Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal w Busku. Zachwycający koncert piosenki żydowskiej. Pobity rekord frekwencji

Danuta PAROL
Katarzyna Jamróz i Andrzej Róg.
Katarzyna Jamróz i Andrzej Róg. Piotr Kaleta
Wszystkie krzesła z Buskiego Centrum Kultury zostały dostawione i chętni do obejrzenia wieczoru piosenki żydowskiej i muzyki klezmerskiej mieli miejsca. Wtorkowy koncert w ramach Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz pobił rekordy popularności.

Tłum był ogromny, ale nikt nie odszedł spod drzwi. Sprawnie zadziałał dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury Robert Dąbal, sytuacja została opanowana i wieczór piosenki żydowskiej z jazzowymi rytmami w tle mógł się zacząć.

Prowadzący koncert Andrzej Róg zaprosił do Złotej Krainy, do królewskiej Jerozolimy. Poetycka Piosenka o Złotej Krainie przenosi słuchaczy do kraju dzieciństwa, do świata wspomnień i fantazji. To wzruszająca opowieść o Żydzie Wiecznym Tułaczu wzbogacona poetyckim wątkiem narracyjnym Andrzeja Roga.

Do koncertu wybrano kilkanaście oryginalnych piosenek żydowskich z tekstami w języku jidisz, hebrajskim i polskim w tłumaczeniu Jacka Cygana i Jerzego Ficowskiego. Są pieśni tak znane, jak "Ta jedna łza", czy "Memento Moritz" oraz te mniej popularne jak "Nigundl", "Hamavdil".

W interpretacji Katarzyny Jamróz były to prawdziwe perełki. Piosenkarka i aktorka jest jedną z najwybitniejszych w Polsce wykonawczyń muzyki żydowskiej. Z prowadzącym narrację i śpiewającym Andrzejem Rogiem stworzyli klimat zadumy i refleksji przedwojennych piosenek żydowskich.

W ten klimat znakomicie dopasował się zespół Bydgoszcz Klezmer Band, który w poezje wplatał ciekawe rytmy klezmerskie, latynowskie, bałkańskie. Zespół choć działa dopiero od 2011 roku, mocno wkroczył na krajowe i zagraniczne sceny. Skrzypek Maciej Jaroń, kielczanin, syn dyrektora Artura Jaronia, akordeonista Maciej Drapiński, klarnecista Krzysztof Biernacki oraz Maciej Jagodziński - gitara basowa i Paweł Kamieński - perkusja. Kreatywność, spontaniczność, optymizm, wysoka wrażliwość oraz pełna garść energii to główne cechy łączące muzyków. Wykonanie każdego utwory było nagradzane entuzjastycznymi brawami.

- Przygotowanie programu było dla mnie wyzwaniem, ale też przygodą - przyznał Andrzej Róg, reżyser koncertu. - Jestem zachwycony młodymi muzykami. Są twórczy, poszukujący, muzyka klezmerska inspiruje ich do aktualnej twórczości. A ja w tym nowoczesnym brzmieniu zespołu starałem się przemycić wszystko co nauczyłem się od mistrza Leopolda Kozłowskiego na temat duszy i żydowskiego serca.

Owacją na stojąco, huraganowymi oklaskami podziękowano artystom za interesujący i wzruszający wieczór. Po koncercie wszyscy składali autografy i pozowali do zdjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie