Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film o podporuczniku „Robocie”, partyzancie ziemi koneckiej, z szansami na nagrodę na wyjątkowym festiwalu

TT
"Robot. Niezwykła historia Waldemara Szwieca", film dokumentalny poświęcony legendarnemu partyzantowi ziemi koneckiej zakwalifikował się do udziału w konkursie głównym Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni.

Przy produkcji wykorzystano materiały filmowe oraz zdjęciowe pochodzące zarówno z archiwów polskich, jak i amerykańskich, przekazane przez kombatantów oraz ich rodziny i relacje z okresu okupacji niemieckiej.

W filmie nie zabrakło interesujących opisów brawurowych akcji dywersyjnych dokonanych przez II Zgrupowanie „Robota” – między innymi w Wąsoszu Koneckim, Wólce Plebańskiej czy spektakularnego opanowania Końskich w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku. Film został opatrzony komentarzem historycznym doktora Marka Jedynaka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Szczepana Mroza, prezesa Stowarzyszenia „Ponury” – „Nurt”.

Reżyserem filmu jest Marek Wrona, a został on wyprodukowany przez Fundację imienia Stefana Kudelskiego z Kielc. Produkcja otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego premiera miała miejsce w maju 2018 roku.

Film o podporuczniku Waldemarze Szwiecu „Robocie” nie jest jedyną produkcją Fundacji imienia Stefana Kudelskiego, który znalazł uznanie jury. Kwalifikację otrzymał również obraz „Żołnierz Rzeczpospolitej” o Edwardzie Bzymku-Strzałkowskim, szefie krakowskiego okręgu wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej. Finał tegorocznej, XI edycji Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” odbędzie się 26-29 września w Gdyni.

Kim był podporucznik Waldemar Szwiec „Robot”?

Waldemar Szwiec urodził się 13 sierpnia 1915 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych, przez co posiadał podwójne obywatelstwo – polskie i amerykańskie. Był synem Józefa Szwieca oraz Marii Wolgemuth. Kilka lat później rodzina przeprowadziła się do niepodległej Polski. Zamieszkała w Toruniu.

1 października 1942 roku, jako cichociemny, został zrzucony na terytorium okupowanej Polski. Po krótkiej aklimatyzacji skierowano go do pracy w terenie. Wybór padł na Kielecczyznę, gdzie Waldemar Szwiec, przyjmując pseudonim „Jakub”, a następnie „Robot”, pełnił funkcję inspektora „Związku Odwetu”. Jednocześnie koordynował działania dywersyjne w obwodzie koneckim Armii Krajowej.

Dokonał on szeregu brawurowych akcji zbrojnych wymierzonych w niemieckiego okupanta. „Robot” był jednym z najbardziej zaufanych i najbliższych współpracowników porucznika Jana Piwnika „Ponurego”. Waldemar Szwiec zginął 14 października 1943 roku w Wielkiej Wsi w powiecie koneckim.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - braknie wody

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie