Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Feeria barw, smaków, zapachów i dźwięków – w Bełzowie trwa budowa Ogrodu Sensorycznego. Zobaczcie wizualizacje

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Wizualizacje archiwum
W Bełzowie, w gminie Skalbmierz, powstaje Ogród Sensoryczny imienia świętego Franciszka. Będzie to wyjątkowa atrakcja gminy, unikatowa w naszym regionie, która ma pozytywnie oddziaływać na wszystkie ludzkie zmysły. Ogród powstaje etapami. Nadszedł czas na zakup kolejnych roślin do ogrodu, ich sadzenie oraz ustawianie i zasiedlanie pasieki.

- Za kilka lat teren za świetlico-remizą w Bełzowie, na którym powstaje Ogród Sensoryczny pełen miododajnych i oryginalnych roślin zaprezentuje się w pełnej krasie i z pewnością zachwyci mieszkańców i odwiedzających nas turystów, ale żeby osiągnąć taki efekt, prace przy zakładaniu ogrodu podzieliliśmy na etapy i według planu realizujemy poszczególne zadania – mówi Kamil Włosowicz, wiceburmistrz Skalbmierza.

- Pierwsze nasadzenia drzew miododajnych rozpoczęliśmy jesienią ubiegłego roku. Z wiosną przystępujemy do kolejnych. Są one możliwe między innymi dzięki dofinansowaniu zewnętrznemu przyznanemu Kołu Gospodyń Wiejskich w Bełzowie i Stowarzyszeniu Dla Skalbmierza w ramach realizowanego w miejscowości projektu ekologicznego z młodzieżą. Mieszkańcy chcą też na ten cel przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego – wyjaśnia Kamil Włosowicz.

Jak informuje wiceburmistrz Włosowicz, w ubiegłym roku mieszkańcy wsi posadzili już 27 drzew miododajnych, wśród nich 10 lip drobnolistnych, 10 klonów tatarskich oraz 7 pięknych, mrozoodpornych ewodii.

- W tym tygodniu przystępujemy do zakupu kolejnych roślin miododajnych, zaś w kolejnych dniach zabieramy się do ich sadzenia. Chcielibyśmy, aby zgodnie z ideą projektu zaangażowała się w te prace także nasza młodzież. Plan polega na tym, aby młodzi ludzie osobiście posadzili rośliny, którym potem nadadzą swoje imiona. W ten sposób zaangażują się w opiekę i dbałość o roślinność. Kolejny etap to ustawienie w ogrodzie i zasiedlenie uli. Na początek mają być trzy, w których zamieszkają trzy rodziny pszczele – wyjaśnia plan prac przy ogrodzie sensorycznym wiceburmistrz Włosowicz.

Według założeń, Ogród Sensoryczny ma pozytywnie wpływać na pięć ludzkich zmysłów: słuch, węch, wzrok, smak i dotyk, dlatego składał się będzie z pięciu stref tematycznych.

Będzie ogród smaków, w którym znajdą się drzewa i krzewy owocowe, wśród nich takie jak: porzeczka, malina, poziomka.
W ogrodzie dotyku będą rosły rośliny iglaste - o liściach gładkich, chropowatych, wśród nich być może czyściec wełnisty.
Ogród kolorów będą tworzyły rośliny o intensywnych kolorach.

Ogród zapachu stworzą intensywnie pachnące krzewy, jak bez czy jaśmin oraz lawenda.
W ogrodzie dźwięków posadzone będą trawy szumiące na wietrze, którym towarzyszyć będzie śpiew ptaków. W ogrodzie znajdą się też budki lęgowe.

Będzie też ścieżka sensoryczna, wysypana częściowo piaskiem, częściowo żwirem, kora, szyszkami i betonem. Ma pobudzać receptory dotykowe.

Patronem ogrodu będzie święty Franciszek. Drewniana figura świętego na zostanie umieszczona w ogrodzie. Znajdą się tam również altana z grillem, zegar słoneczny oraz ławeczki.

Ogrody sensoryczne to inaczej ogrody zmysłów, założone po raz pierwszy na początku XX wieku po to, aby silniej niż tradycyjne ogrody, oddziaływać na nasze zmysły. W ogrodach sensorycznych wszystkie nasze zmysły, nie tylko wzrok, ale zwłaszcza węch, słuch i dotyk, zostają pobudzone.

Projektowanie przestrzeni dla zmysłów nie jest jeszcze w Polsce popularne, ale w kraju działa już kilka ogrodów tego typu.
Przebywanie w ogrodzie dostarcza bardzo dużo wrażeń zmysłowych, które uspakajają, odprężają i pobudzają zaciekawienie światem przyrody. W ogrodzie sensorycznym nie jesteśmy tylko biernymi obserwatorami, ale również możemy dotknąć, posmakować, usłyszeć i powąchać otaczającą nas roślinność. Dobór gatunków roślin jest przede wszystkim zależny od podstawowej funkcji ogrodu. W przypadku ulokowania ogrodu przy szkołach, przedszkolach rośliny mogą być wykorzystywane podczas zajęć przyrodniczych, manualnych lub plastycznych.

Jednym z kluczy kompozycji roślin może być ich całoroczna efektowność, czyli zestawienia roślin jednorocznych, dwuletnich, bylin oraz drzew i krzewów wzajemnie uzupełniających się okresami kwitnienia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie