Festiwal z Opola do Kielc. Protestują .Nowoczesna i KOD

Artykuł sponsorowany
Wielkie poruszenie i polityczna awantura po opublikowaniu informacji , że miasto Kielce zaangażuje się w organizację festiwalu, który Telewizja Polska chce przenieść do Kielc z Opola.

Pierwsza zareagował Nowoczesna.

Zarząd Regionu Województwa Świętokrzyskiego Nowoczesnej, wysłał list otwarty do Prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego dotyczący doniesień medialnych w sprawie organizacji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej wspólnie z Telewizją Polską.

Załączone pliki:

ZOBACZ TREŚĆ LISTU NOWOCZESNEJ - W ZAŁĄCZNIKU OBOK

Przeciwko organizacji opolskiego festiwalu w Kielcach jest Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji. Oto treść listu jaki dostaliśmy:

„Stanowczo protestujemy przeciwko próbom przeniesienia w jakiejkolwiek formie z Opola do Kielc festiwalu piosenki polskiej. Kielczanie nie są złodziejami festiwali! Nie zgadzamy się na wciąganie mieszkańców miasta w obdzieranie polskiej kultury z 50-letniej tradycji!
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu organizowany jest od 1963 roku, corocznie w Opolu, z wyjątkiem jednego roku podczas stanu wojennego. KFPP nie jest własnością jednej opcji politycznej, jednej partii, ani jednego prezesa telewizji, która była polska, a dziś jest tylko partyjna. Przypominamy, że Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej zapewnia każdemu „wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury” (Art. 73). Tymczasem władze TVP sekują artystów nie ze względu na ich dorobek czy poziom twórczości, ale za to, że biorą udział w legalnych manifestacjach organizowanych przez legalnie działające w kraju stowarzyszenie KOD oraz partie polityczne. Protest Kayah przeciwko takiemu traktowaniu artystów nie był pierwszy. Wcześniej dowiedzieliśmy się, że telewizja publiczna nie pokaże zaplanowanej premiery spektaklu Teatru Telewizji „Biały dmuchawiec” dlatego, że wystąpiła w nim aktorka Julia Wyszyńska, „wyklęta” za rolę w innej kontrowersyjnej sztuce „Klątwa". Formą cenzurowania wolności twórczej były również krytyczne głosy w stosunku do Muzeum II Wojny Światowej wypowiadane przez członków rządu, którzy przyznawali, że tej wystawy nawet nie widzieli. Dość tego! Polska muzyka, polska kultura nie należy do jednej partii! Media publiczne, utrzymywane z pieniędzy wszystkich podatników i płatników abonamentu, nie mogą być tubą propagandową jednej ideologii! Nie przenoście nam Opola do Kielc!”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie