Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał niezwykłego konkursu literackiego. Kieleccy uczniowie pięknie piszą o pomocy (zdjęcia)

Piotr BURDA
"Dając szczęście innym, pomagamy sobie". Ten cytat pojawił się na rozstrzygnięciu IX Miejskiego konkursu literackiego o tematyce profilaktycznej.

[galeria_glowna]

Konkurs dla uczniów kieleckich podstawówek i gimnazjów zorganizował Zespół Szkół Integracyjnych Ogólnokształcących numer 4 w Kielcach. W czwartek w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach ogłoszono wyniki.

Na konkurs wpłynęły 54 prace na temat "Otwórzmy serca na słabszy świat?" - Uczniowie mieli za zadanie napisać o tym, dlaczego warto pomagać innym ludziom - mówi Agata Sijer, pedagog szkolny ze szkoły przy ulicy Jasnej w Kielcach.

Uczniowie zgłosili do konkursu opowiadania, wywiady, pamiętniki i wiersze. We wszystkich pojawiał się temat pomocy innym ludziom. Wśród uczniów podstawówek pierwsze miejsce przyznano Janowi Matli ze szkoły podstawowej numer 1 w Kielcach. Janek przeprowadził wywiad ze swoją mamą, która zaangażowała się w pomoc dla małego Krzysia u którego wykryto wadę serca. Mama Janka wraz z przyjaciółmi przeprowadziła zbiórkę na leczenie chorego chłopca. Potem pojechała z nim do kliniki w Monachium, gdzie przeprowadzono operację. W jednym z pytań wywiadu Janek pyta mamę: "No właśnie nastał ten dzień, kiedy pierwszy raz zostaliśmy na dłużej bez rodziców. Polecieliście z Krzysiem do Monachium, a my z Mikołajem zamieszkaliśmy u babci. Bardzo tęskniliśmy".

Mama mu odpowiada: "Wiem, ale codziennie kontaktowaliśmy się telefonicznie, rozmawialiśmy, opowiadaliśmy sobie nasze przeżycia, byliście bezpieczni i pod troskliwą opieką. Byłam z was dumna, że mimo młodego wieku potrafiliście zrozumieć, że ktoś inny potrzebuje nas bardziej niż wy". Historia Krzysia kończy się szczęśliwie, bo po operacji serce chłopczyka pracuje normalnie.

Drugie i trzecie miejsce w kategorii szkół podstawowych przyznano uczennicom szkoły podstawowej numer 11 - Małgorzacie Gałce i Gabrieli Paszkowskiej.

Wśród gimnazjalistów, pierwszą nagrodę zdobyła Magdalena Bieńka z gimnazjum numer 12 w Kielcach. Magda napisała pracę "Druga szansa". Jest to historia alkoholika, którego pewnego marcowego poranka Magda zobaczyła leżącego pod sklepem. Ludzie przechodzili obojętnie myśląc, że leży zamroczony alkoholem. Magda jednak zadzwoniła po karetkę. Jak się okazało leżący człowiek miał zawał serca.

"Kilkanaście dni później ktoś zapukał do drzwi. Otworzyłam. Na klatce stał mężczyzna, który tamtego dnia zasłabł pod sklepem. Ubrany był w garnitur i wyglądał bardzo elegancko. W ręku trzymał pudełko czekoladek" - czytamy w pracy Magdy. Podziękował dziewczynie za uratowanie życia. Ta mu powiedziała, że dostał drugą szansę od życia i to jest dobry moment na walkę z alkoholizmem.

Drugie miejsce wśród gimnazjalistów zajęła Inga Zapała z gimnazjum numer 25, a trzecie Dominika Kuraś z Gimnazjum Integracyjnego numer 4.

Przyznano też nagrodę specjalną dla Karoliny Sowińskiej, uczennicy Gimnazjum Integracyjnego numer 4. Karolina była laureatką dwóch poprzednich edycji konkursu. W tym roku zgłosiła kolejną pracę - opowiadanie o przygodzie jaka spotkała narratora Carla w czasie wędrówki do Imperium Inków. Marzeniem Carla było dotarcie do ruin imperium i sfotografowanie tego miejsca. W wędrówce towarzyszą mu kuzyn Braun i przyjaciel Sabuel. Obydwaj zapadają na malarię. Carl dociera do szamana, który daje mu środek na malarię. Sabuel umiera, ale Carl śpieszy aby ratować jeszcze kuzyna Brauna. Daje mu lek, po czym malaria dopada i jego. " Na pogrzebie Carla rozbrzmiewa najsłynniejsza na świecie kompozycja wielkiego Brauna Schillera. W ten sposób uzyskał on pośmiertną sławę, której nigdy nie przyniosłyby mu fotografie wapiennych skał, udokumentowane przez innych naukowców tuż przed jego amazońską wyprawą." - I tak oto nie fotografia ruin Imperium Inków przyniosła sławę Carlowi, ale heroiczny czyn, którego dokonał ratując życie Braunowi - tłumaczy Karolina Sowińska, autorka opowiadania.

Organizatorem konkurs był Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych numer 4 w Kielcach. Współorganizatorami: Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji, Pedagogiczna Bibliotek Wojewódzka i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach. Patronem medialnym konkursu było "Echo Dnia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie