Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmowa wystawa w Sandomierzu

(GOP)
Wystawa przypomina najważniejsze polskie filmy z lat 1908 – 2008.
Wystawa przypomina najważniejsze polskie filmy z lat 1908 – 2008. fot. Małgorzata Płaza
Wystawę "100 lat polskiego filmu" można oglądać na sandomierskim Rynku. Zapowiada ona zaplanowane na początek maja sandomierskie święto kina - Festiwal Filmów NieZwykłych.

Wystawa, zorganizowana z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przedstawia w porządku chronologicznym najważniejsze filmy z lat 1908 - 2008. Zdjęcia zostały opatrzone tekstami - między innymi fragmentami recenzji prasowych i wypowiedziami reżyserów.

Na Rynku można zobaczyć niezapomniane zdjęcia z takich filmów, jak: "Zakazane piosenki" Leonarda Buczkowskiego (1946), "Kanał" Andrzeja Wajdy (1956), "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy (1958), "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna (1959), "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza (1959), "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego (1961), "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego (1967), "Potop" Jerzego Hoffmana (1974), "Ziemia obiecana" Wajdy (1974), "Noce i dnie" Jerzego Antczaka (1975), "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego (1987), "Dzień świra" Marka Koterskiego (2002), "Komornik" Feliksa Falka (2005) czy "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej (2007). Przypomniana została oczywiście komedia "Antoś pierwszy raz w Warszawie", którą uważa się za pierwszy polski filmu fabularny.

"Nasza wystawa przypomina wyprawę stateczkiem przez ocean. Inaczej być nie mogło. W ciągu stu lat zrealizowano w Polsce ponad półtora tysiąca filmów fabularnych. Wystawa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z konieczności ogranicza się do stu trzydziestu tytułów. Wybraliśmy je kierując się uzupełniającymi się wzajemnie kryteriami: uznanej rangi artystycznej, krajowych i międzynarodowych nagród, inspirującej obecności w obrębie danego nurtu, wreszcie wskaźników frekwencyjnych pokazujących zainteresowanie publiczności. Zdarza się, że poza polem opisu znalazły się niektóre głośne filmy zrealizowane przez najwybitniejszych artystów, wyprowadziliśmy za to z cienia inne, ważne a mniej oswojone przez pamięć utwory" - piszą we wprowadzeniu autorzy wystawy.

Wystawa "100 lat polskiego filmu" była już prezentowana w wielu miastach w kraju i za granicą. Sandomierski wernisaż odbędzie się podczas Festiwalu Filmów NieZwykłych. Impreza zaplanowana jest na długi majowy weekend. Jej bohaterem - Reżyserem NieZwykłym będzie Andrzej Barański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie