Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2023 w Kielcach. Zwycięzcą film "Kiosk" Daniela Stopy. Poznaj listę nagrodzony. Zobacz zdjęcia

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Tytuł Wydarzenia NURT-u zdobył Daniel Stopa za film „Kiosk”. Zobacz zdjęcia >>>
Tytuł Wydarzenia NURT-u zdobył Daniel Stopa za film „Kiosk”. Zobacz zdjęcia >>>Facebook/Kieleckie Centrum Kultury
Trzy debiutanckie filmy zostały nagrodzone przez komisję konkursową 29. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach, publiczność wskazała dokument opowiadający losy więźniarki niemieckich obozów koncentracyjnych. Tytuł Wydarzenia NURT-u zdobył Daniel Stopa za film „Kiosk”. W piątkowy wieczór, 24 listopada, na uroczystej gali w Kieleckim Centrum Kultury ogłoszono wyniki festiwalu.

Film „Kiosk” wygrał festiwal NURT w Kielcach. Poznaj listę nagrodzonych

Trzy dni festiwalowych przeglądów, w trakcie których pokazano 30 filmów pozwoliły kieleckiej publiczności zapoznać się o ostatnimi dokonaniami polskich dokumentalistów. Różnorodność tematów jak i formy ich przedstawienia były imponujące.

W festiwalu udział wzięli zarówno twórcy związani ze stacjami telewizyjnymi, szkołami filmowymi jak i niezależni producenci, doświadczeni reżyserzy jak i debiutanci. I to do tych ostatnich trafiły nagrody przyznawane przez komisję artystyczną, której przewodniczy Maria Malatyńska.

Zobacz zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród

Wydarzeniem NURTU okazał się „Kiosk” Daniela Stopy, rozgrywająca się w ciasnej przestrzeni kiosku z gazetami rodzinna opowieść o próbie wyrwania przez synową jej teściowej uzależnionej od męża - kryminalisty.

Widzowie, którzy głosowali pisemnie po każdy z zakończonych pokazów a głosy obliczano proporcjonalnie od ilości obecnych na widowni, wybrali dokument „Pokojówka” Rafała Brylla. Zagłosowało na niego 75 procent oglądających seans. Pokojówka to opowieść z czasów wojny o dziewczynie, która trafia do obozu na Majdanku,, a tam dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności pracuje jako pokojówka w domu komendanta obozu.

Nagroda Dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury powędrowała do twórcy obrazu „Silent love” Marka Kozakiewicza, który pokazał heroiczna walkę młodej kobiety o przejęcie po śmierci rodziców opieki nad bratem i stworzenie nietypowej, bo budowanej wraz z partnerką kochającej się rodziny.

Po raz pierwszy w tym roku przyznano także utworzoną przez grupę przyjaciół Nagrodę imienia wybitnego dokumentalisty Jerzego Ridana. Ma ona trafiać do tych, którzy tworzą portrety ludzi przekraczającego bariery, będącego wyrazistym wzorem osobowym. Za taki komisja uznała film „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza – niecodzienny dokument o autoterapii przez sztukę osoby nieneurotypowej.

Komisja zdecydowała także o przyznaniu wyróżnienia, powędrowało ono do Jana Gębskiego, autora filmu „Brat”, który przedstawił poruszający obraz niepełnosprawnego mężczyzny opiekującego się umierającym bratem.

Na tegorocznym festiwalu wręczono dwie nagrody specjalne. Specjalne Wyróżnienie przyznano nieżyjącemu Krzysztofowi Talczewskiemu za zrobiony z niezwykłym rozmachem i profesjonalizmem film „Zawsze świeży pieniądz” opowiadającym niezwykłe dzieje bazaru Różyckiego w Warszawie.

Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny festiwalu i jego pomysłodawca przyznał jak co roku swoją nagrodę. Uhonorował nią za całokształt pracy wybitną dokumentalistkę Monikę Mieleń, która tym razem zgłosiła na festiwal film „Dom Róży” opowiadający o stworzonym przez tytułową bohaterkę, domu rodzinnym, który staje się przystanią dla osób chorych.

Nagrody Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2023

Wydarzenie Nurt - Nagroda Komisji Artystycznej Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt 2023

  • Dla Daniela Stopy za film „KIOSK” - za syntetyczne spojrzenie cierpliwym okiem kamery we wnętrze człowieka w ograniczonej przestrzeni.

Nagroda 8 000,00 złotych

Nagroda Publiczności - Nagroda Prezydenta Miasta Kielce Bogdana Wenty

  • Dla Rafała Brylla za film „POKOJÓWKA” - otrzymał 75 procent oddanych głosów.

Nagroda 5 000,00 złotych

Nagroda Dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Agaty Klimczak-Kołakowskiej

  • Dla Marka Kozakiewicza za film „SILENT LOVE” - Miłość, odpowiedzialność, dojrzewanie w trudnym formowaniu się nowej rodziny.

Nagroda 4 000,00 złotych

Nagroda imienia Jerzego Ridana

  • Dla Marcina Lesisza za film „KONIKI NA BIEGUNACH” - za pełen wyobraźni i twórczej inwencji portret kobiety, która swoją kreatywnością przekracza ograniczenia fizyczne.

Nagroda 3 000,00 złotych

Wyróżnienie Komisji Artystycznej Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt 2023

  • Dla Jana Gębskiego za film „BRAT” - ascetyczny formalnie, do głębi przejmujący, lecz daleki od sentymentu obraz braterskiej miłości.

Wyróżnienie Specjalne Komisji Artystycznej Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt 2023

  • Dla filmu „ZAWSZE ŚWIEŻY PIENIĄDZ” - Znakomity artystycznie przekaz wszystkiego, co najlepsze w kinie dokumentalnym: pomysł, dowcip, wspaniałe zdjęcia, barwni bohaterowie, narratorzy i naturalność znakomitej alegorii naszych dziejów.
  • Dla reżysera Krzysztofa Talczewskiego ten film stał się niespodziewanym zwieńczeniem całej drogi twórczej.

Doroczna Nagroda Specjalna Dyrektora Artystycznego Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt Krzysztofa Miklaszewskiego

  • Dla Moniki Meleń - za wieloletni trud owocujący dokonaniami artystycznymi ze szczególnym uwzględnieniem prezentowanego na XXIX NURCIE 2023 filmu „DOM RÓŻY”, w którym autorka ukazuje najbardziej optymistyczny wariant przyszłości ludzi z niepełnosprawnością w ich dorosłym życiu.
od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie