Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Fundacja z Uśmiechem" przejmuje dwie kolejne szkoły w gminie Sędziszów

Przemysław CHECHELSKI [email protected]
Ze strony gminy umowę podpisali Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa oraz Lucyna Nahajczuk, skarbnik gminy. Natomiast ze strony "Fundacji z Uśmiechem” – Wioletta Zdeb, prezes fundacji oraz Elżbieta Gołyn – wiceprezes.
Ze strony gminy umowę podpisali Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa oraz Lucyna Nahajczuk, skarbnik gminy. Natomiast ze strony "Fundacji z Uśmiechem” – Wioletta Zdeb, prezes fundacji oraz Elżbieta Gołyn – wiceprezes. archiwum prywatne
Dzięki temu w budżecie zostanie więcej pieniędzy

7 placówek

7 placówek

Od 1 września tego roku "Fundacja z Uśmiechem" w gminie Sędziszów będzie prowadziła w sumie siedem placówek - cztery oddziały przedszkolne: w Krzcięcicach, Pawłowicach, Mstyczowie i Tarnawie oraz trzy Szkoły Podstawowe: w Mstyczowie, Tarnawie i Krzcięcicach.

W poniedziałek została podpisana umowa pomiędzy gminą Sędziszów, a Fundacją na rzecz Wspierania Rodziny oraz Dzieci i Młodzieży "Fundacja z Uśmiechem" na prowadzenie dwóch szkół podstawowych - w Tarnawie i Krzcięcicach wraz z oddziałami przedszkolnymi. Fundacja ta już od trzech lat prowadzi w gminie Sędziszów trzy oddziały przedszkolne - w Krzcięcicach, Pawłowicach i Mstyczowie. Od ubiegłego roku jest także organem prowadzącym Szkoły Podstawowej w Mstyczowie.

"Fundacja z Uśmiechem" przejmie dwie kolejne szkół gminy Sędziszów od 1 września tego roku.

DUŻO DOPŁACALI

Jak twierdzą władze gminy, podpisanie umów było sfinalizowaniem wielomiesięcznego okresu diagnozy funkcjonowania oświaty gminnej i szukania dróg wyjścia z niekorzystnej dla budżetu gminy sytuacji jej finansowania. Wzrost dofinansowania oświaty z własnego budżetu gminy spowodowany jest między innymi zmniejszającą się liczbą uczniów. Tymczasem subwencja oświatowa, którą otrzymuje gmina z budżetu państwa naliczana jest na ucznia. Ponadto gmina Sędziszów jest w niekorzystnej sytuacji, ponieważ wielkość zaludnienia plasuje ją w grupie samorządów, w stosunku do których stosuje się mniej korzystne wskaźniki naliczania subwencji. W skali roku gmina Sędziszów przez to otrzymuje dotację mniejszą o około 2,5 miliona złotych.

- Przekazanie prowadzenia szkół dla fundacji z Kielc zostało poprzedzone konsultacjami z rodzicami uczniów, jak i środowiskami nauczycieli. Przedkładane propozycje stworzenia własnych stowarzyszeń, które podjęłyby się prowadzenia szkoły nie znalazły akceptacji. Dlatego przekazanie szkół dla Fundacji było jedynym rozwiązaniem, które pozwoliło zachować placówki w środowiskach uczniów. Wyjątkiem jest filia w Klimontowie, która została zlikwidowana ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz brak podmiotu chętnego do przejęcia placówki. Uczniowie tej filii będą uczęszczać do szkoły macierzystej - Szkoły Podstawowej numer 2 w Sędziszowie, a niektórzy do szkoły w Mstyczowie - dowiedzieliśmy się Urzędzie Miejskim w Sędziszowie.

- Niewątpliwie dla każdego samorządu reorganizacja funkcjonowania szkół zawsze budzi wiele emocji i kontrowersji, szczególnie z faktu utraty lub otrzymania mniej korzystnych warunków pracy dla nauczycieli. W sytuacji, gdy do zadań oświatowych ponad otrzymywaną subwencję corocznie musimy dokładać około 3,7 do 4 milionów złotych takie niepopularne decyzje są koniecznością - wyjaśnia Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa.

INNI ROBIĄ PODOBNIE

W poniedziałek umowę ze strony Urzędu Miejskiego w Sędzisowie podpisali Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa oraz Lucyna Nahajczuk, skarbnik gminy. Natomiast ze strony "Fundacji z Uśmiechem" - Wioletta Zdeb, prezes fundacji oraz Elżbieta Gołyn - wiceprezes.

Podobne rozwiązania w ostatnim czasie wprowadzają inne samorządy. W gminie Wodzisław na przykład Rada Miejska podjęła pod koniec ubiegłego roku uchwałę o przekazaniu "Fundacji z Uśmiechem" szkół w Brześciu, Mierzawie, Niegosławicach i Piotrkowicach. Mieszkańcy Mierzawy, Niegosławic i Piotrkowic zdecydowali jednak, że założą własne stowarzyszenia i sami poprowadzą szkoły od nowego roku szkolnego. Mieszkańcy Brześcia natomiast sprzeciwiali się przekształceniom twierdząc, że liczba dzieci w ich szkole jest zbyt duża i zgodnie z przepisami nie może zostać przekazana fundacji. Gmina musiała przyznać im rację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie