Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Świętokrzyska strategia rozwoju na miarę potrzeb ludzi młodych. Lepiej przygotowani do zawodu

Redakcja
freeimages.pl
W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 przewidziano wiele działań, które mają poprawić sytuację młodych w regionie. Opierają się one przede wszystkim na dostosowaniu szkolnictwa do wymagań rynku pracy i tym samym zwiększeniu szans młodych ludzi.

Polegają także na stworzeniu warunków do pracy na własny rachunek, pomocy w otwarciu własnej działalności gospodarczej czy też walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Na czym ma polegać lepsze dopasowywanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy? Na rozwoju i podniesieniu jakości szkolnictwa zawodowego oraz kształcenia. Duży nacisk kładzie się tu na praktykę. Uczniowie będą mogli korzystać ze staży, praktyk zawodowych, a szkoły współpracować mają z pracodawcami. W grę wchodzą także programy doradztwa zawodowego oraz diagnostyka predyspozycji i zainteresowań zawodowych uczniów. Pomocą ma być również rozwijanie metod aktywnego i praktycznego uczenia się oraz zwiększanie kompetencji poprzez naukę języków obcych. Wsparcie zakłada też doskonalenie umiejętności nauczycieli zawodu oraz tworzenie i rozwój centrów takiego kształcenia. W lipcu 2015 roku odbędzie się pierwszy konkurs. O dotacje mogą się starać szkoły, placówki, uczelnie, pracodawcy i przedsiębiorcy, którzy mają pomysły właśnie na realizację wymienionych działań.

Potrzeby młodych ujęto także w działaniach na rzecz włączenia społecznego i walki z ubóstwem. Młodzi ludzie będą mogli zatem skorzystać zarówno ze staży, kursów, szkoleń podnoszących kwalifikacje, jak i poradnictwa psychologicznego umożliwiającego powrót do życia społecznego, w tym na rynek pracy. Przewiduje się projekty związane z animacją lokalną, streetworkingiem, coachingiem, treningiem pracy z uwzględnieniem wolontariatu.

Ogromnym wyzwaniem dla województwa świętokrzyskiego jest przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom demograficznym, które powodują między innymi migracje ludzi młodych za granicę. Zapobiec temu mają fundusze na otwarcie i rozwój własnego biznesu, tworzenie miejsc pracy. Pomoc otrzymają osoby powyżej 29. roku życia nieposiadające zatrudnienia. Granica wiekowa nie dotyczy wsparcia na przekwalifikowanie pracowników z sektora MŚP.

W sierpniu tego roku odbędą się konkursy między innymi dla Lokalnych Grup Działania, instytucji świadczących usługi dla przedsiębiorców. Będą one mogły realizować projekty polegające na udzielaniu dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej dla osób, które nie posiadają zatrudnienia oraz dotacji wraz ze wsparciem pomostowym dla osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Ze względu na sytuację na regionalnym rynku pracy to wsparcie kierowane jest do osób w szczególnie trudnym położeniu, do których zaliczają się kobiety, osoby po 50. roku życia, z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotni, nisko wykwalifikowani. Wsparcie otrzymają także osoby odchodzące z rolnictwa oraz ich rodziny, którzy są właścicielami gospodarstw nie większych niż 2 hektary.

W sierpniu tego roku odbędzie się również nabór wniosków dla instytucji, m. in urzędów pracy, które będą się mogły starać o dofinansowanie projektów na rzecz aktywizacji zawodowej osób nieposiadających zatrudnienia znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku. Szkolenia, staże, częściowe finansowanie zatrudnienia przez urząd, dofinansowanie kosztów dojazdu do oddalonych miejsc pracy oraz jednorazowe fundusze na otwarcie własnej działalności gospodarczej - to tylko niektóre z działań, jakie będą podjęte na rzecz osób w trudnej sytuacji.

W programie przewidziano również wsparcie przyczyniające się do podniesienia umiejętności z języków obcych i technologii informacyjno-komunikacyjnych osób po 25. roku życia. Dofinansowane będą koszty kursów i szkoleń na podnoszenie takich kwalifikacji. O środki na te działania mogą się starać nie tylko osoby bezpośrednio zainteresowane dokształceniem, ale również samorządy i organizacje pozarządowe, które wyjdą z pomysłem organizacji takich przedsięwzięć.

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Główny Punkt Informacyjny: Kielce - tel.: 41 343 22 95, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie