Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal filmów dokumentalnych NURT rusza w Kieleckim Centrum Kultury. Po raz pierwszy super oferta dla dzieci. Zobaczcie program

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
We wtorek, 21 listopada w Kieleckim Centrum Kultury rusza 29. NURT, czyli festiwal filmów dokumentalnych. W programie tegorocznego festiwalu: 9 pokazów konkursowych prezentujących 30 filmów dokumentalnych, cztery pokazy specjalne i dwa seanse z animacjami dla dzieci. Wstęp na wszystkie pokazy filmowe jest wolny. Poniżej sprawdź szczegóły.

29. Festiwal Form Dokumentalnych NURT startuje już we wtorek, 21 listopada w Kieleckim Centrum Kultury



Zobacz galerię

O szczegółach tego wyjątkowego wydarzenia filmowego, podczas środowej konferencji prasowej w Kieleckim Centrum Kultury opowiadali: Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny festiwalu i jego pomysłodawca, członkowie komisji selekcyjnej: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz i Krzysztof Krzyżanowski oraz dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Augustyna Nowacka i koordynator festiwalu, Robert Wieczorek.

NURT zrodził się z buntu i potrzeby. Z buntu przeciwko festiwalomanii, która na pierwszym miejscu stawiała i stawia swoje celebryckie pozy i pseudonaukowe przyzwyczajenia. Festiwal jest niezależny, a więc zachowujący wszystkie wypracowane przez lata formy artystycznego dystansu wobec festiwalomanii. Zapraszamy na jeden z najbardziej prestiżowych Festiwali filmów dokumentalnych w Polsce.

- 29. edycja Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Widzimy się i serdecznie wszystkich zapraszamy od 21 do 24 listopada. Ogromnie się cieszymy, że i w tym roku Ministerstwo Kultury wsparło ten festiwal kwotą 26 tysięcy 400 złotych, a łączna suma nagród w tym roku wyniosła ponad 23 tysiące złotych. W tym roku, naszym partnerem jest Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. Cieszy nas również to, że są z nami lokalni twórcy i będziemy mogli zobaczyć dokumenty przygotowane przez między innymi Tomasza Porębskiego, czy Aleksandrę Gronek-Piotrowską dotyczące tego, co się dzieje w naszym regionie. Bardzo cieszy nas też fakt, że wśród filmów znalazł się film Ewy Ewart oraz Piotra Jaconia, który mam nadzieję, będzie naszym gościem podczas tegorocznej gali festiwalowej - mówiła podczas konferencji dyrektor KCK, Augustyna Nowacka.

Co się będzie działo podczas festiwalu? Zobaczcie.

Pokazy filmowe 29. Festiwalu NURT w Kieleckim Centrum Kultury - harmonogram



Wtorek, 21 listopada - Pokazy Konkursowe

Pokaz I - 9 - 11.30 - Nasza Arkadia

1."Wojownicy sił światła"- reż. Radomir Czarnecki
reportaż z ukraińskiego frontu , eksponujący w bardzo osobistych wyznaniach zagranicznych ochotników świadomość konieczności walki całego cywilizowanego świata z dojmującym złem rosyjskiej agresji.

2."Ulice Arkadii" - reż. Magdalena Zambrzycka
wstrząsający zapis filmowy świadomości kilku uchodźców z Bliskiego Wschodu , odczuwających bardzo dotkliwie swą absolutną obcość bytowania pośród dobrodziejstw europejskich metropolii.

3. "Do ostatniej kropli" - reż. Ewa Ewart
wzorowy w swojej światowej egzemplifikacji dokument walki czujących odpowiedzialność za los kuli ziemskiej środowisk wielu krajów, podejmujących wysiłek ocalenia czystości życiodajnej wody.

Duża scena Kieleckiego Centrum Kultury.

Pokaz II - 12:30 - 14:30 - Sensy życia

4. "Dom róży" - reż. Monika Meleń
wnikliwa filmowa opowieść o motywacjach poszczególnych par rodzicielskich, decydujących się na umieszczenie swego upośledzonego dziecka w fantastycznie prowadzonym domu rodzinnym , stwarzającym szansę codziennego społecznego kontaktu skazanego na samotność chorego.

5. "Koniki na biegunach" - reż. Marcin Lesisz
niecodzienny dokument zbawczej autoterapii przez niebanalnie samo-kreującą się sztukę.

6. "Brat" - reż. Jan Gębski
filmowy zapis heroicznych poświęceń niepełnosprawnego dla codziennej pielęgnacji umierającego brata.

7. "Życie po..." - reż. Wojciech Królikowski
dokumentalne odkrycie ceny psychicznego ciężaru przeżyć górniczego ratownika.

Mała Scena KCK.

Pokaz III - 17.00 - 19.00 - Kolory Sztuki

8. "Kolor Ciszy" - reż. Piotr Gabler
bardzo osobisty autorski zapis dokumentalny ukształtowania samego siebie jako artysty malarza, którego twórczość wyrosła z ciszy... covidowego odosobnienia.

9. "Królestwo nad Biebrzą" - reż. Beata Hyży-Czołpińska
reportaż o sztuce trudnego wyboru miejsca życiowej egzystencji, która pozwoliła artyście na wymarzoną wolność bycia tworzenia.

10. " Jerzy Nowosielski: między wschodem, a zachodem" - reż. Beata Kamińska
próba dokumentalnej summy twórczości malarskiego mistrza na przykładzie jego monumentalnych prac sakralnych.

11. "Z muzyką przez życie" - reż. Aleksandra Gronek-Piotrowska
zapis wyznania artystyczno-życiowego znakomitej kompozytorki Katarzyny Gärtner w czasie jej 80. Urodzin.

Mała Scena KCK.

Wtorek, 21 listopada - godzina 20 - Pokaz otwarcia Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2023

"W naturze polskiej jest jakiś błąd…" - reż. Krzysztof Miklaszewski
Zrealizowany w 75. rocznicę śmierci bohatera p i e r w s z y p o l s k i f i l m d o k u m e n t a l n y ( właściwie : d o k u m e n t f i l m o w y f a b u l a r y z o w a n y ) o Włodzimierzu Tetmajerze [1861 - 1923] - malarzu i grafiku , jednym z czołowych twórców Młodej Polski , przyrodnim bracie poety Kazimierza Przerwy- Tetmajera , uwiecznionym przez Stanisława Wyspiańskiego w "Weselu" w postaci Gospodarza.

Mała Scena KCK.

Środa, 22 listopada - Pokazy Konkursowe

Pokaz IV - 9:00 - 11:30 - Silent Love

12. "Starość jest gorsza od faszyzmu" - reż. Marco Wojciechowski
zapis filmowy trudnej opieki nad rodzicami kochającej córki , która potrafi znieść utrwalone na starość nałogi własnej matki.

13. "Kiosk" - reż. Daniel Stopa
dokument rodzinnej miłości , rozgrywający się w scenerii kiosku z gazetami , a wydobywający trud młodej kobiety, próbującej w ferworze wspólnej pracy ocalić sens życia zdołowanej przez męża-kryminalistę teściowej.

14. "Silent Love" - reż. Marek Kozakiewicz
próba filmowego dokumentu podwójnej walki młodej ambitnej kobiety usiłującej w trudnym środowisku wiejskim pogodzić swą lesbijską miłość z obowiązkiem opieki nad osieroconym niepełnoletnim bratem.

15. "Grube mury domu w Czernikach" - reż. Jakub Dreczka
reportaż o wstrząsającej zbrodni rodzinnej ojca-zboczeńca i udanej próbie ocalenia jednej z córek

Mała Scena KCK.

Pokaz V - 12:30 - 14:30 - Nowe życie

16. "Zawsze świeży pieniądz" - reż. Krzysztof Talczewski
nawiązująca do najlepszych tradycji polskiego dokumentu dokumentalna wiwisekcja przemian polskiej rzeczywistości na przykładzie najbardziej popularnego i zakorzenionego w Warszawie bazaru handlowego

17. "Nowe życie" - reż. Paulina Ibek
niekonwencjonalna prezentacja losów rozproszonej po świecie polskiej społeczności Romów , przybyłych do swej ojczyzny , by uczestniczyć w ostatniej drodze życiowej nestorki tarnowskiego rodu.

Mała scena KCK.

Pokaz VI - 17:00 - 19:00 - Siła Kłamstwa

18. "Operacja kryptonim "Jaszczurka""- reż. Maciej Duda, Łukasz Ruciński
reportaż o porażającej sile politycznej inwigilacji , możliwej także w polskiej rzeczywistości dzięki rozwojowi techniki medialnej.

19. "Siła Kłamstwa" - reż. Piotr Świerczek
niesłychanie rzetelna i drobiazgowa dokumentalna weryfikacja katastrofy smoleńskiej 2010 - wydarzenia , którego polityczne skutki pokutują w naszym kraju do chwili obecnej.

Mała Scena KCK.

Wieczór specjalny - 20.00 - Wspomnienie Grzegorza Królikiewicza i pokaz odnowionej cyfrowo wersji filmu "Tańczący Jastrząb" . Wieczór organizowany wspólnie z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym. Mała scena KCK.

Czwartek, 23 listopada - pokazy konkursowe.

Pokaz VII - 9:00 - 11:30 - Okrutne niespodzianki historii

20. "Pokojówka" - reż. Rafał Bryll
dokumentalny obraz obozowej zbrodni , opowiedzianej z punktu widzenia więźniarskiej prominentki.

21. " Kilof zamiast karabinu" - reż. Aleksandra Fudala
rzetelny, bo wielogłosowy, dokument o ideologicznych represjach komunistycznej władzy , eliminującej z życia "podejrzany klasowo element", do niewolniczej pracy w socjalistycznych kopalniach.

22. " Wagnerowcy. Najemnicy Putina" - reż. Ewa Galica
filmowa anatomia narodzin najbardziej zbrodniczej grupy rosyjskiego okupanta w agresji na Ukrainę.

Duża scena KCK.

Pokaz VIII - 12:30 - 14:30 - Pozostać Człowiekiem

23. "Pozostać człowiekiem" - reż. Tomasz Porębski
reportaż ukazujący próby amatorskiego teatrzyku z udziałem osób bezdomnych i społecznie odrzuconych , którym udział w tworzeniu widowisk teatralnych zapewnia powrót do normalnego życia.

24. " Człowiek z odpadającym uchem" - reż. Jędrzej Kocjan
wstrząsająca dokumentacja filmowa, rekonstruująca tragedię młodego, wstępującego w życie aktora, któremu skuteczność heroicznej walki ze swoim upośledzeniem przerwała śmierć jako skutek społecznej nietolerancji.

25. "Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów" - reż. Marta Pietrasiewicz
poruszająca w swojej dokumentalnej penetracji historia ocalenia rodziny żydowskiej przez bohaterskich polskich chłopów, którzy zapłacili za ten czyn swym życiem.

26. "Wszystko o moim państwie" - reż. Piotr Jacoń
filmowa , bardzo potrzebna dla zwalczania społecznych stereotypów fałszywych uprzedzeń i negacji ,rejestracja procesu dochodzenia do sądowego usankcjonowania zmiany płci.

Mała scena KCK.

Pokaz IX - 17:00 - 19:00 - Polskie paradoksy
27. " Polskie serce Jerozolimy" - reż. Andrzej Machnowski
niespodzianka dokumentalna w postaci dobrze udokumentowanego zapisu wieloletniej polskiej obecności w ...Jerozolimie.

28. "Paradoks według Leopolda Rene Nowaka" - reż. Kazimierz J. Bihun
iskrząca dowcipem i intelektualnym dystansem gawęda dokumentalna scenarzysty, reżysera i aktora , obecnego fizycznie i artystycznie na niemal wszystkich planach polskiego filmu.

29. "Stalowa - kawałek bruku wystarczy" - reż. Paweł Zawadzki
niecodzienna , bo zrealizowana w formie musicalowej , impresja o życiu mieszkańców warszawskiej Pragi.

30. "Film o filmie w ramach filmu" - reż. Damian Miletić, Jakub Kosatka
przewrotny dowcip filmowy zawodowych debiutantów, rysujący dystans do wszelkich form kinowej produkcji.

Mała scena KCK.

20:00 - Wieczór polskiego dokumentu.

Pokaz wyjątkowych produkcji dokumentalnych, stanowiących kanon polskiego kina dokumentalnego. Wieczór organizowany wspólnie z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

Mała scena KCK.

Piątek, 24 listopada
  • 8:00 - Pokaz produkcji animowanych dla dzieci ze studia SE-MA-FOR. Mała Scena KCK.
  • 9:00 - Pokaz produkcji animowanych dla dzieci ze Studia Miniatur Filmowych. Mała Scena KCK.
  • 10:15 - Warsztaty z Krzysztofem Miklaszewskim - "Jak opowiadać o twórcy (niemal) zapomnianym" na przykładzie filmu: "W naturze polskiej jest jakiś błąd" o Władysławie Tetmajerze. Mała Scena KCK.
  • 13:00 - Filmowe odkrycia Marii Malatyńskiej - " W imię najwyższych wartości" reż. Piotr Augustynek, Krzysztof Ridan. Mała Scena KCK.
  • 18:00 - Gala Finałowa 29. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kieleckim Centrum Kultury - Mała Scena KCK.


Wstęp na wszystkie pokazy filmowe Festiwalu NURT jest wolny. Rezerwacji wejściówek można dokonywać telefonicznie. Impresariat, telefon: 41 36-76 711 w. 274.

Zobacz galerię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie