzy, po golu Tomasza Dyka. Wynik podwyższył Radosław Wrzecionek, dzięki któremu kielecka „dwunastka” zwyciężyła 2:0.

Węgry (Gimnazjum numer 12 Kielce) - Islandia (Katolickie Gim...

- Mecz nie był łatwy. Oba zespoły miało okazję do zdobycia bramek. Nam udało się wykorzystać dwie z nich i wygrać - powiedział Tomasz Dyk, zdobywca bramki dla Węgier.

W trzecim spotkaniu Węgry zagrały z Islandią. W tej konfrontacji dominował ten pierwszy zespół, który do przerwy prowadził już 7:0. Ostatecznie zwyciężył on 9:0.

Austria (Gimnazjum numer 6 Kielce) - Islandia (Katolickie Gi...

- Zagraliśmy bardzo dobrze. Myślę, że nie był to jeszcze szczyt naszych możliwości. Z niecierpliwością czekamy na kolejny mecz - powiedział Szymon Fluśnik, który ustrzelił hat tricka dla Austrii.

Podczas ostatniego spotkania pomiędzy Portugalią, a Węgrami, urazu doznał bramkarz tej drugiej drużyny Dominik Wawrzycki, który podczas interwencji uderzył głową w słupek. Szybko pomocy udzielili mu Małgorzata Oszczepalska i Mariusz Kondrak z firmy Artimed, która zapewnia pomoc medyczną podczas turnieju. Dominikowi, który został przewieziony do szpitala życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Portugalia (Gimnazjum Nowiny) - Węgry (Gimnazjum numer 12 Kielce) 2:1

W meczu zwyciężyła Portugalia 2:1, po golach Bartłomieja Szmalca i Maxa Wojtyny. Bramkę dla Węgier zdobył Wiktor Dolik. - Walczyliśmy do końca o korzystny wynik i udało nam się go osiągnąć. Naszym celem jest gra w finale - zapowiada Bartłomiej Szmalec, zdobywca bramki dla Portugalii.

- Chcieliśmy przynajmniej zremisować w tym meczu. Niestety nie udało nam się to. Korzystny bilans, który mamy dał nam awans do dalszej fazy rozgrywek z trzeciego miejsca, z czego się bardzo cieszymy - powiedział Wiktor Dolik, strzelec gola dla Węgier.

Wyniki środowych spotkań grupy F: Austria (Gimnazjum numer 6 Kielce) - Portugalia (Gimnazjum Nowiny) 1:2 (0:0), Piotr Lisowski z karnego - Max Wojtyna, Dominik Walasek; Węgry (Gimnazjum numer 12 Kielce) - Islandia (Katolickie Gimnazjum imienia świętego Stanisława Kostki Kielce) 2:0 (0:0), Tomasz Dyk, Radosław Wrzecionek; Austria (Gimnazjum numer 6 Kielce) - Islandia (Katolickie Gimnazjum imienia świętego Stanisława Kostki Kielce) 9:0 (7:0), Dawid Lisowski 4, Szymon Fluśnik 3, Piotr Lisowski, Marcel Adamik; Portugalia (Gimnazjum Nowiny) - Węgry (Gimnazjum numer 12 Kielce) 2:1 (2:1), Bartłomiej Szmalec, Max Wojtyna - Wiktor Dolik.

1. Portugalia 3 9 9-4
2. Austria 3 6 13-3
3. Węgry 3 3 4-5
4. Islandia 3 0 2-16

Najlepsi strzelcy: 7 - Kamil Uciński (Rosja),6 - Dawid Lisowski (Austria), 5 - Bartłomiej Duda (Irlandia).

Program spotkań 1/8 finału: piątek, 20 maja (Strawczynek): Francja (Gim. Małogoszcz) - Irlandia Północna (Gim. 1 Włoszczowa), godz. 9, Hiszpania (Gim. Łagów) - Anglia (Gim.1 Strawczyn), godz. 10.15, Szwajcaria (Gim. Chmielnik) - Turcja (Gim. Bieliny), godz. 11.30; poniedziałek, 23 maja (Nowiny): Portugalia (Gim. Nowiny) - Włochy (Gim. 2 Włochy), godz. 9, Niemcy (Gim. Krasocin) - Węgry (Gim. 12 Kielce), godz. 10.15, Rosja (Gim. 1 Skarżysko-Kamienna) - Rumunia (Gim. 1 Busko-Zdrój), godz. 11.30; wtorek, 24 maja (Chęciny): Walia (Gim. 1 Chęciny) - Austria (Gim. 6 Kielce), godz. 9, Irlandia (Gim. Ożarów) - Chorwacja (Gim. Daleszyce), godz. 10.15.