MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Figura świętej Tekli sprzed cmentarza w Skalbmierzu idzie do renowacji. Trafiła do znanej pracowni w Pińczowie. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Figura została zdemontowana i przewieziona do pracowni kamieniarsko-rzeźbiarskiej w Pińczowie.
Figura została zdemontowana i przewieziona do pracowni kamieniarsko-rzeźbiarskiej w Pińczowie. Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
Zgodnie z zapowiedzią figura świętej Tekli idzie do renowacji. Rzeźba w kamieniu świętej Kościoła znajdująca się tuż obok cmentarnego muru w północno-wschodniej części skalbmierskiej nekropolii już od dawna wymagała pilnych prac naprawczych przy całej konstrukcji.

Te będą możliwe dzięki ofiarności mieszkańców i gości, którzy wsparli 4. Skalbmierską Kwestę na rzecz Ratowania Cmentarnych Zabytków i Nagrobków organizowaną wspólnie z wolontariuszami przez Stowarzyszenie Dla Skalbmierza.

Figura świętej Tekli. Dlaczego stanęła przed cmentarzem w Skalbmierzu?

Wymagająca dziś pilnej renowacji kamienna figura, najlepiej widoczna ze skrzyżowania ulic 1 Maja i Mikołaja Kopernika, została prawdopodobnie wzniesiona w XIX wieku. Niemożliwym wydaje się dziś odczytanie napisów znajdujących się na cokole pomnika. Figura mogła być wzniesiona jako hołd dziękczynny za łaski, za cudowne wyzdrowienie, za pomyślność, szczęśliwy powrót z wojny czy tułaczki, za uchronienie od kataklizmów - ognia, powodzi, wojny czy też epidemii.

Święta Tekla. Kim była?

Kult świętej Tekli był bardzo popularny w Małopolsce w XVIII i XIX wieku. Męczennica i święta Kościoła Katolickiego przyzywana jest zwłaszcza w czasie zarazy, pandemii i pożarów. Najwcześniejszy zapis o niej pochodzi z apokryfu „Dzieje Pawła i Tekli”, pochodzącego z końca II wieku. Według apokryfu była uczennicą apostoła Pawła. Jak wielu pierwszych chrześcijan (na przykład w Rzymie za panowania Nerona), została skazana na pożarcie, jednak ocalała, gdy wygłodniała lwica cudem jej nie tknęła. Po dwukrotnym ocaleniu (wcześniej próbowano ją również spalić na stosie) udała się do Seleucji, gdzie spędziła resztę życia jako pustelnica. W ikonografii Tekla przedstawiana jest jako kobieta o długich, prostych włosach. W dłoni trzyma (niekiedy dużych rozmiarów) krzyż lub księgę. W przypadku skalbmierskiej figury święta Tekla trzyma w prawej dłoni dużych rozmiarów krzyż, a u jej stóp spoczywa lew.

Figura świętej Tekli ze Skalbmierza przejdzie renowację w Pińczowie

Figura została zdemontowana przy nieocenionej pomocy pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu na czele z Panem Piotrem Bladym i przewieziona do pracowni kamieniarsko-rzeźbiarskiej w Pińczowie. Jej renowacją zajmie się Pan Michał Żeromiński, który ma bardzo duże doświadczenie w renowacji kamiennych figur i z którym Stowarzyszenie Dla Skalbmierza współpracowało już przy renowacji figury świętego Dominika i świętego Wojciecha.

Gmina Skalbmierz chroni dziedzictwo przodków

- Wyczekujemy szczęśliwego zakończenia renowacji figury św. Tekli. Potrzeb w zakresie renowacji cmentarnych figur, ale także figur, krzyży i kapliczek znajdujących się na terenie naszej Gminy nie brakuje. Zadbajmy wspólnie o to cenne dziedzictwo pozostawione nam przez naszych przodków. W ramach dotychczasowych zbiórek udało się już odnowić grób ks. Wincentego Gasińskiego oraz Zofii Karśnickiej, a także figury św. Dominika i św. Wojciecha. Stowarzyszenie Dla Skalbmierza przeznaczyło również zebrane środki na renowację mocno skorodowanego i grożącego zawaleniem na sąsiednie miejsca pochówku krzyża

– czytamy na profilu facebookowym Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie