Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn na świętego Rocha w Gowarczowie

Marzena KĄDZIELA
Podczas imprezy wystąpi Vasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy
Podczas imprezy wystąpi Vasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy
Odpust na świętego Rocha to prawdziwe święto w Gowarczowie. Niezależnie od tego, w jakim dniu tygodnia wypada święto patrona starego kościoła, zjeżdżają się rodziny z całej Polski.

Wszyscy najpierw uczestniczą w mszy świętej, a potem wędrują pomiędzy licznymi kramami z "watą cukrową, balonikami na drucikach, chatami z piernika". - I tę pielęgnowaną przez gowarczowian tradycję postanowiliśmy wykorzystać przy pisaniu projektu pod tytułem "Festyn Rodzinny" - opowiada dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej Adam Kubka. - Projekt złożyliśmy do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej. Projekt się spodobał, dostaliśmy pieniądze i wiosną przystąpiliśmy do działania. Naszym celem było zaktywizowanie wszystkich sołectw, by później, na świętego Rocha, czyli 16 sierpnia, przygotować wspólnie wielki festyn.

SPOTKANIA Z TRADYCJĄ I HISTORIĄ
Najpierw więc odbyły się spotkania w poszczególnych wioskach, później ogólne spotkania w centrum kultury. - Tematem tych spotkań były nie tylko plany dotyczące sierpniowego festynu, ale także historia i tradycje regionu - kontynuuje Adam Kubka. - Mieliśmy spotkanie z przedstawicielem Muzeum Regionalnego w Opocznie, wykłady na temat kolorystyki strojów ludowych w naszym rejonie, obrzędowości, sztuki ludowej. Były zajęcia na temat wycinanek ludowych, kurs szydełkowania, pokazy tradycyjnych zabawek, gier i zabaw przy muzyce ludowej. Miało to zachęcić przedstawicieli poszczególnych sołectw do poszukania u siebie ludzi, którzy wciąż kultywują tradycję czy poszperania na strychach, w stodołach, szopkach w celu znalezienia nieużywanych już dziś przedmiotów.

PRZYSMAKI GOWARCZOWSKIEJ KUCHNI
Jak dodaje dyrektor, sołectwa bardzo aktywnie przystąpiły do realizacji projektu. Efekty pracy zobaczymy 16 sierpnia, podczas Festynu Rodzinnego nawiązującego do starych tradycji odpustowych. Festyn na boisku Klubu Sportowego Tęcza koło Szkoły Podstawowej trwać będzie w godzinach 16-22.30. Co na nim zobaczymy?
- Na boisku będą rozstawione namioty, w których gospodarzyć będą poszczególne sołectwa - odpowiada Adam Kubka. - Tych namiotów będzie 16. W każdym gospodynie częstować będą potrawami, jakie u nich w wioskach są najbardziej popularne. Kupimy 700 jaj, 100 kilogramów kiszonej kapusty, mięso, ogórki i inne warzywa. Ale co nasze gospodynie przygotują, to tajemnica. Bo każde sołectwo będzie chciało nas zaskoczyć swoimi potrawami. Potrawy będą oceniane przez jurorów, tak samo jak cała prezentacja sołectwa. W namiotach będą także wyroby rękodzielnicze, pokaz ptactwa ozdobnego, kwiatów czy wyrobów produkowanych przez miejscowe firmy.

MUZYKA I POKAZ SZTUCZNYCH OGNI
Oprócz kulinarno-folklorystycznych elementów na poniedziałkowym festynie nie zabraknie muzyki. Najpierw, dzięki Akcji Katolickiej, wystąpi zespół dziecięcy z telewizyjnego programu "Ziarno", potem parodysta Stanisław Tutaj, a na koniec barwne, kolorowe widowisko przedstawi cygańska grupa muzyczna Wasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy. Na koniec obejrzymy pokaz sztucznych ogni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie