Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Otwarte Książki w Ciekotach. Wśród gości Puzyńska, Andrus, Kiljański. Zobacz program

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Jednym z gości festiwalu "Otwarte książki" w Ciekotach będzie Artur Andrus
Jednym z gości festiwalu "Otwarte książki" w Ciekotach będzie Artur Andrus ZOOM
Katarzyna Puzyńska, Artur Andrus, Krzysztof Kiljański, Justyna Bednarek to goście tegorocznej czwartej już edycj Otwartych Książek – Festiwalu Sztuki i Mediów, który odbędzie się od piątku, 30 czerwca do niedzieli, 2 lipca w przestrzeni Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom’ i dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Festiwal Otwarte Książki w Ciekotach

- Przez trzy dni w Ciekotach, w gminie Masłów, będzie można spotkać się z popularnymi pisarzami, autorami książek, dziennikarzami oraz popularyzatorami poprawnej polszczyzny – mówi Wojciech Purtak, dyrektor „Szklanego Domu”.

W piątek 30 czerwca będzie dużo świętokrzyskich akcentów. Na początek odbędzie się poetyckie spotkanie z Agnieszką Czarnecką, Jadwigą Wasik, Bronisławą Ryś oraz wernisaż wystawy Moniki Iwan pod hasłem „Kapsuła życia” inspirowany nasionami. Będzie też coś dla wielbicieli gwiazd. Krystyna Gucewicz dziennikarka, przyjaciółka Barbary Wachowicz opowie m.in. o książce „Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan”.

W sobotę 1 lipca wśród tegorocznych festiwalowych gości będą autorki bestsellerowych książek: Katarzyna Puzyńska, która stworzyła sagę o Lipowie i Justyna Bednarek, która sprawiła, że dzieci pokochały skarpetki. Porozmawiamy o Kuźniach Mistrzów Mowy Polskiej. Gośćmi panelu będą: Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka, autorka książek oraz kultowej audycji „Zagadkowa niedziela”, Mateusz Adamczyk, polonista, sekretarz naukowy Zespołu ds. Kultury Języka i Polityki Językowej Narodowego Centrum Kultury, autor vloga językowego. Nie zabraknie muzyki na żywo, jak na festiwalu w akustycznej oprawie. Na finał soboty zaśpiewa Krzysztof Kiljański, mistrz nastroju z towarzyszeniem Witolda Cisło.

W niedzielę 2 lipca czytelnikami o swoich książkach, ale też tekstach piosenek porozmawia Artur Andrus. Tradycyjnie już w Ciekotach nie zabraknie powrotu do prozy Stefana Żeromskiego. Prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk i prof. UJK dr hab. Beata Utkowska opowiedzą o premierowym wydaniu II tomu „Dzienników”. Poruszony zostanie również ważny temat wokół bestsellerowego poradnika „Jak żyć z lękiem” Marcina Matycha czyli Dr. Nerwicy. Autor opowie o „grze w trochę lepsze własne życie” i ważnych społecznie tematach oswajania radzenia sobie z lękiem.

Nie zabraknie również warsztatów dla dzieci i młodzieży. W sobotę w roli głównej ze skarpetkami, w niedzielę z zakładkami.

Tegoroczną nowością będą pokazy w kinie letnim. W piątek widzowie obejrzą "Kilera", a w niedzielę "Poranek kojota". To ukłon w stronę fanów polskich, kultowych komedii. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.

- Festiwal zdążył już zdobyć sympatię mieszkańców gminy Masłów, gości i autorów. Dbamy, by miał różnorodny program, w którym odbijają się zainteresowania czytelników, ale też był odpowiedzą na to, co dzieje się na rynku wydawniczym. Zapewniamy rozrywkę, ale też mówimy o ważnych sprawach np. oswajaniu lęku i coraz bardziej potrzebnej edukacji związanej ze zdrowiem psychicznym, o czym będzie mowa w czasie spotkania z Dr. Nerwicą – mówi wójt Tomasz Lato.

PROGRAM FESTIWALU

PIĄTEK, 30 CZERWCA

godz. 17:00 – Kobiece inspiracje Spotkanie poświęcone poezji, inspiracjom i kobiecemu spojrzeniu na sztukę. Rozmawiać o nich będą artystki z gminy Masłów: poetka Jadwiga Wasik, malarka Bronisława Ryś wraz ze świętokrzyską poetką Agnieszką Czarnecką, która promować będzie swój nowy tomik.

godz. 18:00 – wernisaż wystawy Moniki Iwan W galerii „Szklanego Domu” zostanie zaprezentowana wystawa "Kapsuła życia" Moniki Iwan, świętokrzyskiej artystki związanej z Kielecką Szkołą Linorytu. Pokazana zostanie grafika warsztatowa - linoryt oraz obrazy obiekty. Prace inspirowane są naturą a w szczególności nasionami.

godz. 19:00 – Krystyna Gucewicz Dziennikarka, krytyczka sztuki, satyryczka, reżyserka, niespokojny duch życia teatralnego i towarzyskiego. Porozmawiamy o poezji, ulotności chwil, budowaniu wspomnień i bestsellerowych książkach m.in. „Notes Krystyny Gucewicz czyli Fołtyn w śmietanie” i „Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan”.

Godz. 21:00 – kino letnie Seans w wyjątkowych okolicznościach przyrody przed dworkiem Stefana Żeromskiego. Projekcja kultowej polskiej komedii „Kiler” w reżyserii Juliusza Machulskiego z główną rolą Cezarego Pazury. Jerzy Kiler,

warszawski taksówkarz, przypadkowo zostaje wzięty za płatnego zabójcę i umieszczony w areszcie. Wyciąga go stamtąd boss świata przestępczego, który oferuje mu nowe zadanie.

SOBOTA, 1 LIPCA

godz. 13:30 - Justyna Bednarek To będzie wspaniała zabawa dla dzieci. Zapraszamy na spotkanie z najbardziej poczytną obecnie autorką bestsellerowej serii o przygodach skarpetek. Na finał dzieci wezmą udział w warsztatach, podczas, których dowiedzą się o skarpetkowych bohaterach i wykonają własne skarpetkowe ludki. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Masłowie.

godz. 16:30 – Katarzyna Puzyńska

Spotkanie z autorką jednej z najbardziej poczytnych sag współczesnej literatury polskiej. Opowieści o Lipowie to zarówno kryminał, powieść obyczajowa jak i wątki psychologiczne. Porozmawiamy m.in. o najnowszym tomie „Zgłoba”, ale również ekranizacji sagi, która już wkrótce trafi do sieci w serialowej formie.

godz. 18:00 - Jak skutecznie kuć polszczyznę? Panel z udziałem przedstawicieli laureatów tytułu Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej O współczesnym języku polskim i sposobach popularyzacji poprawnej polszczyzny rozmawiać będą m.in.: Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka, autorka książek oraz kultowej audycji „Zagadkowa niedziela”, Mateusz Adamczyk, polonista, sekretarz naukowy Zespołu ds. Kultury Języka i Polityki Językowej Narodowego Centrum Kultury, autor vloga językowego, Wojciech Purtak, polonista, menedżer kultury, dyrektor „Szklanego Domu”. Spotkanie poprowadzi Danuta Hanna Jakubowska, dyrektor ds. promocji programu Mistrz Mowy Polskiej.

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Wykuj to w Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej” realizowanego przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach ze środków Narodowego Centrum Kultury.

godz. 20:00 – Krzysztof Kiljański

Koncert mistrza nastroju. Kochany przez publiczność za klasyczne i oszczędne interpretacje piosenek, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Zachwyca zarówno w swoim repertuarze, ponadczasowym przeboju „Prócz ciebie nic” jak i repertuarze m.in. Jonasza Kofty i jazzowych klasyków. Wokaliście akompaniować będzie Witold Cisło.

NIEDZIELA, 2 LIPCA

15:00 - Warsztaty dla dzieci i młodzieży. Książki wymagają nie tylko naszej uwagi, ale również zakładek, które pozwolą wrócić do nam do miejsca, w którym skończyliśmy czytać. Podczas warsztatów skierowanych do najmłodszych czytelników będzie można własnoręcznie wykonać niepowtarzalne zakładki.

16:00 - prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk, prof. UJK dr hab. Beata Utkowska Spotkanie z wybitnymi edytorami dzieł Stefana Żeromskiego wokół premierowego wydania II tomu „Dzienników” opisujących okres młodości spędzonej w Kielcach i Ciekotach. Fascynacje, inspiracje, uczucia, dom, szkoła. Te tematy pojawią się na pewno.

17:00 - Artur Andrus Autor tekstów piosenek i książek, artysta kabaretowy, laureat tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Twórca „Ballad dziadowskich”, stylizowanych na pieśni podwórzowe znajdujących się w zbiorze „Antylopa z Podbeskidzia”. Porozmawiamy m.in. o nowej książce „Koneserzy kolejnego dnia”, której bohaterami są Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

18:30 – Dr Nerwica Spotkanie wokół bestsellerowego poradnika „Jak żyć z lękiem” Marcina Matycha czyli Dr. Nerwicy. Porozmawiamy o „grze w trochę lepsze własne życie” zaproponowanej przez autora i ważnych społecznie tematach oswajania radzenia sobie z lękiem.

21:00 – kino letnie Seans w wyjątkowych okolicznościach przyrody przed dworkiem Stefana Żeromskiego. Projekcja szalonej komedii „Poranek kojota” w reżyserii Olafa Lubaszenko. Kuba (Maciej Stuhr), młody niespełniony rysownik komiksów, zakochał się w młodej i ślicznej piosenkarce Noemi (Karolina Rosińska), z wzajemnością. Nie wie jednak, że chłopak Noemi, niejaki Brylant (Michał Milowicz), nie lubi konkurencji.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie