Finałowa gala Mistrza Mowy Polskiej z gwiazdami w Kielcach. Poznaj laureatów [ZAPIS TRANSMISJI, ZDJĘCIA, WYNIKI]

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
W poniedziałek 20 września w Kieleckim Centrum Kultury przed publicznością zaprezentowało się 10 osób ubiegających się o tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Podczas uroczystego wieczoru poznaliśmy laureatów, wystąpiły gwiazdy.

Wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach kandydaci wygłosili w poniedziałek raz jeszcze swoje mistrzowskie mowy. O tym, kto najpiękniej mówi zdecydowało jury, ale wszyscy mogli wziąć udział w głosowaniu Mistrz Mowy Vox Populi.

Tytuły Mistrza Mowy Polskiej otrzymali: dziennikarz radiowy i telewizyjny Jerzy Kisielewski - syn słynnego "Kisiela" Stefana Kisielewskiego, dziennikarka i aktorka Agnieszka Kunikowska oraz adwokat i społecznik z Kielc Edward Rzepka. Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej dostał Marek Gaszyński za całokształt działań ze szczególnym uwzględnieniem napisanej przez niego piosenki "Sen o Warszawie". Wręczono również Laur Akademii Mistrza Mowy Polskiej, otrzymała go mieszkająca w Szwajcarii i prowadząca tam skupiający Polaków Klub Miłośników Żywego Słowa - Barbara Młynarska-Ahrens.

Mistrzem Mowy Polskiej Vox Populi została pochodząca z Bielin a mieszkająca w Kielcach Kama Kępczyńska-Kaleta.

O tytuły rywalizowali kandydaci świętokrzyscy:

  • Kama Kępczyńska-Kaleta- przedsiębiorczymi, tłumaczka, trenerka biznesowa
  • Edward Rzepka, adwokat, społecznik, były poseł i sędzia Trybunału Stanu.

oraz:

  • Marek Brzeziński – dziennikarz prasowy i radiowy, wykładowca akademicki,
  • Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor książek i tekstów ponad 150 piosenek, między innymi „Sen o Warszawie”
  • Jerzy Kisielewski – dziennikarz radiowy i telewizyjny, były korespondent współpracujący z francuską Agence France Presse oraz włoską ANSA,
  • Agnieszka Kunikowska – dziennikarka Polskiego Radia, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna,
  • Marta Lipińska – aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna,
  • Dawid Ogrodnik – aktor filmowy i teatralny,
  • Krystyna Prońko – piosenkarka i wokalistka jazzowa, kompozytorka i pedagog muzyczny,
  • Michał Wawrykiewicz – adwokat, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy Komitetu Obrony Sprawiedliwości.

O tytuł Mistrza Kuźni Mowy Polskiej walczyło pięć placówek.

Gala sumująca program Mistrz Mowy Polskiej 2021 odbyła się w poniedziałkowy wieczór w Kieleckim Centrum Kultury. Z tej okazji do Kielc przybyli mistrzowie z poprzednich edycji a wśród nich aktorka Anna Seniuk, artystka kabaretowa Katarzyna Pakosińska, prezenter telewizyjny Jarosław Gugała.

Trójka spośród 10 nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej: Marta Lipińska, Dawid Ogrodnik i Krystyna Prońko nie mogła się stawić na finałowe przesłuchanie. Pozostali wygłaszali 2,5 minutowe mowy poświęcone językowi.

Marek Brzeziński – dziennikarz prasowy i radiowy, wykładowca akademicki mówił o tolerancji i współistnieniu w multikulturowym społeczeństwie,

Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor książek i tekstów ponad 150 piosenek dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że rozsmakował się w języku polskim,

Jerzy Kisielewski – dziennikarz radiowy i telewizyjny, przyznał, że kolekcjonuje językowe cymelia a do takich zalicza na przykład prędki poranek czy bystre schody,

Agnieszka Kunikowska – dziennikarka radiowa, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna wymieniała lapsusy językowe: czuję się zrobiony w butelkę, on po prostu w grobie się kołacze,

Michał Wawrykiewicz – adwokat, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy Komitetu Obrony Sprawiedliwości mówił o tym, że język jest orężem w czasach burzliwych, przytaczał też pojęcia, którym nadaje się zupełnie inne znaczenie: reformowaniem nazywa się destrukcję, demokratyzowaniem odbieranie autonomii.

Kielczanka Kama Kępczyńska-Kaleta w humorystyczny sposób apelowała o niezaśmiecanie języka polskiego naleciałościami z innych języków;

Edward Rzepka wygłosił płomienną mowę o niebezpieczeństwie jakim jest rodzący się w Polsce faszyzm. Zakończył je apelem: Nie bądźmy obojętni, by nasze dzieci i wnuki nie stały się ofiarami lub katami.

Jego wystąpienie zostało nagrodzone owacją na stojąco a Jerzy Kisielewski gratulując przyznał: Chciałbym, by to pan mnie kiedyś bronił.

Uznanie publiczności podzieliło jury przyznające tytuły. Edward Rzepka został Mistrzem Mowy Polskiej 2021 - nie tylko za to jak, ale także co mówi. Razem z nim tytuły Mistrzów otrzymali Jerzy Kisielewski i Agnieszka Kunikowska.

Nasz laureat nie krył wzruszenia, nie spodziewał się takiej reakcji publiczności. - Bardzo ucieszyło go przyjęcie, a dziękując za tytuł wymienił osoby, które ukształtowały jego zamiłowanie do mowy polskiej: mamę, prof. Karolinę Pojawską z kieleckiego liceum im. Stefana Żeromskiego i Wojtka Młynarskiego. Przytoczył słowa jego piosenki, której refren brzmi: Róbmy swoje.

Kama-Kępczyńska-Kaleta zwyciężyła w głosowaniu publiczności i otrzymała tytuł Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi. - Nie spodziewałam się takiego sukcesu, owszem słyszałam wiele miłych słów po wcześniejszych moich wystąpieniach, ale nie sądziłam, że pokonam Agnieszkę Kunikowską czy Krystynę Prońko. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali. - mówiła po głoszeniu werdyktu.

Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej dostał Marek Gaszyński za całokształt działań ze szczególnym uwzględnieniem napisanej przez niego piosenki "Sen o Warszawie".

Wręczono również Laur Akademii Mistrza Mowy Polskiej, otrzymała go mieszkająca w Szwajcarii i prowadząca tam skupiający Polaków Klub Miłośników Żywego Słowa - Barbara Młynarska-Ahrens.

Ostatnim sympatycznym akcentem gali było wręczenie tytułu Mistrza Kuźni Mowy Polskiej. Walczyło o niego pięć placówek i osób a wśród nich nasze Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Po prezentacjach: Szklany Dom reprezentowali: dyrektor Wojciech Purtak, Marzena Biskupska i wójt gminy Masłów Tomasz Lato, jury to im właśnie nadało prestiżowy tytuł. - Nie spodziewaliśmy się tego, chociaż współpraca z biurem Programu Mistrza Mowy Polskiej była bardzo owocna. Ten tytuł to motywacja do dalszej pracy, już mamy nowe plany, zamierzenia, będzie się dużo działo.

Publiczność zagłosowała i tytuł Vox Populi Kużnicy Mowy Polskiej otrzymał Mateusz Adamczyk, który od 3 lat prowadzi vloga językowego i ma 40 tysięcy śledzących go fanów.

Podczas Gali uhonorowani zostali Świętokrzyscy Mistrzowie Mowy Polskiej, którymi w 2021 roku zostali: Kama Kępczyńska - Kaleta, Maciej Kmita, Edward Rzepka, Piotr Zawadzki.

Dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury, Augustyna Nowacka jest bardzo zadowolona ze współpracy z Programem Mistrz Mowy Polskiej: - To ogromne wyróżnienie, że tegoroczna gala odbywała się u nas a do Kielc zawitało tyle osobistości ze świata mediów, telewizji, teatru, filmu. Byli z nami wybitni profesorowie, językoznawcy. Cały rok pracowaliśmy nad realizacją tego przedsięwzięcia organizując Salony Mistrzów Mowy Polskiej. To była wyjątkowa gala i wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Kieleckie Centrum Kultury - podsumowała.

Galę poprowadził Paweł Sztompke. W minirecitalu zaprezentowała się Kasia Lisowska przy akompaniamencie Łukasza Kowalskiego.

Bon na kulturę. Do wydania 400 euro!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jorg Vetter
Z ED jakby wystartowali ... Sukces murowany.
Dodaj ogłoszenie