Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiesta Balonowa w Wąchocku wsparła Piknik Archeologiczny Rydno

Kazimierz Cuch
Uczniom podobało się to, co prezentowano na Pikniku Archeologicznym Rydno
Uczniom podobało się to, co prezentowano na Pikniku Archeologicznym Rydno Kazimierz Cuch
Bardzo dobra pogoda i organizowana w pobliżu Fiesta Balonowa w Wąchocku, sprawiły, że na tegorocznym Pikniku Archeologicznym Rydno było wielu turystów, widzów. Wszyscy turyści, spacerujący po wąchockiej promenadzie i bardzo wielu widzów fiesty balonowej, szło także na sąsiedni teren Rezerwatu Rydno, gdzie był piknik.

Jak informuje Michał Surma, główny organizator XIV Pikniku Archeologicznego Rydno, w sobotę zamiast do 17.00 stoiska z epoki kamienia były czynne do 19. Uważa tegoroczny piknik za udany i nadal potrzebny. Wielu turystów było też w niedzielę, przy bardzo ładnej pogodzie. Dlatego organizatorzy oceniają, że podobnie jak w ubiegłym roku, na Pikniku Archeologicznym Rydno było około tysiąca osób.

Szkolenie dla uczniów

Według Michała Surmy, czwartek i piątek są na pikniku przeznaczone na warsztaty szkoleniowe dla uczniów. Stąd mniejsza liczba stoisk niż w sobotę i niedzielę, a więcej teorii. Mimo to stoiska z epoki kamienia pod Wąchockiem, przy górze Świętego Rocha, odwiedziło w czwartek i piątek wielu uczniów starachowickich i wąchockich szkół, przedszkoli i ośrodków wychowawczych.
Najbardziej podobało im się samodzielne lepienie naczyń z gliny i ich wypalanie oraz strzelanie z tradycyjnego łuku, łowców z epoki kamienia. Granice Rezerwatu Archeologicznego Rydno rozciągają się od skarżyskich Łyżew do wspomnianej góry Świętego Rocha w Wąchocku, wzdłuż rzeki Kamiennej.

W sobotę i niedzielę do kilku stanowisk z naszego województwa przygotowanych na warsztaty szkoleniowe dołączyło kilka stanowisk o ogólnopolskiej renomie z Krzemionek Opatowskich, Krakowa, Szczecina i Lublina.

Organizatorami pikniku są: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. Imprezę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta i Gminy Wąchock.

Dlaczego w Wąchocku?

Kilkanaście tysięcy lat temu na piaszczystych wydmach przy brzegach rzeki zwanej dzisiaj Kamienną rozbijali swoje obozowiska łowcy epoki kamienia. Piknik inspirowany jest trwającymi już ponad 100 lat badaniami archeologicznymi na terenie Rezerwatu Rydno. Archeolodzy znaleźli tu bardzo liczne ślady pobytu ludzi z epoki kamienia, głównie schyłkowego paleolitu i mezolitu.

Na pikniku prezentowane były najważniejsze zagadnienia związane z życiem w epoce kamienia: metody uzyskiwania ognia, techniki obróbki krzemieni i innych materiałów, metody wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych (między innymi "krwicy" otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczna sztuka, "gastronomia", magia.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: TopMuzyczny. Aguilera. Celine. Lewis. Zobacz WOLNE nowości

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie