Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał na budowach w gminie Pińczów. Gotowe drogi, ulice, wodociąg

Michał IMOSA
Po wodzie święconej z kropidła, strumień wody pitnej buchnął z zaworu w Zawarży - ostatniego, jaki zainstalowano w gminie Pińczów.
Po wodzie święconej z kropidła, strumień wody pitnej buchnął z zaworu w Zawarży - ostatniego, jaki zainstalowano w gminie Pińczów. Irena Imosa
Wtorek był dniem szczególnym w dziejach gminy Pińczów, która oficjalnie zakończyła kilka ważnych i bardzo potrzebnych inwestycji.

Tego dnia dokonano odbioru strategicznej arterii, czyli ulicy Republiki Pińczowskiej, która przeszła całkowitą przebudowę i zakończono proces kompleksowego wodociągowania gminy.

- Pięknieje miasto i gmina, życie mieszkańców staje się wygodniejsze i jest to zasługa nie tylko ogromnych dotacji unijnych, po które Pińczów sięgnął pełną garścią, ale rzeszy ludzi opracowujących projekty, czuwających nad prawidłowością procedur, nadzorem nad inwestycjami, czy wreszcie firm, które rzetelnie i solidnie realizują każde z zadań - mówił marszałek województwa Adam Jarubas, który odwiedził we wtorek Ponidzie. W zakończeniu inwestycji uczestniczyła także wicewojewoda Beata Oczkowicz i szefowie samorządów - burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak i wicestarosta Marek Omasta.

NOWOCZESNY TRAKT ZA 5,5 MILIONA

Ulica Republiki Pińczowskiej w niczym już nie przypomina dawnego zrujnowanego traktu - jest nowoczesną, świetnie oznakowaną i doskonale rozwiązaną komunikacyjnie arterią dla pojazdów i pieszych. Przebudowę - kosztowało ponad 5,5 miliona złotych - wykonała firma Ekokanwod z Nowego Korczyna, przy 60-procentowych dotacjach z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przecięciu symbolicznej wstęgi i poświęceniu przyglądały się grupki przechodniów, którzy zgodnie podkreślali, że tak wiele inwestycji nie realizowano nigdy w dziejach miasta. Przy okazji ksiądz dziekan Jan Staworzyński poświecił także plac wybudowanej od podstaw Targowicy Miejskiej, która wprawdzie służy mieszkańcom już od roku, ale także jest jedną z większych inwestycji miejsko-gminnych dofinansowanych z puli środków unijnych. Kosztowała łącznie około 2,7 miliona złotych.

OSTATNI WODOCIĄG

Z Pińczowa uczestnicy spotkania przejechali do Zawarży, położonej na południowym cyplu gminy. Dotarł tam właśnie ostatni wybudowany w gminie wodociąg. - Czekaliśmy najdłużej ze wszystkich sołectw, ale warto było, bo nie trzeba wyjaśniać jak wielkie jest to udogodnienie dla mieszkańców - mówił Krzysztof Dziewięcki, sołtys Zawarży. Tu także przecięto symboliczną biało-czerwoną szarfę, a ksiądz dziekan odmówił modlitwę i skropił woda święconą hydrant, w którym po chwili odkręcono zawory i radością przyjęto fontannę wody. W ten sposób gmina zamknęła zadanie, które polegało na doprowadzeniu wodociągów do 42 sołectw a kosztowało blisko pół miliona złotych przy także 60-procentowym wsparciu unijnym.

- Obecnie wszystkie zakończone inwestycje mamy rozliczone, a zadłużenie gminy wynosi 20 milionów. To niewiele i na pewno budżet gminy wytrzyma i kolejne zadania, które realizujemy - mówi burmistrz Włodzimierz Badurak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie