Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał powiatowego konkursu historycznego w Pińczowie. Wygrała Anna Rasińska ze Złotej

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Od lewej: Anna Rasińska, zwyciężczyni konkursu, Robert Karpiński, kierownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie, Marta Trela, nauczyciel-bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach oraz Marcin Salamon, nauczyciel historii, pracownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie.
Od lewej: Anna Rasińska, zwyciężczyni konkursu, Robert Karpiński, kierownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie, Marta Trela, nauczyciel-bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach oraz Marcin Salamon, nauczyciel historii, pracownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie. Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie
W filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie miał miejsce finał Powiatowego Konkursu Historycznego "Wojny polsko-krzyżackie w okresie XIV-XVI wieku". Oto zwycięzcy.

W czwartek, 26 października, w siedzibie pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbył się etap finałowy Powiatowego Konkursu Historycznego "Wojny polsko-krzyżackie w okresie XIV-XVI wieku". Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Do konkursu przystąpiło 13 szkół podstawowych z terenu powiatu pińczowskiego z ogólnej liczby 17 placówek funkcjonujących w systemie 8-klasowym.

- To aż 77 procent ogółu takich szkół. Tak duże zainteresowanie konkursami historycznymi organizowanymi przez filię w Pińczowie to już standard. Ogółem we wspomnianych szkołach w rywalizacji na etapie szkolnym wzięło udział aż 88 uczniów z klas 4-8. Liczba ta stanowi rekord w trzyletniej tradycji organizacji konkursów o tematyce historycznej - mówi Marcin Salamon z pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, główny opiekun wydarzenia.

Uczniowie musieli umieć więcej, niż w szkole

Do finału z każdej szkoły kwalifikował się jeden uczeń. Obowiązujące na konkursie treści były częściowo zbieżne a częściowo wykraczały poza zakres programu nauczania realizowanego na poziomie szkoły podstawowej. Oprócz tekstu opracowanego przez organizatorów, pracowników Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie, finaliści musieli także zapoznać się z treścią dwóch artykułów z czasopism historycznych.

Zobacz galerię zdjęć z finału konkursu:

Finał został przeprowadzony w formie pisemnej. Komisją oceniającą byli nauczyciel historii Marcin Salamon, pracownik filii oraz jej kierownik Robert Karpiński. Skład komisji dopełniła Marta Trela z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, z wykształcenia będąca magistrem historii.

Zwyciężyła Anna Rasińska ze Złotej

Zwyciężczynią konkursu została siódmoklasistka ze Szkoły Podstawowej w Złotej Anna Rasińska, która zdobyła 37 na 40 możliwych punktów. Tuż za nią uplasował się Szymon Kałuża ze Szkoły Podstawowej w Kozubowie. Zdobył 34 punkty. Trzecie miejsce na podium z wynikiem 32,5 punktu zajął Franciszek Wojciechowski ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Pińczowie. Czwarta lokata przypadła Wiktorowi Zarębie ze Szkoły Podstawowej w Stępocicach - uzyskał 30,5 punktu.

Ostatni z wymienionych uczniów to już weteran konkursów historycznych organizowanych przez Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie. Od 2021 roku czterokrotnie brał udział w rozgrywkach finałowych i drugi raz znalazł się na podium – tradycyjnie w owych konkursach składających się z czterech a nie z trzech miejsc.

W szkołach odbyły się dodatkowe lekcje

Finał konkursu był zwieńczeniem kilkutygodniowego przedsięwzięcia. Obok przygotowań uczniów do eliminacji szkolnych i etapu finałowego obejmowało ono także 18 lekcji historyczno-bibliotecznych dotyczących dziejów konfliktu polsko-krzyżackiego przeprowadzonych w 9 szkołach podstawowych - szkoły numer 1 i numer 2 w Pińczowie, po jednej w Stępocicach, Złotej, Michałowie, Sędowicach, Młodzawach, Zagości i Bogucicach. Każda z lekcji składała się z obszernych informacji teoretycznych, prezentacji multimedialnej własnego autorstwa i mini-ekspozycji publikacji na omawiany temat. We wspomnianych lekcjach uczestniczyło 525 uczniów i nauczycieli. Lekcje prowadzili pracownicy filii Marcin Salamon i Robert Karpiński.

Oto lista nagrodzonych Powiatowego Konkursu Historycznego "Wojny polsko-krzyżackie w okresie XIV-XVI wieku":

Laureaci konkursu:

  • 1. Anna Rasińska (Szkoła Podstawowa w Złotej – klasa 7) – 37 pkt,
  • 2. Szymon Kałuża (Szkoła Podstawowa w Kozubowie – klasa 6) – 34 pkt.,
  • 3. Franciszek Wojciechowski (Szkoła Podstawowa numer 1 w Pińczowie – klasa 5) – 32,5 pkt.,
  • 4. Wiktor Zaręba (Szkoła Podstawowa w Stępocicach – klasa 8) – 30,5 pkt.

Pozostali finaliści (kolejność alfabetyczna):

  • Bartłomiej Chochorowski (Szkoła Podstawowa w Górach – klasa 7),
  • Kacper Cugowski (Szkoła Podstawowa numer 2 w Pińczowie – klasa 6),
  • Mikołaj Grabda (Szkoła Podstawowa w Młodzawach – klasa 6),
  • Zuzanna Jastrzębska (Szkoła Podstawowa w Dzierążni – klasa 7),
  • Nikola Klamińska (Szkoła Podstawowa w Michałowie – klasa 5)
  • Dawid Pękalski (Szkoła Podstawowa w Węchadłowie – klasa 7),
  • Alan Rabiej (Szkoła Podstawowa w Kijach – klasa 6),
  • Agata Schab (Szkoła Podstawowa w Sędowicach – klasa 6),
  • Małgorzata Sokołowska (Szkoła Podstawowa w Gackach – klasa 6),

Uczestnicy konkursu historycznego dostali nagrody książkowe

Czterej uczestnicy, którzy zajęli miejsca 1-4 zostali uhonorowani nagrodami książkowymi o tematyce historycznej ufundowanymi przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach oraz pamiątkowymi dyplomami. Pozostali finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci komiksów historycznych z serii „Wilcze Tropy” wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

– Gratulujemy laureatom i wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, zarówno na etapie szkolnym jak i w finale. Życzymy im dalszego rozwijania pasji i zainteresowań oraz kolejnych sukcesów. Dziękujemy także wszystkim nauczycielom-historykom za przygotowanie uczniów i dotychczasową współpracę – stwierdził kierownik placówki Robert Karpiński.

– Nasze konkursy cieszą się niesłabnącą popularnością wśród nauczycieli ze szkół na terenie całego powiatu. W następnym roku mamy w planach organizację dwóch konkursów okolicznościowych. Pierwszy związany jest z przypadającą w maju 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino, drugi zaś z obchodzoną w sierpniu 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Ich tytuły to "Szlak armii generała Andersa" i "Powstanie Warszawskie". W okresie poprzedzającym finały obu konkursów przeprowadzimy szereg lekcji w szkołach na wspomniane tematy. Będą one połączone z prezentacjami ,multimedialnymi i mini-ekspozycjami publikacji z naszego księgozbioru. Zapraszamy do udziału– dodał sprawujący główny nadzór nad całym przedsięwzięciem historyk Marcin Salamon.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie