Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał akcji charytatywnej "Szlachetna Paczka" w powiecie buskim odbył się w weekend [ZDJĘCIA]

imo
903 rodziny - tyle właśnie zostało obdarowanych w regionie świętokrzyskim w tegorocznej „Szlachetnej Paczce”. W weekend prezenty przygotowane przez darczyńców zostały przekazane potrzebującym.

Łzy wzruszonych rodziców patrzących na piszczące z radości dzieci, pełne ciepła i wdzięczności uściski od osób starszych - finał tej akcji nie mógł wyglądać inaczej. Paczki trafił także do wielu potrzebujących rodzin z powiatu buskiego. Nie brakowało wyjątkowych historii.

Do rodzin trafiły rzeczy pierwszej potrzeby, takie jak żywność, odzież, środki czystości, ale także mnóstwo innych, wyjątkowych prezentów. - Dzieci otrzymywały zabawki pod choinkę, artykuły szkolne, które niesamowicie ich cieszyły, nasi darczyńcy kupowali laptopy, telefony, lodówki, piece, drzwi, meble, kursy nauki języków obcych. Były nawet dwie palety cegieł, by umożliwić remont domu. Wolontariusze zorganizowali także budowę łazienki. Dzielono się nawet specjałami własnego wyrobu, na przykład przetworami domowymi - wymienia Katarzyna Dyka-Janusz, koordynator akcji w regionie.

Niesamowita pomoc spotkała się z równie wyjątkowymi reakcjami. - Jedną z paczek dostarczaliśmy rodzinie, w której trzyletnia dziewczynka ma porażenie mózgowe. Na widok wielkiego plecaka zaczęła dosłownie piszczeć z radości, a starsza dziewczynka, jej siostra, pokazywała mamie, jakie dostała piękne flamastry. Małżeństwo staruszków, które otrzymało pralkę Franię, popłakało się z radości. Łzy wzruszenia często towarzyszą przekazaniu paczek, ale gdy osoby obdarowywane płaczą, bo cieszą się z tak podstawowych rzeczy, to ściska nasze serca - mówi Magdalena Kielin, liderka powiatu buskiego.

Na wysokości zadania stanęli i darczyńcy, i wolontariusze. Paczki były bogate, pięknie opakowane w świąteczny papier i dostarczone w nawet najbardziej wymagające miejsca. - Dom jednego pana wychowującego samotnie dwójkę dzieci znajduje się nieopodal lasu i nie ma żadnej drogi, by do niego dotrzeć. Nasi wolontariusze postawili sobie za punkt honoru, że to nie będzie dla nich żadną przeszkodą. Zorganizowali ciągnik, którym przejechali trudną trasę i dostarczyli wszystkie paczki - opowiada Magda Kielin. - Mieliśmy też rodzinę autystyczną, która nie była zakwalifikowana do projektu, ale według nas zasługiwała na pomoc. Otrzymaliśmy mnóstwo dodatkowych rzeczy od darczyńców i postanowiliśmy przygotować z nich dodatkową paczkę. Proszę sobie wyobrazić radość tej rodziny, która w ogóle nie spodziewała się jakiegokolwiek daru - dodaje nasza rozmówczyni.

Choć wielki finał akcji za nami, „Szlachetna Paczka” trwa nadal. - Teraz szukamy lekarzy i prawników, którzy zdecydują się w ramach wolontariatu udzielać porad potrzebującym rodzinom. Sami będziemy kontaktować się jeszcze z obdarowanymi rodzinami, by przedświąteczna pomoc, nie była jednorazowa. Zależy nam, by każda z rodzin wyszła na prostą, a otrzymane wsparcie dało im bodziec do zmiany życia na lepsze - mówi Katarzyna Dyka-Janusz.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie