Fortuna 1 Liga. Korona Kielce wygrała z Zagłębiem Sosnowiec! (ZDJĘCIA, ZAPIS RELACJI LIVE)

Damian Wiśniewski
W meczu 11. kolejki Fortuna 1 Ligi Korona Kielce wygrała na wyjeździe 3:1 z Zagłębiem Sosnowiec. Podopieczni Macieja Bartoszka zagrali dobre spotkanie i zwyciężyli zasłużenie.

Zagłębie Sosnowiec - Korona Kielce 1:3 (0:2)
Bramki:
Patryk Małecki 58 - Mateusz Grudziński (samobójcza) 1, Wiktor Długosz 30, Jacek Kiełb 71.
Żółte kartki: Martim Maia 9, Dawid Gojny 64, Dawid Ryndak 70 - Emile Thiakane 67, Przemysław Szarek 74.
Zagłębie: Stępniowski (46. Chorążka) - Ryndak (84. Antonik), Duriska, Grudziński (69. Mularczyk), Gojny - Szwed, Maia (46. Karbowy), Oliveira, Małecki - Pawłowski, Nowak (46. Gregorio).
Korona: Kozioł - Szarek, Tzimopoulos, Szywacz, Kordas (84. Szymusik) - Podgórski (75. Petrović), Gąsior, Kaczmarski, Długosz (84. Lisowski) - Kiełb (84. Łysiak) - Thiakane (86. Firlej).
Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków).

Po dwóch porażkach z rzędu, z Odrą Opole w lidze oraz z Arką Gdynia w rozgrywkach pucharowych, Korona Kielce czekała na przełamanie kiepskiej serii i powrót do zwyciężania.

Mecz w Sosnowcu żółto-czerwoni rozpoczęli doskonale, bowiem już w 30. sekundzie gry objęli prowadzenie! Emile Thiakane poprowadził piłkę środkiem boiska, zagrał do Wiktora Długosza i zrobiło się 1:0 dla gości. Początkowo gola tego zapisano młodemu wychowankowi Korony, ale ostatecznie uznano to jako samobójcze trafienie Mateusza Grudzińskiego.

W kolejnych minutach Zagłębie miało inicjatywę, jednak trudno mu było stworzyć sobie jakąś konkretną i groźną akcję pod bramką strzeżoną przez Marka Kozioła. Korona nieźle radziła sobie w obronie - egzamin zdało przesunięcie na prawą stronę defensywy Przemysława Szarka i ustawienie nieco wyżej Jacka Podgórskiego. Ten drugi co jakiś czas posyłał groźne dośrodkowania w pole karne gospodarzy.

Jedno z nich zakończyło się golem na 2:0. Akcja zaczęła się od długiego przerzutu Jacka Kiełba z lewej na prawą stronę. Następnie Podgórski wymienił szybkie podania z Thiakane, dośrodkował pierwszy z nich, a głową piłkę do bramki wpakował Wiktor Długosz. Tym razem nie było wątpliwości co do tego, że to jemu należy zapisać tego gola.

W drugiej połowie obraz gry był bardzo podobny do tego z pierwszej części spotkania. Zagłębie miało piłkę i dłużej ją rozgrywało, ale brakowało mu dokładności w ostatnich fazach akcji.

W końcu jednak udało mu się na prawdę poważnie zagrozić i strzelić gola. Po zgraniu piłki głową od kolegi sam na sam z bramkarzem wyszedł Patryk Małecki, a po jego mocnym uderzeniu futbolówka przeleciała między nogami bramkarza Korony i wpadła do bramki.

Kielczan jednak to nie podłamało. Niedługo potem mieli oni świetną okazją do tego, by wrócić do dwubramkowego prowadzenia. Po faulu na Dawida Gojnego Długoszu sędzia podyktował rzut karny. Z jedenastu metrów fatalnie jednak przestrzelił Emile Thiakane - Senegalczyk posłał piłkę o wiele za wysoko.

Co się jednak odwlecze, to nie uciecze. Na około 18. metrze od bramki gospodarzy faulowany później był niezwykle aktywny w tym spotkaniu Wiktor Długosz, a do rzutu wolnego podszedł kapitan Korony, Jacek Kiełb. Popularny "Ryba" przymierzył kapitalnie i umieścił piłkę w okienku bramki Zagłębia.

Do końca meczu wynik się nie zmienił. W czasie drugiej połowy jeszcze jedną świetną szansę miał Przemysław Szarek, ale po jego uderzeniu piłka trafiła w boczną siatkę.

Korona Kielce wygrała w Sosnowcu i zdobyła niezwykle ważne trzy punkty. Kolejny mecz zagra już w środę 11 listopada z ŁKS Łódź.

***

ZAPIS RELACJI LIVE

90+4'
Koniec! Korona Kielce wygrała na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec 3:1!

90+3'
Pawłowski dośrodkował z prawej strony w pole karne Korony, jej obrońcy wybili jednak piłkę.

90+2'
Mularczyk dośrodkował z prawej strony w pole karne Korony, ale tam dobrze interweniował Szymusik.

90+1'
To mógł być czwarty gol dla Korony, ale Maciej Firlej przegrał sytuację sam na sam z bramkarzem!

90'
Cztery minuty doliczył sędzia do drugiej połowy meczu.

88'
Rzut wolny dla Zagłębia w okolicach linii środkowej boiska.

86'
Kolejna zmiana w Koronie. Emile Thiakane opuszcza boisko, wchodzi na nie Maciej Firlej.

84'
W Zagłębiu Antonik wchodzi za Ryndaka.

84'
Trzy zmiany w Koronie. Paweł Łysiak wchodzi za Jacka Kiełba, Grzegorz Szymusik za Kornela Kordasa i Dawid Lisowski za Wiktora Długosza.

82'
Kolejny strzał Kiełba z rzutu wolnego, tym razem spokojnie złapał piłkę Chorążka.

80'
Gojny dośrodkował z rzutu wolnego w szesnastkę Korony, ale tam dobrze poradzili sobie jej obrońcy.

78'
Niezła wrzutka Małeckiego w pole karne Korony z rzutu wolnego, ale ostatecznie piłka minęła wszystkich będących w polu karnym kieleckiej drużyny.

77'
Małecki zagrał z prawej strony mocną piłkę w pole karne Korony, ale ta po kontakcie z Gregorio wyszła na aut bramkowy.

75'
Zmiana w Koronie, Zvonimir Petrović wszedł za Jacka Podgórskiego.

74'
Patryk Małecki oddał strzał z rzutu wolnego, ale piłka trafiła w mur.

73'
Żółta kartka dla Przemysława Szarka.

72'
Po faulu na Długoszu sędzia podyktował rzut wolny na około 18. metrze od bramki, do piłki podszedł Jacek Kiełb i pięknym strzałem wpakował ją do bramki!

71'
GOOOOOL! Jacek Kiełb, 3:1 dla Korony!

70'
Dawid Ryndak ukarany żółtą kartką.

69'
Zmiana w Zagłębiu, Mularczyk wchodzi za Grudzińskiego

67'
Żółta kartka dla Thiakane.

67'
Teraz upadł w polu karnym Korony Małecki, sędzia jednak pokazuje, że nie będzie rzutu karnego.

66'
Nie ma gola! Emile Thiakane uderzył za wysoko, piłka poleciała nad poprzeczką!

64'
Rzut karny dla Korony po faulu Gojnego na Długoszu! Żółta kartka dla obrońcy Zagłębia.

63'
Podgórski mógł podwoić prowadzenie Korony, ale przestrzelił w fantastycznej sytuacji!

62'
Podgórski dośrodkował z prawej strony boiska, ale zrobił to za mocno i piłka wyszła poza pole karne

60'
Podgórski oddał niezły, acz nieznacznie niecelny strzał z rzutu wolnego.

59'
Po zgraniu głową od jednego z kolegów z zespołu Małecki stanął "oko w oko" z Koziołem i oddał mocny strzał. Piłka przeleciała między nogami bramkarza Korony i wpadła do bramki.

58'
GOOOOL! Kontaktowe trafienie gospodarzy, strzelcem Patryk Małecki.

56'
Było blisko trzeciego gola dla Korony! Po zagraniu Iwo Kaczmarskiego w pole karne gospodarzy w boczną siatkę trafił Przemysław Szarek.

54'
Próba wyjścia z kontrą w wykonaniu kielczan, jednak niedokładna. Długosza uprzedzili obrońcy Zagłębia.

53'
Duriska oddał strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, ale był on niedokładny.

52'
Zachęcamy do przeglądania zdjęć z tego meczu!

50'
Zagłębie od początku drugiej połowy dłużej utrzymuje się przy piłce, ale niewiele z tego wynika.

48'
Niecelny strzał Pawłowskiego z dystansu.

46'
Nastąpiła weryfikacja strzelca pierwszego gola, został on zapisany jako samobójcze trafienie Mateusza Grudzińskiego.

46'
Trzy zmiany w Zagłębiu. Kacper Chorążka zastąpił w bramce kontuzjowanego Krystiana Stępniowskiego, ponadto na boisku zameldowali się Goncalo Gregorio i Filip Karbowy. Ci ostatni dwaj weszli za Maię i Nowaka.

46'
Zaczynamy drugą połowę!

45+2'
Koniec pierwszej połowy, Korona prowadzi w Sosnowcu 2:0.

45+2'
Małecki dośrodkował z lewej strony boiska, dobrze jednak interweniował Kozioł łapiąc futbolówkę.

45'
Dwie minuty doliczył sędzia do pierwszej połowy meczu.

44'
Długie zagranie z głębi pola w kierunku Długosza, ale ten przegrał pojedynek z obrońcą Zagłębia.

42'
Szarek świetnie powstrzymał Patryka Małeckiego w polu karnym Korony. Piłkę ma Kozioł.

40'
Jacek Kiełb upadł w polu karnym Korony, ale sędzia pokazuje, że nie ma mowy o rzucie karnym.

38'
Marek Kozioł! Świetna interwencja w sytuacji sam na sam z Patrykiem Małeckim!

37'
Pawłowski dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne Korony, Tzimopoulos skutecznie wybił futbolówkę

35'
Dośrodkowanie w pole karne Korony, łapie piłkę Marek Kozioł.

33'
Maia znalazł się na dobrej pozycji do strzału, ale nie dość, że przymierzył niecelnie, to był na spalonym. Grę wznowi Kozioł.

32'
Thiakane oddał strzał sprzed pola karnego, ale posłał piłkę daleko od bramki gospodarzy.

30'
Jacek Podgórski ładnie dośrodkował z prawej strony boiska, a Wiktor Długosz strzałem głową umieścił piłkę w bramce!

29'
GOOOOL! 2:0 dla Korony, Wiktor Długosz po raz drugi!

28'
Niedokładna próba rozegrania piłki w wykonaniu kielczan - podanie na lewą stronę do Kiełba było za mocne i piłka wyszła na aut.

26'
Podgórski dośrodkował z rzutu rożnego w pole karne gospodarzy, ale zrobił to za mocno i piłka minęła wszystkich w polu karnym wychodząc przy tym na aut bramkowy.

25'
Kacper Małecki dośrodkował z lewej strony boiska w pole karne Korony, ale tam dobrze interweniowali jej obrońcy.

24'
Kolejny faul, tym razem w środkowej strefie boiska poszkodowanym był Jacek Kiełb.

22'
Tzimopoulos był faulowany we własnym polu karnym.

21'
Z goalkeeperem gospodarzy już wszystko w porządku wracamy do gry.

20'
Krystian Stępniowski doznał jednak jakiegoś urazu przy tej interwencji i mamy przerwę w grze

19'
Jacek Kiełb oddał strzał z rzutu wolnego, ale bramkarz Zagłębia bez problemów złapał piłkę.

18'
Faul na Długoszu niedaleko pola karnego gospodarzy.

17'
Szywacz był faulowany w okolicach linii środkowej boiska.

15'
Prostopadłe zagranie w kierunku Nowaka, ten wychodził sam na sam z Koziołem, ale sędzia dopatrzył się spalonego u napastnika Zagłębia/

13'
Jacek Podgórski dośrodkował z rzutu wolnego, a Emile Thiakane oddał niecelny strzał głową.

12'
Marcel Gąsior był faulowany na połowie gości.

10'
Z niezłej strony pokazał się teraz Pawłowski - wpadł z piłką w pole karne Korony, oddał strzał, ale został zablokowany.

9'
Martim Maia z Zagłębia ukarany żółtą kartką za faul na Thiakane w środkowej strefie boiska.

9'
Tzimopoulos wybił piłkę z własnego pola karnego po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

8'
Korona ma w ostatnich minutach problem z utrzymaniem się przy piłce, nie potrafi wymienić kilku podań na połowie rywala. Zagłębie wydaje się lepiej rozgrywać futbolówkę ale brakuje mu dokładności w ostatniej fazie akcji.

6'
Kolejne długie zagranie w kierunku Nowaka, tym razem piłkę przejęli obrońcy Korony.

4'
Pawłowski zagrał w pole karne w kierunku Nowaka, ale niedokładnie i piłkę przejął bramkarz Korony

3'
Wrzutka z prawej strony w pole karne Korony, obrońcy wybijają piłkę.

2'
Emile Thiakane poprowadził piłkę środkiem boiska, zagrał do Długosza, a ten w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza!

1'
GOOOOOOL! Fantastyczny początek Korony, w 30 sekundzie prowadzenie dał jej Witor Długosz!

1'
Zaczynamy spotkanie!

16:55
Piłkarze obu drużyn są już na boisku, zaczynamy za kilka chwil to spotkanie!

16:50
Sebastian Krasny, arbiter tego meczu, nie jest najszczęśliwszym sędzią dla Korony. Prowadził do dzisiaj dwa jej mecze, oba w najwyższej klasie rozgrywkowej i oba kielczanie przegrali. Najpierw 1:3 Jagiellonią Białystok, a potem 1:5 ze Śląskiem Wrocław.

16:45
Ostatni raz obie drużyny zagrały ze sobą w sezonie 2018/2019. W pierwszym meczu Korona zwyciężyła 3:1, w drugim 4:1 wygrali sosnowczanie, a w trzecim żółto-czerwoni ograli swoich rywali 4:2. Wszystkie mecze odbyły się na poziomie ekstraklasy.

16:40
Kielczanie mają bardzo dobry bilans meczów bezpośrednich z Zagłębiem. Dziesięciokrotnie mierzyli się z tym przeciwnikiem i siedem razy wygrywali, raz zremisowali, a dwa spotkania zakończyły się ich porażką. Bilans bramkowy, 18-14, także jest korzystny dla nich.

16:35
Zachęcamy do zapoznania się ze składami obu zespołów.

16:30
Witamy i zapraszamy na relację live z meczu Korony Kielce w Sosnowcu z Zagłębiem. Żółto-czerwoni rozgrzewają się przed meczem.

***

W sobotę Korona Kielce zagra na wyjeździe mecz 11. kolejki Fortuna 1 Ligi z Zagłębiem Sosnowiec. Początek meczu o godzinie 17, około pół godziny wcześniej rozpoczniemy tutaj relację live. Transmisja telewizyjna na platformie ipla.tv.

W środę 4 listopada Korona Kielce przegrała na wyjeździe mecz 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski z Arką Gdynia. Spotkanie to rozpoczęło swoisty maraton meczowy klubu ze stolicy województwa świętokrzyskiego, którego drugim etapem będzie mecz w Sosnowcu z Zagłębiem.

- Praktycznie nie mamy czasu na odpoczynek. Wczoraj mieliśmy trening regeneracyjny i wyrównawczy. Analizowaliśmy już spotkanie z Arką, a dziś przygotowujemy się pod kątem kolejnego przeciwnika, czyli Zagłębia. Jutro wyruszamy do Sosnowca z nastawieniem na zwycięstwo - powiedział Maciej Bartoszek, trener Korony Kielce.

W ostatnim czasie z pracą jako pierwszy trener Zagłębia Sosnowiec pożegnał się Krzysztof Dębek. Pod jego wodzą śląski klub spisywał się poniżej oczekiwań - w dziewięciu rozegranych przez siebie meczach zdołał zgromadzić tylko siedem punktów, co pozwala mu na zajmowanie 14. pozycji w tabeli. Korona jest 13. i ma o dwa punkty więcej, a także o jedno spotkanie rozegrane mniej.

- Myślę, że w ciągu doby niewiele może się zmienić w grze drużyny z Sosnowca. Oczywiście mogą być jakieś drobne korekty personalne czy taktyczne, ale dla nas najważniejsze jest aby wyjść na boisko i walczyć o punkty. Przede wszystkim musimy się cieszyć z tego, że możemy znowu grać. Dla zawodników piłka jest pasją i powinni być zadowoleni, że mogą ją realizować - dodał Maciej Bartoszek.

Bardzo dobrą informacją dla szkoleniowca kieleckich piłkarzy z całą pewnością jest fakt, że będzie miał on do dyspozycji prawdopodobnie wszystkich ze swojej drużyny.

- Wszyscy piłkarze są już do mojej dyspozycji. Niestety w ostatnim czasie więcej mieliśmy wszelakich problemów niż tych dobrych rzeczy. Są jednak pewne pozytywy i musimy to podkreślać - powiedział również.

Jeśli jednak Korona Kielce chce się cieszyć ze zdobycia trzech punktów, to musi poprawić swoje błędy. Przypomnijmy, że ostatnie zwycięstwo odniosła ona trzeciego października, kiedy pokonała GKS Tychy. Następnie przegrała z Odrą Opole 0:2 i w takim samym stosunku z Arką Gdynia w rozgrywkach pucharowych.

- Nie zagraliśmy w Gdyni źle. Cały czas przytrafiają nam się błędy. Ciągle mamy blokadę w zdobywaniu bramek i od jakiegoś czasu to nas prześladuje. Staramy się zbudować ten blok defensywny, ale utrudniają nam to różne kontuzje. Warto pamiętać, że bronić muszą wszyscy. Cały zespół powinien pracować na boisku i pomagać zarówno obrońcom jak i bramkarzowi - dodał Maciej Bartoszek.

Ogółem Korona zwyciężała w ośmiu spotkaniach tylko dwukrotnie - oprócz pokonania GKS Tychy wygrała na własnym boisku w drugiej kolejce w starciu z GKS 1962 Jastrzębie.

- Tak jak pokazuje tabela trochę tych punktów już w tym sezonie straciliśmy. Dlatego w spotkaniu z Zagłębiem nastawiamy się tylko i wyłącznie na zwycięstwo. Nie ma to jednak większego znaczenia czy wygrywa się u siebie czy na wyjeździe. Rywale mają swoje problemy i dlatego myślę, że jutro jest taki dobry moment na to, aby ich pokonać - powiedział obrońca kieleckiego zespołu, Rafał Grzelak.

Cały poprzedni sezon Grzelak spędził grając w Zagłębiu Sosnowiec. Wystąpił w barwach tego klubu w 23 meczach ligowych, w trakcie których strzelił trzy gole.

- Grając w Zagłębiu poznałem wiele fantastycznych osób i dlatego wracam tam z dużą przyjemnością. Co do obecnego kształtu drużyny to myślę, że taktycznie dużych zmian raczej nie będzie, może tylko jakieś personalne. Mają solidny skład, jednak różne rzeczy składały się na to, że nie grali tak dobrze jak się od nich oczekiwało. M.in trzy zmiany na stanowisku trenera w zeszłym roku mogły mieć na to wpływ. My patrzymy jednak na siebie i wiem, że tylko ciężką pracą i konsekwencją możemy osiągnąć tam sukces - dodał piłkarz.